Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Защо хора с увреждания трябва да доплащат над държавната помощ за инвалидна количка

Снимка: БГНЕС

След репортаж по „Хоризонт“ депутати и общински съветници във Велико Търново събраха пари за инвалидна количка и тоалетен стол за 16-годишно момче, болно от мускулна дистрофия, от Велико Търново. Майката - Светла Цанева ще получи помощните средства, за да доплати 1200 лева над отпуснатата държавна помощ, но остават въпросите защо се налага доплащане и кой контролира процеса, защото случаят от Велико Търново не е единичен, а един от хилядите.

Радослав Борисов е един от хилядите българи с увреждания, които след ТЕЛК решение имат право на помощно средство, но при едно условие - семейството му да намери пари да си доплати. Често пъти сумите, които трябва да бъдат доплатени на търговците на артикулите за хората с увреждания, са многократно над лимита на помощта, която отпуска държавата, по силата на заповедта на социалния министър от 19 юни 2018 година.

„Човекът, от който трябва да вземем количката, каза, че трябва да се доплаща. На Ради количката за мускулна дистрофия струва 1900 лева. Те са специално за мускулна дистрофия. Те ми отпускат 800 лева, аз трябва да доплатя 1100 лева. Тоалетният стол струва 283 лева, аз трябва да доплатя 83 лева“, разказа Светла Цанева в средата на февруари.

Тогава от социалната служба във Велико Търново и регионалното представителство на Агенцията за хората с увреждания казаха, че не може да се направи нищо.

След репортажа, излъчен в предаването „12+3“, нужната сума от 1200 лева беше осигурена от тримата великотърновски депутати от ГЕРБ и общинските съветници.

Майката е благодарна за помощта, но не търси подаяние, иска справедливост и човешко отношение към децата с увреждания:

„Ние, майките на тези деца, сякаш сме малко като прокажени, като обречени. Ние също сме нормални хора. Децата ни също са нормални хора. Да не доплащаме за тези колички, защото нашите деца ги поддържаме с много силни лекарства. Имам ангел пазител в името на д-р Точков. Той много често казва – няма да купуваш, аз ще ти донеса лекарства. Но не всеки има ангел пазител, както ние го имаме. Сега малко Ради да се възстанови и отиваме до София за количката. Тези пари ще ги дадем на ръка, а другите по служебен път ще им ги приведат. А не трябва така да бъде, защото аз, ако не се бях развикала за това доплащане, вие нямаше да ме чуете“.  

Специализираните детски инвалидни колички и вертикализаторите са помощни средства, които за първи път бяха включени в държавната помощ, определена в заповедта на социалния министър за лимитните цени от 2018 година.

Петя Георгиева, социален работник от отдел „Хора с увреждания“ в Социалната дирекция във Велико Търново, посочи, че доплащането е масова практика:

„Детските инвалидни колички са с цена 800 лева. Не мога да кажа какво налага доплащането. Има и други родители, споделяли са, че доплащат, но това е във връзка с техния избор на количка. Идва едно семейство, искаха да кандидатстват за вертикализатор. Те също споделиха, че сумата, която трябва да доплатят, е голяма и непосилна. Лимитната цена на цифров слухов апарат за хора над трудоспособна възраст, беше 406 лева. От юли новата лимитна цена е 170 лева. Разликата е много голяма. Масово споделят, че доплащат в рамките на 300-400 лева“.

От Министерството на труда и социалната политика отговориха на запитване на БНР, че за миналата година за помощни средства, приспособления, съоръжения и медицински изделия за хората с увреждания са изплатени помощи за 32 605 079 лева, но нямат информация каква е сумата на доплатените от гражданите, защото това са взаимоотношения от частно-правен характер.

Агенцията за социално подпомагане контролира дейностите по предоставяне и ремонт на помощните средства. Агенцията за хората с увреждания създава и поддържа регистъра на търговците, които предоставят помощните средства и приспособления и контролира тяхната дейност. Двете агенции са под „шапката“ на Социалното министерство, а въпросите - кой и как извършва контрола върху качеството на помощните средства за хората с увреждания, има ли констатирани нарушения и наложени санкции, остават без отговор. Доплащането се налагало, за да може повече хора да получат.

От Социалното министерство посочиха, че не се предвижда през тази година актуализация на лимитните цени по заповедта от 19 юни 2018 година.

