До казуса се стигна след като Александровска болница отказа дарение под условие.
Казусът е много сложен и много деликатен. Всяка гледна точка си има основания. Ние не искахме да коментираме или да морализираме, обясни пред „Хоризонт” Десислава Олованова.
„В мирно време, когато си дарител, може да поставяш условия. Между другото, парите за Софийския университет са дарени под условие от братята Георгиеви. Да поставяш условие, когато даряваш пари, е нормално. Проблемът е, че когато имаш форсмажорна ситуация, хората трябва да правят разлика, и дарителите в това число, между право и привилегия. Привилегиите са възможни тогава, когато обществото се намира в своя нормална фаза на функциониране. Привилегията да бъдеш дарител и да се възползват твоите служители, когато няма наплив от болни, е нормална. Но когато имаме форсмажорна ситуация и всеки може да се окаже болен, тогава привилегиите не действат. Действа правото, а по право лечение трябва да получи абсолютно всеки, независимо дали е дарител или не”, коментира Десислава Олованова в предаването "Хоризонт до обед".
Дамите приели условието като недомислица от страна на дарителя. Всички ние сме изключително стресирани и уплашени и бързо трябва да свикваме с новата обстановка около нас, правим грешки или действаме необмислено, обясни Олованова. „Подтикът да съберем тези пари дойде от това, че случайно разбрахме, че тези пари ги няма”, сподели тя.
В момент, в който няма апарати и няма откъде да се купят, дори да разполагаме с пари, се оказва, че от Александровска болница са били далновидни и бързи и са успели да договорат 15 апарата на изключително ниска цена, преди да намерят финансирането за тях, обясни Десислава Олованова.
„И те са много качествени, те са японски. На много ниска цена. Те ги поръчаха. Започват да валят даренията. Целеви средства, дарени за апаратите, покриват 10 от тях. Пет остават без финансиране. Аз предполагам, че ако тези пари не бяха събрани по този начин, държавата щеше да финансира въпросните 5 апарата. Директно се обадихме в Александровска болница, предложихме им да им съберем парите, защото бяхме сигурни, че имаме капацитета – и трите по един или друг начин сме в сферата на маркетинга и комуникациите. Нашите бизнес проекти са доста намалели заради ситуацията и трябваше някак си да си канализираме енергията. Така започна кампанията”, разказа още тя.
Какви дарители са се включили?
„1515 души са дарили, по-голяма част от тях не са си написали имената, а са просто анонимни дарители. Между тях има хора, които са дарили по 5 евро. Платформата емного удобна за ползване. Има много хора, които са дарили по 200-300 евро, а това не е малка сума за едно домакинство. На нас ни направи впечатление, че преобладаващата част са хора с по 100, 200, 300 евро. Това страшно много ни развълнува нас самите. Но има също така и дарители с 1000, 2000 евро, много от тях са анонимни дарители”, допълни Олованова.
Три от апаратите са платени именно от тези по-малки анонимни дарители, а другите два апарата от общо петте, останали зазакупуване, са били поети от двама корпоративни дарители без никакви условия. Евродепутатът Ева Майдел е дарила 3 хиляди евро и е съдействала за огласяване на кампанията.
Главният вход на столичното 24-о средно училище "Пейо Яворов" в кв. "Хаджи Димитър" беше зазидан, а причина за това се смята отстоянието от казино, което по закон трябва да бъде поне 300 метра. С тази промяна формално се спазва това изискване. Случаят предизвика силна обществена реакция. По инициатива на общинския съветник от ПП-ДБ-СС..
Работещите в държавните психиатрии се пребориха за значително увеличение на заплатите – 50% от 1 май за целия персонал. В очакване на по-високите възнаграждения лекари, сестри и санитари продължават да се грижат за пациентите в мизерни условия. Нерешен остава и въпросът за пребиваващите с години в психиатричните болници пациенти, които няма..
Ужасна грешка е цялата война - агресията на Русия срещу Украйна, но тази грешка може да я коригира единствено Владимир Путин , а виждаме, че той няма намерение за прекратяване на огъня . Това каза пред БНР бившият министър на отбраната и експерт по сигурността Велизар Шаламанов в коментар на определението на президента на САЩ Доналд Тръмп, че..
Лятото е сезонът, който повечето от нас чакат с нетърпение. Повече светлина, повече време навън, море, отпуски и усещането, че животът забавя ход и ни дава възможност да си поемем дъх. Но докато се наслаждаваме на тези моменти, често пренебрегваме нещо съществено – кожата. Тя е изложена на много повече стрес, отколкото си даваме сметка. Слънцето,..
С рекорд по най-дълъг зимен сън отварят парка за мечки в Белица днес, съобщи директорът Никола Попкостадинов в интервю пред БНР. "Всички мечки се събудиха преди 10 дни . Голяма част от тях бяха по рано будни, но си имаме рекордьори по зимен сън Дана, Мима и Маринка. Мима е спала цели 165 дни и това подобри миналогодишния рекорд на..
"Твърденията, че Европейската комисия обмисля да въведе "срок на годност" за спестяванията на гражданите, са фалшиви и подвеждащи", заяви говорителят на Комисията Улоф Гил. Той бе помолен да коментира твърденията на евродепутата Рада Лайкова от "Възраждане" и групата "Европа на суверенните нации", че се обсъжда политика, според която от хората..
Зад тежките пътни инциденти, които правителството ще се опитва да ограничи, стоят човешки съдби . Учителката по информатика в математическата гимназия в Русе Снежана Тодорова и ученичката й Лора са оцелели в катастрофи. Пред БНР и предаването "Хоризонт за вас" те разказаха какво е да оцелееш след ПТП, как се преживява тази физическа и..
Обява за предстоящо бутане на незаконни постройки е била разлепена върху домове в ромската махала в столичния квартал "Захарна фабрика". Местната..
В Плевен отбелязват 25 години от създаването на първото частно лечебено заведение за извънболнична и болнична медицинска помощ в Северна България...
В училище трябва да се изучава вероучение , изказа мнението си пред БНР Иван Стамболов - журналист и публицист. Според него предлагането на..