Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изолацията може да забави развитието на децата със специални потребности

Залата за групови занимания е превърната в шивашко ателие
Снимка: Здравка Маслянкова

След въвеждането на извънредното положение всички центове за социални услуги затвориха и преминаха в режим на дистанционна връзка с потребителите, които обслужват. 

Социалните работници, медиаторите и специалните педагози от общностния център „Царевград“ за подкрепа на децата с увреждания и техните семейства в община Велико Търново са притеснени за развитието на децата, които не могат да приемат и предупреждават, че изолацията, в която са поставени децата със специални потребности, може да доведе до изоставане в развитието им.

В обичайна обстановка Общностният център за подкрепа на деца и родители „Царевград“ във Велико Търново работи с 65 семейства. Провеждат се индивидуални и групови терапии и занимания, които заради извънредното положение вече се налага да се правят дистанционно. Сега индивидуалните консултации стават по телефона и електронната поща.

Маринела Андреева„Всички родители споделят, че на тях също им е много трудно и много неприятно това, че те не идват в нашия център, не се срещат с нашите специалисти, тъй като за много от децата срещите с нас са особено важни. Имаме деца, които идват на ежеседмични срещи с логопед, със специален педагог, които подпомагат тяхното развитие. Родителите търсят психологическа подкрепа“, обяснява  ръководителят на общностния център „Царевград“ Маринела Андреева.

Експертите разчитат на отговорността на родителите да продължат заниманията с децата си и да изпълняват възложените упражнения и задачи. Семействата, с които работят експертите от центъра, са многодетни семейства, семейства, изпаднали в различни затруднения, както и семейства с деца с различни увреждания.

„Трудностите определено са в липсата на жив контакт и това да можем да видим реално какво се случва в домовете на нашите потребители. Всички споделят за финансовите проблеми, които срещат. За момента се справят с образователните нужди на децата, оправят се с чисто битовите си дейности, реорганизирането на ежедневието, но наистина всички споделят, че се притесняват във връзка с икономическото състояние на страната и как биха се справили занапред финансово, тъй като вече усещат, че нещо се случва“, допълва Десислава Стефанова, социален работник в услугата за формиране и развитие на родителски умения.

Особено е трудно на родителите с деца в градините, където няма онлайн обучение, най-затруднени са многодетните семейства, споделя медиаторът към общностния център Йоана Николова.

„На родителите им е трудно да се справят с тях, особено тези, които имат по две-три деца. Не смогват, по-трудно им е да наваксват материала им, защото децата им имат възрастова граница. Колкото можем, дори във Фейсбук страницата ние предоставяме някакви материали. За разнообразие качваме как да си правят материали, просто да се развеселят“.

Докато чака края на извънредното положение, екипът на „Царевград“ е превърнал залата за групова терапия в шивашко ателие, където се шият предпазни маски.

Репортажа можете да чуете в звуковия файл.
Снимки: Здравка Маслянкова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Повече места за паркиране в синята зона във Велико Търново, но с такса вече и в събота

Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в съботните дни . Местата за платено паркиране се управляват от общинското търговско дружество "Паркинги и гаражи".  Промяната среща недоволството на хората, защото няма алтернатива за паркиране ...

публикувано на 24.11.24 в 19:00

Лъчезар Вълев: Румъния винаги е гледала на запад

В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..

публикувано на 23.11.24 в 12:13
Радостин Върбанов

Кои са "вратичките" в Закона за движение по пътищата?

На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..

публикувано на 22.11.24 в 18:30

Технологиите като "глас" на невербалните хора

Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..

публикувано на 22.11.24 в 12:23

Епохата на Водолея - ера на приятелство и разбирателство, на бум от нови открития

Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..

публикувано на 22.11.24 в 09:01

Проф. Николай Габровски: Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве

Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..

публикувано на 17.11.24 в 07:01

Кончетата и децата със специални потребности: Среща между приятели

От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..

публикувано на 15.11.24 в 15:09