Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какво е да се окажеш блокиран в Иран в разгара на пандемия

Пазар в Техеран, 19 март 2020 г.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Иран посреща Персийската нова година като една от най-пострадалите страни от разпространението на коронавируса. По последни официални данни заразените са повече от 20 000 души, а починалите над1560.

Преди започващите празници пътищата в страната се напълниха с прибиращи се хора, въпреки препоръките на властите за оставане вкъщи. Това стана повод за нови критики относно начина, по който Ислямската република реагира на проблема.

Кризата с коронавируса в Иран обаче поставя и други важни въпроси - дали самият отрицателен имидж на страната заради политическите разногласия със САЩ не я поставя в ситуация, в която възможностите ѝ за справяне с кризата са ограничени? В крайна сметка има ли място за икономически санкции и реакции на идеологическа основа във време на международно извънредно положение, от което най-уязвимите са най-засегнати? Това пита българският журналист Калоян Константинов, който в началото на месеца се оказа блокиран в Ислямската република. Не заради болестни симптоми и карантина, а заради международната изолация на Иран. Калоян вече е в България, а тестът му за коронавируса е отрицателен.

„Озовах се в Иран на 23 февруари за конференция. Тогава все още ситуацията с коронавируса далеч не бе толкова лоша. Трябваше да се прибера на 3 март, но два полета бяха отменени. Искам да отбележа помощта на нашите дипломати в Техеран успях да се прибера на 11 март“, каза Калоян Константинов в интервю за предаването „Събота 150“ на програма „Хоризонт“.

Той подчерта, че изключително бързо страните в региона, а и не само там, са взели мерки за затваряне на границите си с Иран и за отменяна на самолетни полети: „Нещо, което не бе приложено така бързо и крайно нито спрямо Южна Корея, нито спрямо Китай, нито дори Италия, до която само преди седмица имаше полети“.

„Бях късметлия българското посолство да ми помогне“, подчерта той.

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Христофор Караджов

Христофор Караджов: Вижда се един хаос и опит да се променят посоки, и утвърдени нагласи в САЩ

За срещата на Доналд Тръмп с Еманюел Макрон зависи кого питате. Ако са поддръжниците на Тръмп, с опорните точки от Белия дом, Макрон е поредният лидер, който засвидетелства уважение към Тръмп , идва да се съобрази с него. Ако слушате противниците, Макрон е  ужасен от това, което прави американският президент и идва да се увери. Така..

публикувано на 25.02.25 в 18:17
Владимир Путин

Кремъл предложи на Вашингтон съвместно изследване на залежите на редкоземни метали в Русия

Кремъл предложи на Вашингтон съвместно изследване на залежите на редкоземни метали в Русия. Стана ясно също, че Европейският съюз може да предложи свое споразумение по въпроса. Освен съвместното изследване на ценните залежи Путин предложи и доставката на алуминий за американския вътрешен пазар, като очерта по този начин рамките на бъдеща..

публикувано на 25.02.25 в 18:16

Изложба "90 години БНР" и специално издание на списание ЛИК

Изложбата "90 години БНР - Радиото на поколения българи" беше открита в Мраморното фоайе в сградата на медията.  Експозицията е с фото- и архивни документи от фондовете на Държавна агенция "Архиви" и Българската телеграфна агенция.  На събитието беше представен официално и новият брой на изданието на БТА - списание ЛИК, озаглавен "БНР..

публикувано на 25.02.25 в 17:42

"Балканска черна кутия" или какво ни липсва в живота?

На първи март от 19.30 в Топлоцентралата ще бъде официалната премиера на документалния филм "Балканска черна кутия" с режисьор Цветан Драгнев. Документалният филм е посветен на Никола Груев - известен на меломаните като Котарашки , по професия архитект, но открил своята най-важна мисия и като музикант. Kottarashky представя..

публикувано на 25.02.25 в 17:37
Министър-председателят на Великобритания Киър Стармър

Британският премиер обяви увеличение на разходите за отбрана

Разходите за отбрана на Обединеното кралство ще се увеличат до 2,5% от БВП до 2027 г., докато бюджетът за чуждестранна помощ ще бъде намален, обяви британският премиер Киър Стармър преди срещата му с Доналд Тръмп. В неочаквано изявление в парламента Стармър каза, че разходите за отбрана ще бъдат увеличени от сегашните 2,3%, което означава..

публикувано на 25.02.25 в 17:31
Доц.Милен Любенов

Милен Любенов за акцията на "Възраждане": Активно мероприятие за отклоняване на вниманието

Акцията на "Възраждане" пред Дома на Европа беше предварително дирижирано активно мероприятие, което има определени цели . Това мнение изказа пред БНР политологът и университетски преподавател доц. Милен Любенов. "Една от целите на този акт е отклоняване на вниманието от важните проблеми , защото подготовката, която видяхме, свързана с тази..

публикувано на 25.02.25 в 17:23
Пенчо Милков

Кметът на Русе за публикациите за имотите му: Координирана атака срещу доброто ми име

Като координирана атака срещу доброто му име. Така кметът на Русе Пенчо Милков обясни публикациите, свързани с имотното му състояние, за които БНР съобщи в началото на този месец, а днес Антикорупционният фонд допълни. "Мисля, че ми се руши доброто име, че е координирана, целенасочена атака. Политическа, а защо не и икономическа", каза кметът..

публикувано на 25.02.25 в 17:13