Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Историята на първия български оркестър - в книга на млада диригентка от Шумен

| обновено на 27.03.20 в 12:22
Калина Василева
Снимка: личен архив

Калина Василева работи като диригент на Симфониета - Шумен вече седма година. Израснала в семейството на оркестранти, като студентка в Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров" тя пише дисертация за историята на шуменските оркестри, затова няколко години по-късно нейният професор по дирижиране Пламен Джуров я подтиква да продължи да пише и така се появява книгата й със заглавие "Оркестровото дело в Шумен от първия български оркестър до днес". По този начин подобаващо ще бъде отбелязана и 170-годишнината от създаването на първия оркестър в България през 1850 г.

„Всъщност много леко се получи – аз самата се изненадах от себе си, но заслугата е на проф. Джуров, защото той беше прочел магистърската ми работа и едно-две есета, които съм писала по други теми, и той просто откри моя талант за писане, така да се каже.“ - разказва Калина Василева, която днес е най-младият продължител на делото.

Признава, че приема това много отговорно: "Всичко е вдъхновяващо! Като се започне от факта, че още не сме имали дължава, а вече сме имали оркестър - и то с европейски инструменти, с европейска музика, която толкова бързо е навлязла в живота на хората, а преди това е била напълно непознато усещане и преживяване. Този дух, който се наблюдава в поколенията и който се предава - това са фамилии като Дюкмеджиеви, като Стоянови, като Владигерови, всички те тръгнали от Шумен и пренесли се през поколенията точно в музикалните среди, и стигнали до най-високо европейско ниво. Наистина всичко това е много вдъхновяващо за млад музикант като мен."

Калина Василева прави първите си професионални стъпки в музиката като флейтистка. Завършва Музикалната академия в класа на проф. Лидия Ошавкова и дори свири един сезон в оркестъра на Софийската опера и балет. Била е солистка на Академичния симфоничен оркестър, на Симфониета - Шумен, камерния оркестър „Орфей“ - Перник, Разградската филхармония. Когато решава да опита с дирижиране, преди нея в Академията от много години не е имало жени. Нейни ментори са проф. Пламен Джуров и ас. Георги Патриков. Маестро Станислав Ушев й гласува доверие и й предлага назначение в родния Шумен. "Аз имах притеснения, честно казано, преди първата репетиция. Бях изпаднала в дълбок размисъл как ще ме приеме оркестърът, как ще се почувствам. Истината е, че още в първата минута работата тръгна и се приехме взаимно. И се чувствам като в собственото си семейство. Разбира се, важно е да отбележа, че аз съм израснала в Шумен и в този оркестър."

За съжаление, книгата на Калина Василева не успя да достигне до читателската аудитория, защото официалното й представяне в Шумен и в Русе, в рамките на фестивала "Мартенски музикални дни", беше отложено заради мерките против разпространение на коронавируса. Остава надеждата този кризисен период да отмине и да бъдат осъществени заплануваните срещи по време на "Варненско лято" и "Софийски музикални седмици".

В предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" младата диригентка разказа интересни подробности за книгата си и за работата си в Шумен. Чуйте интервюто и записи от архивите на Шуменската филхармония в звуковия файл.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ралица, Пресиана и Теди Славова - Млади фолклорни таланти

Пресиана Леонидова, Ралица Генчева и Теди Славова са с българската народна музика в сърцето

24-тия галаконцерт на "Младите фолклорни таланти" се проведе в първо студио на БНР на 16-и февруари. Сред тях бяха Пресиана Леонидова, Ралица Генчева и Теди Славова. Трите учат в Националното училище по изкуства "Добри Христов" във Варна. Ученички са на Ваня Друмева. "Фолклорът ни събира и ни обединява", казва Пресиана. Дават си сметка, че..

публикувано на 23.02.25 в 07:20
Валентин Велчев - певец

Валентин Велчев събра естрада и фолк на бляскав концерт в София

Младият певец Валентин Велчев събра някои от най-големите звезди от всички жанрове на българската музика на бляскавия си концерт, с който направи промоция на новия си албум "Свети Валентин". Събитието уважиха естрадните легенди Мая Нешкова и Кирил Икономов, Мари и Хайгашод Агасян, Ани и Светослав Лобошки, първата победителка от "Златният Орфей"..

публикувано на 23.02.25 в 06:10
Божидар Златков и Николай Ангелов Иванов

За първи път в ефира на БНР народният изпълнител Божидар Златков изпя песента "Деведжии"

Народният изпълнител Божидар Златков представи в ефира на програма "Хоризонт" и предаването "Рано в неделя" новата песен "Деведжии". Обичаят „Деведжии“ се празнува в село Лесново, Елинпелинско. Това е традиционен кукерски обичай, който се отбелязва от много години. Според някои, идва от времето на турско робство. В село Лесново се провежда..

публикувано на 23.02.25 в 06:00
Историческа възстановка „Живи картини от учредяването на Софийския таен революционен комитет от Васил Левски и разпита му пред турския съд“

За първи път Столичната община организира възстановка, посветена на делото на Васил Левски

По повод 152 години от гибелта на Апостола на свободата Столичната община организира историческа възстановка „Живи картини от учредяването на Софийския таен революционен комитет от Васил Левски и разпита му пред турския съд“. Тя се проведе на площад „Гина Кунчева“ в София пред очите на десетки граждани, деца и ученици от столични училища...

публикувано на 23.02.25 в 05:24

Моноспектакълът на Димитър Николов „Момо или животът пред теб“ ще се играе на пловдивска сцена

Любопитна премиера предстои следващата седмица в Пловдивския куклен театър с покана към възрастните, а не към децата. Моноспектакълът на Димитър Николов -  „Момо или животът пред теб“ по романа на един от знаковите съвременни френски автори, Ромен Гари ще се състои на 27 февруари от 19 часа. Актьорът е запленен от книгата още като студент и..

публикувано на 23.02.25 в 05:00
Инициативата - Баба Марта бързала, мартенички вързала във Велико Търново

Мартенички с кауза от хора в неравностойно положение

Стотици деца и възрастни в неравностойно положение от Велико Търново изработиха мартеници, които се продават благотворително в инициативата "Баба Марта бързала, мартенички вързала". Повече от 35 социални институции, клубовете на пенсионера и инвалида и неправителствени организации предлагат своите мартенички с кауза . Първи своите..

публикувано на 22.02.25 в 07:10
Соня Чакърова и Димитър Аргиров

Димитър Аргиров и Соня Чакърова за трансформациите на народната музика

Фолклорът е не просто музика - той е памет, корени и душа. Българските народни песни носят в себе си историята на поколения, звука на планините, ритъма на земята ни и емоцията на хората, които ги пеят и предават през вековете. В днешния динамичен свят, когато културите се смесват, а музикалните стилове се развиват, фолклорът остава..

публикувано на 21.02.25 в 16:52