Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пламен Ралчев: Ердоган успешно лавира между парите и войната


Ердоган винаги успява да отклонява вниманието от вътрешнополитически теми към външнополитически. За момента той много успешно лавира между парите и войната. Мисля, че засега все още е в по-силна позиция, когато преговаря с европейските лидери, защото той буквално ги изнудва

Това каза за БНР Доцент Пламен Ралчев от Университета за национално и световно стопанство. Според него промяна на споразумението за бежанците така, че парите от ЕС да отиват директно в турската хазна, а не по сметките на първозащитни хуманитарни организации „би било глътка въздух за турската икономика, която все още е в тежко състояние“ и може да бъде ключов елемент в новата сделка с ЕС. Повишаващият се брой на бежанците, който наближава 3 милиона души в Турция, допълнително създава тежест за турското общество и държава. Затова:

„За Ердоган е важно да представи добре своите позиции пред собствените си граждани като доказва някакъв напредък или някакво добро приемане от страна на европейски лидери, на Русия и въобще успехите във външнополитически план да му носят някакви вътрешнополитически дивиденти“

Ердоган ще настоява и за безвизов режим за турските граждани, което ще е „своеобразен отдушник за Турция“, който ще позволи на част от недоволните от управлението му да потърсят път към Европа, свързвайки се с роднини в Германия, Холандия и др.

Условията за отваряне на преговорни глави с ЕС „не са много реални към настоящия момент“, но Ердоган „ще продължи да натиска по за тези теми, защото това са част от перспективите за Турция, които тя не иска да си затваря“.

Ролята на България като посредник между ЕС и Турция

„България е гласът на разума, но и гласът на страха, защото ние сме най-уязвими, най-пряко засегнати ще бъдем и, за момента, сме в една необяснимо добра позиция, която се дължи основно на лични договорки между нашия министър-председател и турския президент.  Може би, за наш късмет, гневът на Ердоган е повече насочен към Гърция. Разбира се там има друга история на отношенията, други спорове в Егейско море, в Източното Средиземноморие, спорове за териториални води. За момента смятам, че натискът е по-скоро към Гърция, но ние нямаме гаранции това докога ще продължи дали тези двустранни договорки между Борисов и Ердоган ще продължат дълго“

Сигналът от Брюксел към Анкара

„Реакцията на Фронтекс доста закъсня. Беше ясно още в първите часове на кризата по гръцко-турската граница, че тази демонстрация ще продължи дълго време и Фронтекс би трябвало да реагира и да се организира много по-бързо с една такава подкрепа за Гърция. Мисля, че това изявление от страна на Frontex малко закъсня“.

Събитията по турската граница не трябва да са основание да ескалира бежанската ситуация в Гърция, а трябва да се търси вариант за изтегляне на бежанци от лагерите в други части на Турция, убеден е Ралчев:

„Да не се дава сигнал на Ердоган: „ Нека да се придвижват бежанците насам, ние ще ги приемаме. Трябва да селективно, ако трябва ЕС да организира някакви центрове, мисии и т.н., които да регистрират тези бежанци и да урежда от техния статут по прием в ЕС. Но това е много деликатна ситуация. Трябваше ЕС още 2015 -2016 година да го направи…“.

Какво може да направи Европа в Сирия

„Европа за момента е в много много слаба позиция и като че ли няма кой знае какви печеливши ходове. След се разговорите между Ердоган и Путин в Москва те очевидно постигнаха някаква договорка. Ще видим колко трайна ще бъде тя. Изглежда, че Сирия ще бъде поделена между сфери на влияние на Русия и на Турция. Поне това е като че ли индикацията за момента

Това означава само едно нещо - стесняване на полето за маневри и полето за действие на ЕС. ЕС ще присъства много слабо или изобщо няма да присъства, а Турция и Русия ще бъдат ключовите фактори там. Очевидно и САЩ се оттеглиха и са дезангажирани със ситуацията. Там е шанса за Ердоган да изнесе част от вътрешното си напрежение в Турция - да го изнесе към Сирия, шанс е и да се справи с подкрепата за кюрдските бойци… Като цяло европейците остават с много по-малко маневрено поле в този регион".


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Две от трите власти в страната определиха своите нови представители в Конституционния съд

Две от трите власти, които имат отношение към обновяването на Конституционния съд, определиха своите нови представители в най-висшия съдебен орган в държавата. От президентската квота това са професорът по финансово право Сашо Пенов и правната съветничка на Румен Радев - Невин Фети, а от квотата на върховните съдии - наказателният съдия..

публикувано на 01.11.24 в 15:16
Новостроящият се православен храм

В Люлин отбелязаха Деня на народните будители край строящия се храм "Св. Патриарх Евтимий Търновски"

Денят на народните будители беше отбелязан в новостроящия се православен храм "Св. Патриарх Евтимий Търновски" в столичния район Люлин. Ученици от всички училища на района представиха галерия на открито с портрети и мисли на бележити български будители и есета на тема "Народните будители - вечни и святи".  Инициативата е част от кампанията..

публикувано на 01.11.24 в 15:08

9-годишно момченце с пеперудена кожа сбъдна още една мечта - качи се на Айфеловата кула

Деветгодишно момче е един от будителите на добра и градивна енергия у стотици хора в социалните мрежи. Георги е от Перник и е роден с пеперудена кожа – рядко заболяване, което прави кожата изключително чувствителна.  Въпреки постоянната болка и ежедневните трудности детето успява да сбъдне три от големите си мечти само за две години -..

публикувано на 01.11.24 в 14:50
Проф. Вера Бонева

Петър Берон - просветител и благодетел

Рибният буквар е една книга, която ме респектира с броя на изданията си. Всеки, който има желание, може да си я купи.  Това каза пред БНР историкът проф. Вера Бонева.  Тя изтъкна, че от историческа гледна точка книгата е много ценна . Има и добри съвети, които са абсолютно универсални и могат да служат и в днешно време, подчерта историкът...

публикувано на 01.11.24 в 14:49

Полицията в Перник разследва случай на екстремно шофиране в града

Тежки санкции очакват водач на автомобил и неговия собственик заради дрифт на кръгово кръстовище в Перник. За екстремното шофиране ОДМВР се е самосезирала след публикация и качено видео в социалните мрежи. По разпореждане на директора на ОД старши комисар Милчо Милчов е извършена незабавна проверка. "Установено е, че противозаконното деяние е..

публикувано на 01.11.24 в 14:35

Започна новото издание на кампанията "Българските посланици на културата"

Започна новото издание на кампанията "Българските посланици на културата".  То е  важна инициатива на програма "Христо Ботев" на БНР. Проектът започва през 2021 година и се фокусира върху постиженията на изтъкнати писатели, поети, драматурзи, художници и актьори. Целта на кампанията е да укрепва българската културна идентичност. Слушателите на БНР..

публикувано на 01.11.24 в 14:18
Биршен Ибрямова

Биршен Ибрямова: Проблемът с ДПС не е вътрешнопартиен, а на цялата държава

Мисля, че обществеността е наясно, че този проблем, който е създаден от началото на лятото с разцепването на ДПС, вече не е вътрешнопартиен, а на цялата държава, предупреди Биршен Ибрямова от АПС и съпруга на арестувания и избран за депутат Джейхан Ибрямов, в интервю пред БНР. "Докато моите колеги в АПС на Ахмед Доган цяло лято алармираха за..

публикувано на 01.11.24 в 14:07