Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Документалист съживява в книга Стара София след Освобождението

Друг поглед към Стамболов в "Тайният приятел на Каравелова"

Магнетичната личност на Екатерина Каравелова е основен женски персонаж

Веселин Тамахкяров
Снимка: Личен архив

Излезе историческият роман „Тайният приятел на Каравелова“. Той спечели поощрителна награда в рамките на традиционния конкурс за български исторически роман.

Авторът Веселин Тамахкяров е сценарист и режисьор на документални книги. Като свързан с киното човек той обича да разказва истории.

Тази история е в една епоха 15 години след Освобождението ни. Представете си София тогава – тя е била около 35-40 хиляди души. За да мога да съживя тези герои, защото това ми е били най-важното: да оживеят те, да станат пълнокръвни образи, характерите им да се очертаят, много ми беше важна средата, в която те живеят. Не съм си измислил тези описания на Стара София отпреди 130 години. Прочел съм може би всички спомени за този град – стари, порутени турски къщички, едноетажни, порутени огради, огънати покриви…“, разказа в предаването "Графити по въздуха" Тамахкяров. 

В книгата политическите борби не са на фокус. Историята по-скоро е съсредоточена върху любовта, приятелството, темите за неосъществения творец и фалшивите митове, злоупотребата с власт. В романа основният конфликт е между Стамболов и Петко Каравелов и съпругата му Екатерина. Времевата рамка на романа се затваря до смъртта на Стефан Стамболов. 

„Най-вече съм се опитвал да уплътня тези образи. Ние сме чували много за Петко и Екатерина Каравелови, аз Стамболов, но аз мисля, че няма художествено произведение за този период. За мен беше много важно да ги покажа със средствата на литературата. Литературата има способността най-добре да очертае тези характери и образи.“

Екатерина Каравелова е била сред малцината, които се осмеляват да се опълчат на Стамболов и неговата полицейска машина, отбеляза Тамахкяров, запитан защо е избрал точно тези исторически фигури за основни действащи лица в романа си.

Мен ме укрепват, че нападам Стамболов в романа. Всъщност моята версия наистина противоречи на изградената обществена представа и днес. Аз разказвам за изпитанията, които са преживели моите главни герои – с болка, с обич, с респект, за силата на духа им и за качествата им“, обясни Веселин Тамахкяров пред БНР.

В историята ни има много случаи на премълчаване на истината, смята той. „И може би романът е единствената, понякога, възможност да се кажат премълчани истини. Защото имаме способността да забравяме.“

Не развенчавам митове, просто вплитам факти във фабулата, уточни Веселин Тамахкяров. Един от моите герои е ужасно влюбен в Стамболов. Той го защитава с всички аргументи.“

Относно главната женска героиня в романа авторът изтъкна: „Екатерина Каравелова е притежавала особена магнетичност, която е карала дипломати, посланици, журналисти, чуждестранни, да се влюбват в нея. Има неслучайно много разкази за това от спомени на съвременници. Тя е имала някакъв чар, който е завладявал. Много ми се щеше да успея да предам това в разказа.“

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ще успее ли изкуственият интелект да мине теста "Не съм робот"?

Учените Андреас Плеснер, Тобиас Вонтобел и Роджър Ватенхофер от Швейцарския технологичен университет в Цюрих обявиха, че изкуственият интелект може да разбие версията на системата за проверка "Не съм робот" . Това са онези малки досадни дейности: да определите в кои картинки има светофар и кола или да вписвате произволно генериран код, преди..

публикувано на 09.12.24 в 10:14
Одеонът на древния Филипопол

Одеонът на древния Филипопол е най-новото археологическо бижу на Пловдив

Одеонът на древния Филипопол е най-новото археологическо бижу на Пловдив.  Така освен античният театър, градът ще има има още една открита сцена, разбира се доста по-малка, завещана от античноста. Одеонът е разкрит при разкопки през 1988 г. на северната страна на форума.  Първите реставрационно-консервационни  дейности там..

публикувано на 08.12.24 в 09:27
Снимката е илюстративна

Всички детски градини във Велико Търново със свои библиотеки

Всички детски градини в община Велико Търново ще имат свои библиотеки. Идеята се сбъдна, благодарение на мащабна дарителска кампания, в която се включиха над 1000 дарители и осигуриха повече от 4000 книжки за децата. Приказни мини библиотеки ще имат 23-те великотърновски детски градини. В тези учебни заведения книжки не се купуват често, а..

публикувано на 06.12.24 в 09:40

Панагюрското съкровище като магия и шедьовър на тракийското изкуство

В Панагюрище започват 4-дневни тържества, посветени на 75-ата годишнина от откриването на панагюрското златно съкровище. На 5-и и 6-и декември ще се състои конференция, а кулминацията на програмата ще е на 8-и декември – това е денят, в който преди 75 години братята Павел, Петко и Михаил Дейкови откриват тракийския шедьовър по време на..

публикувано на 04.12.24 в 06:34

Стефан Марков - вълшебният майстор на шоколада

Стефан Марков - вълшебният майстор на шоколада е гост в 62-ти епизод на рубриката "Америка- илюзии и релности" .  "Когато казах на моята баба, че ще ходя в кулинарно училище, имаше едно дълго мълчание и след това тя ми каза, че дядо ми е ходил в университет, майка  ми е ходила в университет, баща ми е ходил в университет, тя е ходила в..

публикувано на 03.12.24 в 13:35

В Израел бе открита изложба с част от архивите на Кафка

100 годишнината от смъртта на световно известния писател Франц Кафка се отбелязва в три големи библиотеки в света които разполагат с части от архивите му. В Оксфорд и в Германия изложбите бяха открити на шести юни – датата, на която е починал. В националната библиотека на Израел тя се открива чак сега заради войната. На пресконференция..

публикувано на 03.12.24 в 13:33

Мартин Мартинов: Кой човек, който има - ще стои един час в дъжда, за да вземе кутийка топла храна?

Повече от 7 години Мартин Мартинов, собственик на ресторант в централната част на София, храни през шестте студени месеца бездомни, безпарични, отритнати от обществото хора .  Инициативата му "Подай ръка" се е трансформирала във фондация, чрез която той приема помощ - пакетирана храна, от хора, желаещи да станат съпричастни.  Тази есен е бил..

публикувано на 02.12.24 в 14:07