Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Срещата Путин-Ердоган е надежда за решение на мигрантската криза

Разговорите в Москва едва ли ще доведат до трайно решение на турско-сирийската граница, прогнозира доц. Тодор Тодоров

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Днешната среща в Москва между президентите на Русия и на Турция Владимир Путин и Реджеп Ердоган е натоварена с очаквания за намиране на компромисно решение на кризата в сирийската провинция Идлиб.

Срещата беше предшествана от продължителни, но безрезултатни руско-турски консултации в Москва и Анкара с участието на дипломати, на военни и на представители на спецслужбите на двете страни,  както и от взаимни обвинения в неизпълнение на подписания на 17 септември 2018г. в Сочи меморандум за Идлиб.

Всъщност пълният текстът на меморандума така и не беше официално публикуван. На 19 септември същата година на страниците на изданието The Nation от Обединените арабски емирства се появиха факсимилета на документа на руски и английски език, придружени от писмо на постоянните представители на Русия и на Турция в ООН Василий Небензя и Ферудин Синирлиоглу до председателя на Съвета за сигурност Ники Хейли и до генералния секретар на световната организация Антонио Гутериш.

В точка втора е записано, че Руската федерация ще предприеме всички необходими мерки, за да бъдат избегнати военни операции и настъпления в зоната за деескалация и за да бъде съхранено съществуващото статукво. Година и половина след подписването на документа сирийската армия води настъпателна операция в Идлиб с подкрепата на Русия.

Точка трета гласи, че в зоната за деескалация ще бъде създадена демилитаризирана зона от 15-20 км, а точка пета – че до 15 октомври 2018-та от зоната ще бъдат изведени всички терористични групи.

С днешна дата радикалните групировки като Таят Тахрир аш Шам не само не са изведени от зоната за деескалация, но контролират по-голямата част от територията й. Вчера говорителят на руското министерство на отбраната Игор Конашенков заяви, че атаките на терористите срещу селищата в района и срещу руската авиобаза „Хмеймим“ са се превърнали от спорадични в ежедневни.

Взаимните обвинения между Москва и Анкара в неизпълнение на меморандума от Сочи изглеждат основателни, но продължаването на спора кой по-малко спазва или кой повече нарушава споразумението водят до задънена улица. Очевидно е назрял моментът за нови преговори и нова сделка, защото сочинският меморандум отдавна не отговаря на променената обстановка на терен. Въпросът е дали Владимир Путин и Реджеп Ердоган ще успеят да си стиснат ръцете, както са го правили неведнъж досега. Прогнозите на повечето руски анализатори са, че това ще стане.

Нито Москва, нито Анкара имат интерес от задълбочаване на конфликта. Ако ставащото в момента в Идлиб ги разделя, то има много други неща, които ги обединяват: газопроводът „Турски поток“, атомната електроцентрала „Акую“, зенитно-ракетните комплекси С-400, турските плодове на руския пазар, близо седемте милиона руски туристи в Турция всяка година и не на последно място възможността да се противопоставят в общ фронт срещу Европейския съюз и Съединените щати, когато е необходимо.

А размяната на остри реплики през последните дни може да се разглежда по-скоро като покачване на залозите преди днешните преговори, отколкото като намерение за задълбочаване на конфронтацията.


Срещата между Реджеп Ердоган и Владимир Путин в Москва едва ли ще се доведе до трайно решение на турско-сирийската граница, прогнозира в предаването "Преди всички" по БНР анализаторът Тодор Тодоров.

Според него най-вероятно резултатът ще е по-скоро временно примирие в региона.

“Не знам дали можем да очакваме някакво окончателно или приблизително окончателно решение на сирийския въпрос от такава среща. Аз лично очаквам, че ще се стигне до някакво временно примирие“, каза доц. Тодоров и допълни:

“Залогът там е много голям, защото амбициите на Ердоган, на Турция в района са такива, те първо са свързани с неговия неоосманистки проект за голяма роля на Турция в региона. Превръщането на Турция във водеща сила“.

Репортажа на Ангел Григоров и интервюто с доц. Тодор Тодоров можете да чуете от звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Васил Пандов

ПП-ДБ: КС да се произнесе за мандатите на органи, освободени предсрочно

"Продължаваме промяната - Демократична България" поискаха от  Конституционния съд да се произнесе по отношение мандатите на органи, които са освободени предсрочно, противозаконно или противоконституционно. Въпреки че уточниха, че става дума за принципно искане за тълкувателно решение, от коалицията дадоха за пример казуса с управителя на..

публикувано на 07.02.25 в 10:55
В цяла Гърция имаше масови протести на втората годишнина от жп катастрофата, при която загинаха 57 души

Протести обхванаха Гърция

Гърция е обхваната днес от протести - ученици, родители и учители настояват за наказания за виновните за жп катастрофата, станала през 2023 г. Междувременно фермерите планират блокади по пътищата през уикенда. По решение на националния съвет на родителите на учениците в средното образование започна голяма протестна демонстрация в Атина...

публикувано на 07.02.25 в 10:50

България очаква още два медицински хеликоптера до края на март

До края на март България очаква пристигането на още два медицински хеликоптера, съобщи в парламента вицепремиерът Гроздан Караджов. Първата машина трябва да пристигне в периода 17-25 февруари.   По график втората трябва да бъде доставена в рамките на следващите 4-5 седмици. След пристигането на новите два хеликоптера, ползваният в..

публикувано на 07.02.25 в 10:37

Кипър очаква силен сезон за морския туризъм

Кипър е пред силен сезон за морския туризъм, като с 30% ще се увеличи броят на пристигащите на острова круизни кораби, съобщиха от правителството в страната. Очаква се намаляването на геополитическото напрежение в региона с примирието в Газа да даде значителен тласък за възстановяването на сектора. 139 круизни кораби ще акостират в Лимасол,..

публикувано на 07.02.25 в 10:15
Британският крал Чарлз III

Крал Чарлз ще посети Италия и Ватикана

Крал Чарлз Трети и кралица Камила ще направят държавни посещения в Италия и Ватикана, потвърдиха от Бъкингамския дворец.  Голямата пролетна обиколка ще се проведе в началото на април и е посветена на "силните двустранни отношения между Италия и Обединеното кралство", както посочиха от Бъкингамския дворец. Тъй като кралските задгранични пътувания винаги..

публикувано на 07.02.25 в 10:15

Малък самолет "Чесна" с 10 души на борда изчезна в Аляска

Малък търговски самолет "Чесна" с 10 души на борда е в неизвестност в американския щат Аляска, съобщават световните агенции. Той е трябвало да пристигне в град Ноум от град Уналаклийт, който се намира на 235 километра. "Спасителни екипи работят, за да установят последните известни координати на полета", се казва в изявление на властите...

публикувано на 07.02.25 в 10:15
Болницата в Кюстендил

Заради неприетия държавен бюджет се бави закупуването на ЯМР за кюстендилската болница

Неприетият държавен бюджет бави закупуването и доставянето на ядрено-магнитен резонанс за кюстендилската болница, въпреки че процедурите по доставката са финализирани, съобщи управителят на здравното заведение Димитър Стоилов. Доставянето на скъпата апаратура, финансирана от здравното министерство, трябваше да стане по Нова година. От..

публикувано на 07.02.25 в 10:08