Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Австрия пуснаха мобилно приложение за доброволно проследяване

Идеята е максимално бързо да се предупреждават лица в контакт със заразен

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Ново приложение на Червения кръст, разработено съвместно с голяма застрахователна компания, дава възможност на всеки да се включи доброволно в проследяване, за да се ограничат рисковете от заразяване с коронавируса. Приложението работи от един ден в Австрия, разказа пред "Хоризонт" Жанина Драгостинова - журналист и преводач. Тя живее във Виена и се е регистрирала за доброволно проследяване чрез нейния смартфон.

Все още няма данни колко австрийци са се присъединили към общността на доброволно проследяваните.

„Това приложение регистрира хора със смартфони, включени, които се намират на разстояние 1 метър и се задържат повече от 10 минути заедно. Има призив колкото може повече хора да се включат в това приложение. Когато някои от хората с това приложение разберат, че имат симптоми на коронавирус, те съобщават. Чак тук идва идентификацията. Болният или със съмненията за зараза, изпраща съобщение, че е заразен. От Червения кръст го питат за телефонния номер и му изпращат, на който той да отговори. До този момент всичко е анонимно. След което, когато има съобщение за зараза, това се предава по контактите до 48 часа назад – на хора, с които евентуално той се е срещал. Те неполучават „Човекът Х се е разболял” съобщение, а просто съобщение, чевероятно са били в близост до човек, който е със зараза.”

Подготвя се и друго мобилно приложение, което се очаква в края на март. Ръководителят на екипа, който работи по него, е българинът Михаил Ковачев, съобщи Жанина Драгостинова. „То ще бъде ориентирано повече към рисковите групи и ще предлага информация къде е опасно да отиде човек, който има някакво хронично заболяване например.”

Жанина Драгостинова цитира думи на австрийския канцлер Себастиян Курц, че идва "времето на новата нормалност".

Какво точно означава това, ще разберем тепърва идали в тази нова нормалност ще влиза и проследяването на смартфоните. Този въпрос се обсъжда в Австрия. Както навсякъде, и тук има хора, които предупреждават, че може да се стигне донякаква т.нар. посткорона диктатура. Имаше в двата големи вестника коментари по този въпрос, но те са някак си по-плахи отколкото в България, не са така агресивни.”

В Австрия се набляга на доброволното проследяване, изтъкна Драгостинова. 

Цялото интервю е в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Изглед към фрегатата Тритон на датския флот в Гренландия, архив, юли 2024 г.

Ледовете на Арктика – арена на горещ геополитически сблъсък

Залежи на нефт, газ и редкоземни елементи. Нови търговски маршрути и военни позиции – това са предпоставките за задаващата се нова Студена война между САЩ от една страна, и Русия и Китай от друга, за стратегическо предимство в тази част на света. Арктика ще бъде една от основните морски шамхатни дъски в новото противоборство  както през..

публикувано на 05.04.25 в 11:26

Двама бивши министри за безводието: Вода има, въпросът е къде отива?

Темата се поде и вече не се сваля – предпоставка за събуждането, отчита бившият министър на земеделието Кирил Вътев. "Вода в България има много, обаче се пилее и не се оползотворява . Престъпно е да имаме население без вода и земеделие без поливане!", смята той. В предаването "Преди всички" Вътев акцентира върху оптимизирането на..

публикувано на 04.04.25 в 07:59
Доктор Сабрина Бачи

Доктор Сабрина Бачи: Ваксината срещу морбили е една от най-мощните и безопасни в света

През март Европа отчете, че през 2024 г. в региона е имало над 127 хиляди заразени с морбили . Това е най-големият брой случаи на дребна шарка от 25 години насам. "Вирусът никога не почива. Това е сигнал за събуждане", предупреди директорът на Световната здравна организация за европейския регион доктор Ханс Хенри Клуге . От..

публикувано на 03.04.25 в 19:27

Питър Хоръкс към медиите в България: Продължавайте да се борите

Медийната среда в България се е подобрила, но продължава да е подложена на натиск отвън, както и на кампании с дезинформация. Това заяви в интервю за БНР Питър Хоръкс , бивш ръководител на Световната служба на Би Би Си ( BBC World Service ), както и на новинарския център на британската медийна корпорация. Как се справя Българското национално..

публикувано на 02.04.25 в 21:33

Владимир Ненов: При всяко издевателство над деца наказанията да бъдат удвоявани!

Пред Съдебната палата в Пловдив тази вечер ще се проведе протест с искане за по-строго наказание за Петър Чернев, обвинен в жестокото малтретиране на 5-годишния Адриан.  На  Чернев беше наложената присъда от 8 години "лишаване от свобода", а майката на пострадалото дете , която е живеела с него, беше освободена от наказателна отговорност и ѝ..

публикувано на 02.04.25 в 09:45

Диагноза аутизъм се поставя средно на 4 години. Специалисти: Следете за ранни признаци!

Все по-рано родителите забелязват затруднения в развитието на децата, които са признаци за състояние от аутистичния спектър, но отлагат търсенето на професионална помощ, а средната възраст за поставяне на такава диагноза е 4 години . Тази световна тенденция е валидна и у нас, каза за БНР д-р Десислава Маслинкова, детски психиатър в..

публикувано на 01.04.25 в 09:41
Михаил Екимджиев

Михаил Екимджиев: Петьо Еврото беше само посредник между политиците и съдебната власт

От гледна точка на турбулентността, която може да предизвика в самата Европейска прокуратура , казусът с Теодора Георгиева е безпрецедентен. Става дума за тежки съмнения за корупция при българския национален прокурор, който трябва да наблюдава всички досъдебни производства, водени от Европейската прокуратура в България. Това е изключително..

публикувано на 01.04.25 в 09:17