Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За политиката по време на пандемия и паника

Аделина Марини
Снимка: YouTube

Въпросът за връзка между това коя политическа сила е на власт в дадена държава и мерките, които предприема срещу разпространението на заразата, е доста сложен и академичните среди ще започнат да го разкопават, още преди да сме забравили за коронавируса.

Това каза за БНР Аделина Марини от проекта EU inside.

„Първите впечатления, които имам на този етап, са най-условно да разделим правителствата на компетентни и некомпетентни. Оттам нататък вече можем да категоризираме в подкатегории – „популисти“, „на които им предстоят избори“, „коалиционни“, но мисля, че основната подялба трябва да бъде именно между компетентни и некомпетентни, отговорни и неотговорни. Тук също влиза и разделението между демократични, полудемократични и недемократични режими. Последното е доста важно от гледна точка на това каква е целта на реакцията. Ако имаме демократичен режим с компетентно управление, вероятността това управление да реагира изцяло в публичен интерес и в защита на своите граждани е много по-голяма, отколкото в полудемократичните или недемократичните, където целта е да се намали шумът по трасето, така че режимът да не бъде застрашен“.

Все още е трудно да се разграничи кой режим какъв е централна Европа, допълни Марини в предаването „Събота 150“ по „Хоризонт“. Тя изтъкна и допълнителен критерии - нивото на медийна собственост, медийна култура и плурализъм в една страна. В Германия и в Холандия правителствата са били обвинени, че твърде късно са взели мерки, но на терен паника няма, допълни тя:

„Това може да ефект от сравнително трезвия подход, защото всъщност през това време се събираше информация и правителствата създадоха центрове и места, на които да събират цялата информация и да информират гражданите какво става“.

В 21 век най-добрият подход е да се предоставя навременна и точна информация, допълни тя.

Ще бъде ли принуден свързаният глобален свят да се върне крачка назад заради епидемията

„Тук има припокриване на няколко процеса. Паралелно с разпространението на covid-19 върви и възобновяването на миграционната криза или по-скоро дискурсът за нея след решението на турските власти… Имаше правителства, на които вирусът им дойде съвсем "дюшеш" и използваха тази ситуация, за да могат да затворят граници и, естествено, да прехвърлят основната част от тежестта на заразата върху мигрантите… Ситуацията в Европа по отношение на здравеопазването е доста несъюзна – все едно нямаме съюз на практика, защото в устройствените договори на ЕС страните-членки са се договорили в тези сфери само да координират действията си, ако решат…“.

При голямата свързаност и мобилност на един съюз от близо 500 милиона души националната здравна система не може да се справи сама, убедена е Марини. Според нея при такива ситуации в бъдеше в някакъв момент ще се обсъди споделяне на суверенитет и на това ниво, с участието на европейския бюджет.

Застоят заради вируса може да донесе нови проблеми, особено при преговорите по многогодишната финансова на ЕС, допълни Марини. Инфекцията обаче може и да се окаже стимулираща за разговорите, ако ЕК е „достатъчно бърза и проактивна да предложи някакви промени в бюджета, така че за в бъдеще подобен тип кризи да да може да се посрещат на европейско ниво“, смята тя.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Катастрофа затруднява движението по магистрала "Тракия" в района на Пазарджик

Военен камион е катастрофирал и затруднява движението по автомагистрала "Тракия" в посока Бургас, в района на Пазарджик.  Пострадали няма, съобщи говорителят на пазарджишката полиция Мирослав Стоянов и обяви подробности за инцидента: "Колегите са установили, че се касае за самокатастрофирал, по първоначални данни товарен автомобил, който е с военна..

публикувано на 27.11.24 в 16:18

Прокуратурата иска от МВР мерки заради зачестилите случаи на насилие

Прокуратурата иска от МВР да предприеме мерки във връзка със зачестилите случаи на насилие на обществени места, при управление на автомобили и на домашно насилие.  Ръководителите на районни и окръжни прокуратури да изискват от полицията информация за всички подадени сигнали за упражнено насилие и при данни за извършено престъпление - незабавно..

публикувано на 27.11.24 в 15:56
Снимката е илюстративна.

В Лондон силите за борба с тероризма арестуваха 6 души по подозрение за връзки с ПКК

В Лондон полицията за борба с тероризма  арестува 6 души по подозрение за дейност, свързана със забранената въоръжена групировка Кюрдска работническа партия, наричана още ПКК, съобщи Би Би Си.  Лондонската полиция съобщи, че две жени - на 59 и 31 години, и четирима мъже - на 27, 62, 56 и 23 години, са били арестувани на различни адреси в ранните часове..

публикувано на 27.11.24 в 15:53
Цветелина Пенева

Цветелина Пенева: Записите от видеонаблюдението не са обект на проверка от експертите към КС

Решението на КС да допусне и 5-те искания за касиране на последните предсрочни избори е безпрецедентно с оглед на мащаба - брой секции, които трябва да бъдат проверени. Това каза пред БНР Цветелина Пенева от Обществения съвет на ЦИК и подчерта: " Задачата е сериозна по мащаб, защото има много малко време . Крайният срок на експертите е 10-и..

публикувано на 27.11.24 в 15:28

Три години затвор за шофьор, задържан на ГКПП "Кулата" с над 80 кг марихуана

Три години затвор при първоначален общ режим получи шофьорът на тежкотоварен камион, която в края на октомври миналата година, беше задържан на ГКПП "Кулата" с близо 81 килограма марихуана.  Присъдата беше наложена от Окръжния съд - Благоевград след постигнато споразумение между прокуратурата и извършителя на престъплението. 60-годишният шофьор..

публикувано на 27.11.24 в 14:55

Меглена Кунева: За да се направи големият план за България, доста ще разчитаме накъде върви ЕС

Няма изненади в това, което виждаме в ЕК. Изненада ме, че за първи път сме свидетели, в моя опит от 2007 г., когато ключови комисари и вицепрезиденти са държани като заложници, докато не се уговорят групите, че няма да си отстрелват кандидатите. Не е било в такъв мащаб преди. В този период малко се говореше за техните качества, коментира..

публикувано на 27.11.24 в 14:36
Доц. Наум Кайчев

Доц. Наум Кайчев: С пропагандно говорене РСМ се опитва да покаже конструктивност

С пропагандно говорене РСМ се опитва да покаже относителна конструктивност. Това каза пред БНР доц. Наум Кайчев,  преподавател в Софийския университет "Св. Климент Охридски" и заместник-председател на съвместната историческа комисия между България и Република Северна Македония (РСМ). Александър Николоски: РСМ има проблем не с Франция, а с..

публикувано на 27.11.24 в 14:16