„Правенето на ваксина срещу коронавируса ще е като ходене през минно поле. Често има неприятни изненади при тестването на такива ваксини, затова трябва да има различни варианти. Ние искаме да помогнем, като подадем малко парче към технологията“. Това каза пред БНР доц. Анастас Пашов, от департамента по имунология на БАН. По време на научно изследване екипът, в който той работи, направил важно откритие, което може да бъде в основата на бъдеща ваксина.
„Затова бързаме да публикуваме това изследване, за да можем да подадем информацията към тези, които в момента разработват ваксините срещу коронавируса“.
В предаването „12+3“ доц. Пашов уточни, че има типове вирусни инфекции, за които учените не знаят как да направят ваксина, първата такава инфекция е СПИН:
„Случаят с коронавируса не е такъв. Коронавирусите имат такъв тип инфекция, за която вероятно ще може да има ваксина… Има антитела, които заедно с неутрализиращите антитела (които си вършат работата), са „предатели“, тоест, те действат обратно, помагат на вируса да заразява клетки. Съотношението между „правоверните“ и „предателите“ може да направи лоша шега – поставя се въпросът дали ваксините ще стимулират правилните антитела. Има експерименти с мишки за ваксина срещу SARS, подобна на коронавируса инфекция, тогава при имунизираните животни тестът да бъдат заразени наново показа, че те не развиват типичната вирусна пневмония, защото са защитени, но развиват друга пневмония, която има общо с алергичните механизми. По пътя на ваксините можем да очакваме неприятни изненади“.
На въпрос доколко приемът на витамин Д и тамифлу ще ни предпази от заразяване с коронавирус, доц. Анастас Пашов обясни:
„Нашите общества – в Европа и в Северна Америка, имат епидемия от липса на витамин Д. Има смисъл да бъде вземан този витамин, особено в зимните месеци, защото е важен фактор за урегулиране на имунната система. Но той не спасява от инфекция с коронавирус. Тамифлуто е лекарство за грип и не може да работи срещу коронавирус, защото е много специфично за рецептора на грипа, а такъв рецептор няма върху коронавируса“.
Интервюто с доц. Анастас Пашов можете да чуете в звуковия файл.
Руската авиация е нанесла въздушни удари по противници на сирийския президент Башар ал-Асад. Това съобщи заместник-началникът на руския център за примирение на враждуващите страни в Сирия Олег Игнасюк. По думите му, в Сирия се наблюдава изостряне на обстановката, след като терористичната групировка "Джабхат ан-Нусра" и други радикални..
40 палестинци са били убити при израелски удари в Ивицата Газа през последното денонощие, съобщи Ройтерс, позовавайки се на информация от медици. 19 души са загинали в бежанския лагер Нусейрат в централната част на Газа. Още 10 души са убити при въздушен удар по къща в палестинския град Бейт Лахия в северната част на анклава. Според медици,..
Френският президент Еманюел Макрон потвърди в телефонен разговор с украинския президент Володимир Зеленски подкрепата си за Украйна и повтори осъждането на ескалацията на атаките на Русия срещу нейната съседка, заявиха двамата лидери, цитирани от Ройтерс. В изявление от офиса на френския президент беше посочено, че Макрон е провел телефонния..
Тази вечер световноизвестната българска оперна певица Александрина Милчева беше удостоена с най-високото отличие на Министерството на културата "Златен век - огърлие", с най-високото отличие на Съюза на българските музикални и танцови дейци - "Кристално огърлие", с почетна диплома на Софийската опера и с поздравителен адрес от Президента Румен..
На коледния базар във Велико Търново започваха благотворителните инициативи на социалните центрове за деца и възрастни. За 18-а година те са обединени в инициативата "Ние можем" и предлагат изделията си в две от къщичките. 44 социални услуги, центрове за работа с деца и партньорски неправителствени организации представят своите..
Министерството на земеделието и храните стартира прием на заявления за подпомагане на нови фермери по Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони с бюджет в размер на 39 млн. лв. Стопаните ще могат да кандидатстват за подпомагане в размер на 58,6 хиляди лева. Допустими кандидати са фермери на възраст от 41 до 65..
3,9648 милиарда лева е дефицитът в държавната хазна на касова основа към края на месец октомври, показват данните на Министерство на финансите. Това се равнява на 2% от прогнозирания брутния вътрешен продукт за настоящата година. Тазгодишният бюджет е изчислен на дефицит от 6,2 млрд. лева. Във фискалния резерв има 14,4114 млрд. лева към..
В Плевен откриват Празника на пчелните продукти. Пчелари от областта ще предложат в специалните шатри пред зала "Катя Попова" мед, пчелни продукти,..
В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България"...
Да се предприемат стъпки в повишаване на знанията в киберсигурността, защото много хора в света се опитват да хакнат система. Това са необходими..