Депутатът Станислав Стоянов, който помогна на Светла Цанева за парите, пое ангажимент за проверка:

„Защо са намалени тези средства. Да поставим въпроса какво може да се направи и кога, за да се обърне повече внимание на тези деца и да се намери начин да се поеме пълната сума, защото хората трудно издържат и с помощни средства, вече става почти невъзможно“.

От Социалното министерство посочиха, че след средата на тази година се планира да влезе в сила промяната в Закона за хората с увреждания - финансирането и предоставянето на помощните средства, приспособления, съоръжения и медицински изделия да се поеме от Здравната каса по нов механизъм и утвърдени стандарти за качество, което ще даде възможност за по-голям контрол.

Светла Цанева, майката на болния от мускулна дистрофия Ради, иска само едно:

„Трябва по някакъв начин да разберат всички, че тези деца не може да ги обричаме на смърт. Те трябва да живеят до тогава, до когато е определено да живеят, а не да имат срок“.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Прехващане на изстрелян от Русия дрон над Киев.

Две жертви и най-малко 12 ранени в Киев след поредна руска атака с дронове

Русия отново атакува Украйна с дронове. Съобщава се за двама убити и най-малко 12 ранени в столицата Киев. Противовъздушната отбрана в украинската столица се е задействала рано тази сутрин. Началникът на военната администрация на Киев Тимур Ткаченко заяви, че шест района на града са били засегнати, като са възникнали пожари в различни..

публикувано на 10.07.25 в 07:39

НС обсъжда системата "бонус-малус" при застраховките "Гражданска отговорност"

Парламентът ще обсъди въвеждането на системата "бонус-малус" при застраховките "Гражданска отговорност". Точката е първа в дневния ред на депутатите. Законопроектите за изменение и допълнение на Кодекса за застраховането са внесени от Министерския съвет и от Иван Минев и група народни представители за застраховката "Гражданска отговорност"..

публикувано на 10.07.25 в 07:35

13 пожара са гасили в Сливен снощи, на гара Чумерна са изгорели изоставени сгради

Тринадесет пожара са гасили огнеборците в Сливен и областта снощи, съобщи кметът на Сливен Стефан Радев в профилът си в социалните мрежи. Един от големите пожари извън Сливен бе на гара Чумерна в община Твърдица. Огънят е локализиран, каза за БНР кметът Мария Гвоздейкова. Според нея огънят е унищожил тревни площи и изоставени сгради. 'Бивш..

обновено на 10.07.25 в 02:58
Снимката е илюстративна

Няма опасност за населените места в района на пожара в Стралджа

Няма опасност за населените места в района на пожара в община Стралджа, обяви областният управител на Ямбол Николай Костадинов. Заради силните пориви на вятъра се затруднява гасенето. Общо девет екипа от Ямбол и община Средец участват в гасенето на пожарите: "Няма опасност за населените места, но пожарът е изключително динамичен  предвид..

публикувано на 10.07.25 в 02:10
Снимката е илюстративна

10 вили изгоряха в бургаското село Изворище

10  вили, част от тях изоставени и необитаеми, изгоряха при пожар във вилната зона "Каптажа" на бургаското село Изворище. Близо 4 часа продължи борбата с огнената стихия, която обхвана около 100 декара площ. В момента пожарът е локализиран и няма опасност отново да се разгори. Основна сред версиите за пожара е човешка небрежност.  100 декара..

публикувано на 10.07.25 в 00:45

Няколко пожара избухнаха в Сливенска област

Няколко пожара избухнаха в Сливенска област. Един от най-големите бе във вилна зона. Там изгоряха вили и стопански постройки, но засега не ясен точният им брой. Няма пострадали. Силният вятър, чиито пориви достигнаха над 20 метра в секунда допълнително усложни обстановката, но  гражданите на Сливен бяха предупредени за опасното време чрез системата..

публикувано на 10.07.25 в 00:40
Снимката е илюстративна

20 души бяха евакуирани заради пожар от вилната зона край пловдивското село Песнопой

20 души бяха евакуирани от вилната зона "Отдих" край пловдивското село Песнопой след възникналия голям пожар в района, обхванал и горския масив.  Няма пострадали. Изгорели са над 15 вили и помощни постройки. Областният управител на Пловдив Христина Янчева задейства националната система за ранно предупреждение Бг-Алърт.  Директорът на..

публикувано на 10.07.25 в 00:30