Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мохамед Ибрахим: Европа трябва да промени отношението си към войната в Сирия

Ердоган вкара армията си в опасно блато, смята председателят на Асоциацията на сирийците в България

Снимка: БТА

Моите очаквания от срещата Путин-Ердоган днес са добри, но очакванията на Ердоган не са. Европа трябва да промени отношението си към конфликта в Сирия, коментира пред БНР Мохамед Ибрахим, международен анализатор и председател на Асоциацията на сирийците в България.

„Фактът, че Ердоган отива в Москва по своя молба, красноречиво говори, че той се нуждае от някой да му помага. Да не забравяме, че НАТО му отказа да участва в турската офанзива в Сирия. САЩ засега отказват да му продадат ракетни системи „Пейтриът“. А в турското общество има голямо напрежение, защото всеки ден има турски войници в Сирия“, каза Ибрахим в предаването „12+3“ на програма „Хоризонт“.

И припомни, че вчера в турския парламент е имало ръкопашен бой, което сочи към разногласия и сред депутатите.

„Всичко това показва, че Ердоган не може да има големи очаквания от тази среща. Но всички се надяваме летвата, която той вдигна много високо, да бъде счупена и че оттук нататък ще има някакъв резултат, а не нещата да се връщат назад“, подчерта Мохамед Ибрахим.

Според него вече никой няма доверие в думите на Ердоган, но ако той е склонен да изпълнява стриктно, каквото бе договорено в Астана и в Сочи, Путин ще му помогне.

Но Турция трябва да изтегли своите войски, които влязоха в Сирия в нарушение на всички международни договори и правила. А Ердоган трябва да помага в борбата с терористите – в случая турската армия и терористите се бият рамо до рамо срещу сирийските сили, каза още анализаторът.

„Единствено сирийското правителство има право да решава съдбата на народа на Сирия. Не може всеки да отива там и да казва: ще защитавам сирийското население“, изтъкна той.

„А Ердоган вкарва войската си в опасно блато и всеки ден търпи загуби", изтъкна Ибрахим, според когото решение може да има, ако Европа смени политиката си към войната в Сирия.

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Никозия отбеляза рекорд за най-студена южноевропейска столица

Интензивната вълна "Корал", обхванала Кипър, вече постави рекорди. Никозия стана най-студената столица в Южна Европа, доближавайки северноевропейски столици. С необичайна за страната честота Метеорологичната служба обяви за втора поредна нощ оранжев код за изключително ниски температури. До минус 10 градуса се очаква да падне живакът тази..

публикувано на 24.02.25 в 04:36

Кипър въвежда данък за депониране на отпадъците

Кипър ще въведе "данък депониране" за битови отпадъци с цел тяхното намаляване. При определяне на неговия размер и срокове за прилагане ще бъдат взети предвид резултатите от проведеното обществено обсъждане, което приключва днес, съобщиха от екоминистерството.   Новата такса ще се плаща от местните власти за количествата битови отпадъци от..

публикувано на 24.02.25 в 03:40
Фридрих Мерц

ХДС/ХСС печели изборите в Германия, но с по-слаб резултат от прогнозирания

Смяна на властта предстои в Германия – консервативният блок ХДС/ХСС очаквано спечели предсрочните парламентарни избори, но с по-слаб резултат в сравнение с предварителните проучвания. Все още не е ясно колко партии влизат в Бундестага, а от това зависят възможностите за съставяне на управляваща коалиция.  Според прогнозните резултати..

публикувано на 24.02.25 в 00:38
Президентът на САЩ Доналд Тръмп.

Тръмп: Подобно на САЩ, народът на Германия се умори от липсата на здрав разум

След като се очертаха резултатите от вота за Бундестаг, п резидентът на САЩ Доналд Тръмп нарече победата на най-големия германски консервативен алианс "велик ден за Германия и за Съединените щати".  "Много подобно на Съединените щати, и хората в Германия се умориха от дневния ред без здрав разум, особено по въпросите на енергетиката и..

публикувано на 23.02.25 в 22:13
Снимката е илюстративна.

Георги Търлев от ПП-ДБ е новият кмет на пазарджишкото село Драгор

Георги Търлев от коалиция ПП-ДБ е новият кмет на пазарджишкото село Драгор, показва паралелното преброяване. Той печели със 100 гласа пред опонента си Асен Чавдаров от Земеделски народен съюз.  Изборният ден приключи без сигнали за нарушения, при избирателна активност от над 72 процента.  До извънредния вот се стигна след внезапната кончина на..

публикувано на 23.02.25 в 22:00
Външен изглед на болница

Състоянието на папа Франциск продължава да е критично

Пресслужбата на Ватикана обнови информацията за здравословното състояние на папа Франциск, което остава критично. Той е в болницата "Джемели" в Рим от 14 февруари, където му поставиха диагноза двустранна пневмония.  Папа Франциск е в болница заради полимикробна инфекция на дихателните пътища Състоянието на папа Франциск остава критично..

публикувано на 23.02.25 в 21:53
В спортната зала на Сандански пристигат първите секционни комисии с попълнените протоколи и изборните книжа.

Над 10 са жалбите и сигналите за нередности на вота за общински съветници в Сандански

Приключи изборният ден в Сандански, където хората гласуваха отново за общински съветници, след като изборите от редовния вот бяха касирани.  В Сандански днес се провеждат нови избори за общински съветници Финалната избирателна активност, отчетена от Общинската избирателна комисия е малко повече от 58 процента.  Над 10 са жалбите и..

публикувано на 23.02.25 в 21:22