Решението на правителството да предложи въвеждане на извънредно положение е в резултат на тенденция, която наблюдаваме глобално – във все повече държави, и в резултат на информация, че най-важното в момента е да се забави колкото се може разпространението на коронавируса, заяви пред БНР Румяна Коларова, политолог от Софийския университет.
Според нея това забавяне е приоритетна задача и за Европа, и за всички останали държави: „Въвеждането на извънредно положение предполагам е свързано с желанието на правителството да си осигури възможност за по-гъвкава реакция и по-голяма свобода на действие. Но оценката на всички нас за ефективността на действията на правителството трябва бъде свързана единствено и само с това до каква степен те ще успеят да забавят разпространението на коронавируса“.
Ситуацията може да е безпрецедентна, но внасянето на предложение за въвеждане на извънредно положение е една ясно описана процедура, която би трябвало единствено и само да ни покаже доколко има консенсус в рамките на НС относно това решение на кабинета, посочи Коларова в предаването „Преди всички“ на програма „Хоризонт“.
Тя отбеляза, че при съществуващата остра политическа поляризация ще бъде интересно да се види как ще гласува опозицията и с какви аргументи ще участва в дебата.
„Доколкото се ориентирам в информацията, говорим за период от две седмици и това ще бъде основна тема за дебат в НС – колко да продължи, какъв е механизмът, чрез който да се вземат решения“, отбеляза Румяна Коларова и открои още един важен момент:
„Това е въпросът за санкции и помощи. И за баланса между социалните помощ за пенсионерите и съответно за бизнеса. В Сърбия е обявена еднократна помощ за пенсионерите“.
Говорим за извънредна ситуация, в която мерките за сигурност в някаква степен ще бъдат непосилни за част от възрастните хора и по-точна за тези, които живеят в големите градове, посочи още тя.
Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.
Съпредседателят на ПП-ДБ Асен Василев обясни отказа на депутатите от парламентарната група да се регистрират при проверка на кворума в Народното събрание днес с липсата на ясни и прозрачни правила на процедурите. Според него стабилността на кабинета е под въпрос: "Ние в избор на регулатори по партиен признак и квота няма да участваме и няма да..
Бившият главен прокурор Иван Гешев и бившият районен прокурор на София Невена Зартова ще дават показания по делото за длъжностно престъпление срещу районния прокурор Константин Сулев. Магистратът е на съд за това, че на 30 май 2023 година е повдигнал обвинение на намиращия се в неизвестност бивш следовател Петьо Петров, по прякор Пепи Еврото, без да има..
Хакерската група Ransomhouse обяви на сайта си, че притежава данни, източени от информационните системи на Върховния административен съд. Като доказателство са публикувани документи със списъци с имена и лични данни на служители, молби за отпуски и различни документи, съобщава сайтът за киберсигурност и защита на данните Questona. Единната..
" Първият протест в Хърватия доведе до действия на правителството и защита на цените на 70 продукта. Т.е. те да бъдат с таван. Има едно подобряване". Това обясни пред БНР Диана Гласнова, кореспондент на БТА в Хърватия. Там, чрез потребителската платформа "Ало, инспекторе", се организира шествие под надслов "Пет минути предупредително..
Бедственото положение във варненските общини Дългопол и Долни чифлик е отменено. Възстановено е подаването на ток за всички населени места, а и пътищата са проходими. Бедствено положение в Бяла, Долни чифлик и Дългопол, каква е обстановката в останалите населени места в областта? Къде във Варненско учат дистанционно (ОБНОВЯВА СЕ)..
През нощта срещу петък над по-голямата част от страната ще е ясно и тихо, сочи прогнозата на НИМХ. На места в равнините ще се образува мъгла. През деня ще е предимно слънчево. Ще духа слаб, в източните райони до умерен вятър от север-североизток. Температурите ще са в широки граници: минималните - от минус 20° до минус 5°, а максималните - от..
Общината в Трекляно и единственото училище в района, където учат 38 деца в смесени паралелки от първи до седми клас, се отопляват с печки на дърва и нямат проблем при февруарските студове, каза за БНР секретарят на кметството Василка Кирилова: "Климатикът не топли. Топлото е на тавана, а ние сме долу, на пода" Тази сутрин в Общината са..
Тревожното е, че ученици в прогимназиална възраст използват вейпове. Това заяви пред БНР Асен Александров, директор на 51-во училище в София,..
" Европа ще се тръмпизира, въпросът е дали ще се тръмпизира докрай ". Това заяви пред БНР журналистът Мария Спирова, която живее в Лондон. Според..
Очакваме бойкотът утре отново да бъде подкрепен масово от хората и да не пазаруват от търговските вериги. С този бойкот ще подкрепим кварталните..