Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Акценти от чуждестранния печат

Снимка: Pixabay

Водеща тема за италианските издания продължава да бъде ситуацията с епидемията от коронавирус в страната. Вестниците "Стампа", "Република" и "Кориере дела сера" публикуват подробни разяснения на разпоредбите на правителственото постановление, с което цяла Италия беше поставена под карантина. 

Изданията изброяват кои магазини и търговски обекти могат да останат отворени и при какви условия хората ще могат да се придвижват в градовете и между градовете. Изясняват се такива детайли като това дали хората могат да спортуват на открито, дали могат да обядват с родителите си или да могат да извеждат домашните любимци на разходка. 

Вестниците съобщават и за дребни жестове на солидарност, като например млади хора, предлагащи да правят покупки за възрастните си съседи, или цветарски магазин, предлагащ безплатно цветя на хората, за да ги разведрят.

От утре инфекциозната клиника в Белград и специални отделения на клиничните центрове в Нови Сад и Ниш ще се занимават изключително с лицата, заразени с коронавирус, съобщава сръбският вестник "Данас"

Президентът Александър Вучич обяви, че заплатите на всички здравни служители ще бъдат увеличени с 10 процента от 1 април.

Турските вестници съобщават за мерките, предприети от властите срещу разпространение на новия коронавирус. Те включват затваряне на началните и средните училищата за една седмица от 16 март, което ще бъде последвано от едноседмично дистанционно обучение. Университетите ще преустановят занятия за три седмици.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
д-р Галя Грозданова - Радева и Илияна Йотова

Д-р Галя Грозданова-Радева представя в изложба Гвардейския духов оркестър

Време е науката да признае приноса на българската армия като най-големия меценат на музикалната ни култура в Третата българска държава. Това каза д-р Галя Грозданова-Радева, автор на изложбата „Гвардейският оркестър и формирането на културния и музикален живот в столицата и в страната“. Експозицията бе открита в Градската градина пред Народния..

публикувано на 20.07.25 в 06:19
Володимир Зеленски

Зеленски изпрати предложение на Русия за провеждане на преговори следващата седмица

Киев е предложил на Москва нов кръг мирни преговори следващата седмица, заяви в събота украинският президент Володимир Зеленски, след като преговорите бяха в застой от началото на юни, съобщават Ройтерс и Франс прес. Досегашните два кръга от преговори в Истанбул между Москва и Киев не доведоха до никакъв напредък за прекратяване на..

публикувано на 19.07.25 в 20:50
Доналд Тръмп

Тръмп отново настоява, че иранските ядрени обекти са унищожени

Президентът на САЩ Доналд Тръмп отново настоя, че американските бомбардировки върху иранските ядрени съоръжения са "унищожили напълно" обектите, след като в доклад се посочва, че някои от тях до голяма степен са оцелели, предаде Франс прес. В своята платформа Truth Social Тръмп повтори честото си твърдение, че "и трите ядрени обекта в Иран са..

публикувано на 19.07.25 в 20:11
Московското летище Домодедово

Временно спряха полетите на две московски летища след атака с дронове

Руските системи за противовъздушна отбрана свалиха в събота три дрона по пътя им към Москва, съобщи кметът на града Сергей Собянин в своя акаунт в Telegram, предаде Ройтерс. Две московски летища - Внуково и Домодедово - спряха пристиганията и заминаванията на самолети от съображения за безопасност, но по-късно възобновиха дейността си,..

публикувано на 19.07.25 в 20:00

Гърция се бори с мигрантския поток от африканци към остров Крит, има задържани

Гърция се бори с мигрантския поток от африканци към остров Крит, като местните власти вече арестуват пристигащите Гръцката брегова охрана спасява мигранти в морето, за да бъдат арестувани на сушата. Прилага се новия закон, който счита, че пристигналите през Либия нелегални мигранти от Северна Африка нямат право на бежански статут...

публикувано на 19.07.25 в 19:47

Продължава гасенето на огнища и тлеещи дървета на пожара в Рила

През целия ден петима огнеборци и горски работници на Рилския манастир гасиха огнища и тлеещи дървета на пожара на 2000 метра в Рила. Това ще продължи още дни, казаха огнеборци, познаващи ситуацията на терена. Пожарникарите и горските работници работят с резачка, правят временни клади, разбират и разцепват тлеещите огромни дънери, където се..

публикувано на 19.07.25 в 19:38
Снимката е илюстративна

Предотвратена е контрабанда на голямо количество кокаин на ГКПП "Капитан Андреево"

МВР, ГДБОП, Агенция „Митници“ и Прокуратурата предотвратиха контрабанда на голямо количество кокаин на ГКПП "Капитан Андреево". Има и задържани лица, но към момента не е ясен техния брой. Източници близки до случая твърдят, че става въпрос за международен канал за трафик на кокаин. Неофициално се твърди, че задържания наркотик е минал през..

публикувано на 19.07.25 в 19:30