Как въведеното извънредно положение ще се отрази на върховенството на правото. Темата коментираха в предаването „12+3“ съдиите Андрей Георгиев и Васил Александров.
Андрей Георгиев, член на Съюза на съдиите в България:
„Имаме ли извънредно положение от гледна точка на Конституцията? Всички международни актове за човешките права предвиждат, че правата имат изключения. Едно от тях е за опазване на общественото здраве, при условие че е въведено в закон, че мярката е подходяща да постигне целта и че е пропорционална – толкова ограничава правата, колкото е минимално необходимото, за да се постигне целта, не повече“.
Георгиев поясни, че от юридическа страна извънредно положение означава такова положение, при което изключенията, предвидени в обикновените закони, не са достатъчни, за да опазят нацията от някаква заплаха:
„90% от мерките, свързани с ограничението на правата в този закон, са предвидени и в обичайното законодателство. Имаха нужда от прецизиране, това беше направено, но това не е извънредно положение по начина, по който Конституцията го предписва... Заплахата не винаги предполага извънредно положение“.
Съдия Васил Александров коментира идеята за временна дерогация на Европейската конвенция за правата на човека:
„Конвенцията предвижда възможност за дерогация на определени права. Дали имаме извънредно положение по смисъла на Конвенцията? Конституцията и Конвенцията имат едни и същи стандарти на защита на правата. Не съм прочел смислен аргумент по какъв начин правилата на Конвенцията затрудняват властта, за да може да се пребори с тази заплаха. Мерки трябва да има, но с какво?“.
Според него при дерогиране на Конвенцията ще изпратим неприятен сигнал към демократичните общества, че изпитваме затруднение в по-изключително положение да спазваме едни зададени стандарти.
На въпрос доколко е защитено правото ни на справедлив съдебен процес в ситуацията на извънредно положение, съдия Георгиев отговори:
„Ограниченията относно съдебните производства не влязоха в закон, беше казано ВСС да предвиди какви да са ограниченията. ВСС избра един модел на почти пълно затваряне на съдилищата. Проблем е, че работата на съдилищата ще се затрудни по отношение на някои функции... Въпросът е дали ВСС не стесни твърде много категориите дела, защото се появяват проблеми, особено свързани с децата. Въпроси възникват в рамките на административното производство - дали там не е необходимо дела, които трябва да се разглеждат бързо, да бъдат допуснати за разглеждане. Ако това положение продължи, трябва да се вземат мерки, защото имаме дела срещу задържани хора, които чакат присъда“.
Интервюто с Андрей Георгиев и Васил Александров можете да чуете в звуковия файл.
Инициативата "Правосъдие за всеки" провежда пореден протест пред Съдебната палата в София. Акцията е този път е под наслов "Вън Пеевски от съдебната власт". Десетки граждани се събраха отново пред Съдебната палата, за да поискат да бъде прекратена процедурата за избор на главен прокурор. Според представители на инициативата вече нищо не пречи това да..
Геополитическото влияние на Русия не само в Близкия изток, но и в Африка е застрашено . Това обясни пред БНР Иван Анчев, дипломат и съпредседател на Атлантическия съвет на България, след като Башар Асад - един от съюзниците на Москва, падна от власт в Сирия. Новият сирийски премиер Ал Башир: Именно защото сме ислямисти, ние ще гарантираме..
На днешното заседание на Министерския съвет бяха приети проектите на Закон за държавния бюджет на България за 2025 г., Закон за бюджета на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) и Закон за бюджета на Държавното обществено осигуряване (ДОО), съобщи служебният министър на финансите Людмила Петкова след заседанието. На съвместен брифинг с..
Новият сирийски премиер Мохамед ал Башир заяви, че ръководеният от ислямистите алианс, който свали от власт президента Башар Асад, ще "гарантира правата" на всички религиозни групи в Сирия и призова милионите, избягали по време на гражданската война, да се завърнат по домовете си. Мохамед ал Башир ще оглави преходно правителство в Сирия Лидерът..
Бюджетът не изглежда никак реалистичен. Това заяви пред БНР икономистът Владимир Сиркаров. "Критиките са логични. Виждаме едно нагласяване на данните , свързано с това да се получи 3% бюджетен дефицит. Има много въпросителни – залагат се сериозни приходи, които не кореспондират нито с прогнозите за растеж на икономиката, нито с..
Румънският президент Клаус Йоханис издаде днес указ, с който свиква новия парламент на страната на 20 декември. Парламентарните избори в северната ни съседка се проведоха на 1 декември и бяха спечелени от управляващите социалдемократи. Те обаче не разполагат с мнозинство, дори и да подновят коалицията си с досегашните си партньори от Национал-либералната..
Парламентът на Нидерландия отхвърли предложената от Партията за свободата резолюция срещу приемането на България и Румъния в Шенген и по суша. Тя бе подкрепена от около 50 депутати от общо 150. За да бъде приета, е необходимо техният брой да е поне 76. Партията на Вилдерс в Нидерландия с ход, с който да се блокира приемането ни в Шенген Така..
Компанията за добив и преработка на медна руда "Асарел - Медет" в Панагюрище спря производството си тази сутрин в знак на протест срещу предложението..
Със сигурност има подобрение от въвеждането на малкия ринг в София, нискоемисионната зона за стари автомобил, но това е незначително за..
Моментът за искането на имунитета на Кирил Петков не е избран случайно . В това е сигурен политологът доц. Даниел Смилов. "Явно моментът е..