Софийската опера и балет започна онлайн излъчване на постановки. В неделя вечер за първи път по интернет можеше да се гледа напълно безплатно първата българска историческа опера „Борислав“ от маестро Георги Атанасов по драмата на Иван Вазов. Изборът не е бил случаен, а директорът на операта акад. Пламен Карталов обеща пред "Хоризонт", че това е само началото и публиката тепърва ще гледа още спектакли. Програмата предстои да бъде обявена. Интересът е огромен.
"Нашата постоянна близост с публиката ни от София, страната и чужбина ще бъде наистина едно представяне на вниманието й, да видят всички онези перли от репертоара ни през изминалите години. Към момента 23 хиляди 411 души са гледали първия ни опит с "Борислав" и е достигнало до 68 хиляди 482 души нашето представление", каза за "Хоризонт" акад. Пламен Карталов, директор на Софийската опера и балет.
Тази седмица програмата за излъчване на спектакли по интернет ще продължи с няколко заглавия. Сред тях са "Джоконда" с Гена Димитрова и Никола Гюзелев, "Княз Игор", "Дон Кихот". Ще бъдат показани два балетни спектакъла.
"Тези представления се излъчват безплатно с най-широк достъп за публика, която ползва Фейсбук, но сега ние ще качим спектаклите и на нашата уеб страница, защото получихме молби, запитвания от зрители, които не ползват Фейсбук, но искат да видят представлението и затова освен директното включване във Фейсбук, ние ще ги качим и на нашия сайт", допълни Пламен Карталов.
Отварят се широко вратите за спектаклите с очакването публиката да се завърне в залата за представления след извънредното положение в страната.
"Току-що завършихме първите репетиции на "Електра" от Рихард Щраус, чиято премиера е обявена за 28 май. Няма да се състои премиерата на балета "1001 нощ" с гост хореограф Адар Илиев, но се довършват техническите конструктивни елементи. Прави се осветлението. Пуснали сме всички творчески колективи в отпуск. Имаме дежурни хора, защото животът продължава, производството не може съвсем да спре и се надяваме, че ще продължим не след дълго", изтъкна Пламен Карталов.
В момента в Софийската опера и балет няма финансови затруднения, няма неизплатени заплати и разходи.
Интервюто можете да чуете в звуковия файл.
На 21 ноември от 19 часа в Софийската опера и балет е поредният концерт от сезона на Симфоничния оркестър на БНР с главен диригент Константин Илиевски. Това събитие ще бъде по-различно и емоционално, защото с него ще бъде отбелязана 65-годишнината от създаването на Детския радиохор – рожба на незабравимия акад. Христо Недялков. Това ще бъде..
Артистът Красимир Аврамов съобщи пред БНР, че концерт-спектакълът "Вдъхновението Попопера", планиран за 29 ноември в Зала 1 на Националния дворец на културата, се отлага за следващата година. Причината за това решение е спешна медицинска намеса, на която артистът трябва да се подложи незабавно. Всички усилия са насочени към възстановяването и..
Лигата на българските писатели в САЩ и по света отбелязва 15-години от създаването си. Творците на словото организираха среща в Чикаго. На 15-годишнинината бе посветено третото издание на конкурса за поезия и проза "Език свещен", в който с двете големи награди бяха отличени Калина Томова и Васил Славов. Всяка година Лигата издава и годишен..
“Никога не съм вярвал, че е възможно Operalia да се случи в България! Толкова смела мечта надали някой от нас може да сътвори! Благодарен съм на колегата Соня Йончева !" Това каза за БНР тенорът и заместник-министър на културата Георги Султанов, който връчи специални награди на Министерството на културата на двама от финалистите в..
По повод предстоящия концерт на 21 ноември и представянето на новия албум, с които Детският радиохор отбелязва 65 години от своето създаване, гост в студиото на предаването "Рано в неделя" бе маестра Венеция Караманова, главен диригент на състава. "Тази година е наистина специална за нас. Юбилеят ни провокира да направим възможно най-пъстър сезон...
По повод изложбата, която бе открита в сградата на Столичната община, Александра Чолакова разказва за инициативата, посветена на децата с дислексия и другите специфични обучителни трудности. „Това е пътуваща изложба, която вече имаше няколко отправни точки – Народното събрание, Министерството на образованието и науката, Регионалния център за..
Алеята на славата в Тутракан – едно от емблематичните места в Крайдунавския парк – продължи да попълва своята историческа памет. На 12 ноември бе открита четвъртата паметна плоча, посветена на поетесата Пенка Цанева – Бленика (1899 – 1978), родена в Тутракан и оставила значима следа в българската литература. Идеята за Алеята на славата бе на кмета..
"Конституционният съд удари звучна плесница на доцента по конституционно право ." Това мнение изрази пред БНР бившият конституционен съдия и..
Президентът Румен Радев определи решението на Конституционния съд като победа на правото над произвола на политическата класа. "Призовавам..
Финансовият министър Теменужка Петкова обяви правителствено решение от днес, с което 31 декември (сряда) и 2 януари (петък), са обявени еднократно за..