Все още няма данни колко австрийци са се присъединили към общността на доброволно проследяваните.
„Това приложение регистрира хора със смартфони, включени, които се намират на разстояние 1 метър и се задържат повече от 10 минути заедно. Има призив колкото може повече хора да се включат в това приложение. Когато някои от хората с това приложение разберат, че имат симптоми на коронавирус, те съобщават. Чак тук идва идентификацията. Болният или със съмненията за зараза, изпраща съобщение, че е заразен. От Червения кръст го питат за телефонния номер и му изпращат, на който той да отговори. До този момент всичко е анонимно. След което, когато има съобщение за зараза, това се предава по контактите до 48 часа назад – на хора, с които евентуално той се е срещал. Те неполучават „Човекът Х се е разболял” съобщение, а просто съобщение, чевероятно са били в близост до човек, който е със зараза.”
Подготвя се и друго мобилно приложение, което се очаква в края на март. Ръководителят на екипа, който работи по него, е българинът Михаил Ковачев, съобщи Жанина Драгостинова. „То ще бъде ориентирано повече към рисковите групи и ще предлага информация къде е опасно да отиде човек, който има някакво хронично заболяване например.”
Жанина Драгостинова цитира думи на австрийския канцлер Себастиян Курц, че идва "времето на новата нормалност".
„Какво точно означава това, ще разберем тепърва идали в тази нова нормалност ще влиза и проследяването на смартфоните. Този въпрос се обсъжда в Австрия. Както навсякъде, и тук има хора, които предупреждават, че може да се стигне донякаква т.нар. посткорона диктатура. Имаше в двата големи вестника коментари по този въпрос, но те са някак си по-плахи отколкото в България, не са така агресивни.”
В Австрия се набляга на доброволното проследяване, изтъкна Драгостинова.
Цялото интервю е в звуковия файл.Не съм чувал за такава инициатива - да отменим домакинството ни на предстоящата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО, която трябва да се проведе в София. Не знам да има някакви притеснения или страната ни да реши да се откаже . Това заяви пред БНР избраният за председател на форума проф. Николай Ненов - директор на Регионалния..
Дали ние като общество реално не оставаме встрани от световната заплаха - пандемия от самотници ? Самотата е обзела света, които иначе комуникира безпрепятствено. Дори самата Световна организация е обявила Самотата като глобален проблем за общественото здраве . Защо е така, какви ще бъдат в бъдеще последствията от самотата , разказва за "Нощен..
" Яко е да си отговорен - събитие за бъдещето " беше една кампания за видеа в подкрепа на безопасното движение по пътищата и образованието в тази посока. Зад инициативата стоят родителите на едно младо момче, което загуби живота си при катастрофа. Красимира Манолова е майката на 17-годишния Стефан, който загина в пътния инцидент. Пред БНР тя..
Правителството ще чака европейските данни за инфлацията, които излизат на 24 февруари, за да знае "дали да се напъва" с бюджета , а финансовият министър Теменужка Петкова ще получи негативен знак за еврозоната в понеделник. Това прогнозира пред БНР Георги Кадиев, бивш заместник-министър на финансите, лидер на партия "Нормална държава"...
" Мъск е оръжие в ръцете на Тръмп, целта на което е да се постигне огромно съкращаване на разходите в държавния бюджет на САЩ , който е трилиони долари и със сигурност има много места, където може да бъде съкратен". Това заяви пред БНР Вени Марковски, съосновател и председател на Българското интернет общество. Тръмп: Наредих на Илон Мъск да..
Ще спасим ли малките квартални магазинчета, ако на 13-ти февруари не посетим големите търговски вериги? Няколко организации призоваваха за общонационален бойкот на търговските вериги и хранителните магазини този четвъртък. Заради високите цени те приканиха хората да не пазаруват на въпросната дата в големите вериги, по примера на Хърватия и други..
В Къщата на художниците в Плевен е подредена изложба, която е своеобразно емоционално завръщане. Убавка и Костика са едни от най-разпознаваемите и..