Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ген. Мутафчийски обясни какви са тестовете за Covid-19 и колко ще струват

Проф. Венцислав Мутафчийски
Снимка: БГНЕС

Има три основни начина за установяване на болните от коронавируса, каза днес председателят на Националния оперативен щаб ген. Венцислав Мутафчийски и обясни какви са те и колко ще струват на правителството.

Според СЗО и Си Ди Си Атланта единственият достоверен начин е с рийлтайм Пи Си Ар (PCR), който е бавен, изисква апаратура и много добре обучен персонал. Но няма друг метод, доказал повече своята надеждност, обясни той на брифинг в Министерски съвет.

„При пълен капацитет на лабораториите в България те могат да установят 1000-1200 случая дневно, каза Мутафчийски. Това означава около 30 000 теста месечно, като цени – 930 хил. лв. на месец“, каза той. И добави, че в поръчката на Еврокомисията за България са отделени 600 000 такива теста.

Вторият начин за идентификация на заразен е т.нар. "флуоресцентен имунохроматографски метод", който е на базата на антиген, който го има на повърхността на вируса.

„Пробата се взима като за рийлтайм Пи Си АР (носогърлен секрет), но идентифицирането става много бързо – за около 5 минути с портативен апарат, а в момента се разработват тестове, като тези за бременност“, каза Мутафчийски.

Ген. Мутафчийски обясни, че т.нар. флуоресцентен имунохроматографски метод се прилага на две места в България, включително във ВМА, като резултатите се следят внимателно. И че има поръчка за 40 машини. Според фирмите производителки достоверността е около 70%, но се работи и методът става все по-надежден.

„Тези тестове ще дадат възможност да се популяризират масово, защото не изискват обучен персонал, така че предвиждаме, че ще могат да се правят 5 хиляди, 10 хиляди, до 20 хиляди дневно. Или около 300 000 теста на месечна база, които при сегашната цена на тестовете означава 10 милиона лева месечно“, добави той.

След стигане на платото на епидемията започват антитяло тестовете – тези толкова спорни, бързи тестове.

„С тях може да се установи колко души са заболели без дори да разберат и все пак са придобили имунитет. Това се предвижда да бъде правено в широки граници 20,30 до 40 хиляди на ден, което в парично изражение означава 10 милиона лева на месец“, каза Мутафчийски.

Той посочи, че първият вид тестове е важен заради безспорния резултат, вторият – защото открива новозаболели и става много по-бързо и се предвиждат за рискови групи, третият вид тестове са важни след втората половина на епидемията, защото ще дадат реалната снимка, която показва колко са придобили имунитет.

„На базата на тези данни можем да оформим кохорти от здрави лица с придобит имунитет, които спокойно могат да работят. Това ще даде основата да се освобождават мерките една по една и до съживяването на обществения живот и икономика. Това ще струва на правителството около 20 милиона месечно“, каза Мутафчийски.

Ако в първия етап на кривата се набляга на по-скъпите тестове, които ще натоварят тази сметка, то във втория етап тези тестове вече са доста по-евтини, но са по-масови. Така че стойностите на различните видове тестове месечно могат да преливат един към друг, съобразно ситуацията, обясни шефът на Националния оперативен щаб.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стачка на пристанищни работници застрашава икономиката на САЩ

Масирана стачка на пристанищни работници на Източното крайбрежие в Съединените щати и крайбрежието на Мексиканския залив спря потока на около половината кораби, използвани за океански транспорт в страната, предадоха световните агенции. Стачката, която е с искане за по-високи възнаграждения, заплашва състоянието на американската икономика...

публикувано на 01.10.24 в 12:09
Дим се издига след израелския обстрел на селата в района на Набатия, Ливан, 23 септември 2024 г.

Лондон осигури чартър за британците, желаещи да напуснат Ливан

Правителството на Обединеното кралство осигури чартърен полет от Ливан за британци, които искат да напуснат страната на фона на ескалиращото насилие. Самолетът трябва да излети от международното летище на Бейрут "Рафик Харири" утре, като приоритет ще бъдат по-уязвимите британски граждани и децата под 18 години, заявиха от Министерството на..

публикувано на 01.10.24 в 11:59
Президентът на България Румен Радев

Президентът: Държавата полага всички усилия да изведе българите от Ливан

Президентът Румен Радев посочи като най-важна задача да бъде осигурено безопасното завръщне от Ливан на всички български граждани, които искат да бъдат евакуирани. По думите му държавата полага всички необходими усилия за това:   "Искам да поздравя екипажа на правителствения самолет, службите за сигурност, естествено, отбраната, и, естествено,..

публикувано на 01.10.24 в 11:53

3 години затвор за врачанин, ограбил 45 лв. от възрастна жена

Осъдиха на три години лишаване от свобода врачанин, който е нападнал и ограбил 82-годишна жена във Враца в средата на август. Нападателят е причакал възрастната жена във входа на блока, в който живее, и е дръпнал чантата ѝ.  В нея е имало 45 лева, лекарства и хранителни продукти. В хода на разследването мъжът се е признал за виновен и е постигнато..

публикувано на 01.10.24 в 11:44

Втората група българи готови за евакуация от Ливан: Имаше отново бомбардировки до нас

Очаква се преди обед правителственият самолет отново да излети за Бейрут, за да евакуира втора група българи, които искат да напуснат Ливан. Снощи правителственият "Еърбъс" върна у нас 89 души - майки с деца и възрастни хора. На летище София пристигна първата група българи, евакуирани от Ливан Анита Беро ще бъде във втората група,..

публикувано на 01.10.24 в 11:28

Терминалът за втечнен газ в Александруполис вече е в експлоатация

От днес терминалът за втечнен природен газ в гръцкия град Александруполис вече е в експлоатация. Чрез него доставки могат да получават Гърция, България, Румъния, Молдова и Украйна, както и Северна Македония, Сърбия, Унгария и Словакия. Терминалът, в който дялово участие има и страната ни, е с максимален капацитет за регазификация от 5..

публикувано на 01.10.24 в 10:58
Марк Рюте и Йенс Столтенберг, 1 октомври 2024 г.

Украйна е топ приоритет за новия шеф на НАТО

Новият генерален секретар на НАТО Марк Рюте определи като свой топ приоритет Украйна при предаването на поста заедно с вече бившия ръководител на Северноатлантическия пакт Йенс Столтенберг. Двамата направиха кратки изявления пред медиите в щабквартирата на Алианса в Брюксел. "Полагащото се място на Украйна е в НАТО и ние трябва да работим за..

публикувано на 01.10.24 в 10:58