Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Георги Чапкънов: Боя се в заника на живота си да не оплескам работата

7
Георги Чапкънов
Снимка: БГНЕС

Суеверен, той не обича да приказва, преди нещо да се е случило. Затова и не казва много за проекта си за паметник на Левски, върху който работи. Паметникът ще бъде в Троян. 

Георги Чапкънов споделя за предаването „Нощен хоризонт” свои размисли за националния ни герой, за България и познанството си с магьосника на киното Федерико Фелини.

„Левски е друга работа, Левски е изключителна фигура. Досега не съм посмял да направя нищо, тъкмо от страх да не окепазя името. Няма такъв българин, няма.”

Най-важно в една работа за него е началото. „Започнах... Почнал ли съм, значи ще го свърша. Мъка, да му се не види. Дотук съм се опазил от туй, сега в заника на живота си да не взема да оплескам работата. Така, страх ме е”, казва Георги Чапкънов и добавя: „Пък той и дякон, да му се не види. Не е само физическото му присъствие. Духовното е главното.”

Къде е България? Винаги сме били на опашката, и то не на опашката, а под опашката, и то дълбоко. Кой се съмнява, че сме най-бедната държава, най-болната, най-безперспективната? Е, и? И продължава да е така. Ако възкръснеше по някакъв начин Левски, кой знае как би погледнал сега на тия неща”, подчертава обзет от песимизъм Георги Чапкънов.

„Аз съм вече стар човек, много неща са минали през тиквата ми, клета... Мисля, че няма оправия. Много пъти съм имал възможност да я напусна. Не можах. Но времената бяха други. Бяха много страшни”, връща се назад във времето творецът.

Своята привързаност към страната, която критикува, Чапкънов нарича "идиотска". 

Одъртях и вече ми е все едно. Гледам да си довърша, ако мога, работата, а няма сила. Ей го на, тук е пълно с някакви илачи, които, ща не ща, трябва да гълтам, ослепях с едното си око, глух съм – без апаратчето нищо не чувам. Това живот ли е? Не ми трябва”, допълва с горчивина Георги Чапкънов.

Скулптурата винаги е била елитно занимание. Не е писано всекиму да се блъска с нея. Аз твърде добре съзнавам дереджето си. Нямам никакви претенции”, гласи равносметката му.

За познанството си Фелини разказва интересен спомен от Рим.

„Появи се бавно, с един бял шлифер, бавно идва към мястото. Аз предварително съм сложил един статив, натрупал съм една топка глина и го чакам, чакам го само да ми дойде и го обичам толкова много, колкото едва ли някой друг. И аз се засилих към него. Аз знам френски, ама като циганин. Оказа се обаче, че и Федерико го знае точно толкова. И ние си говорихме е така, на френски – нашия специален френски, идеално беше.”

Смъртта ще победи всичко, ама любовта е това, което е до нея”, казва в заключение скулпторът.

Георги Чапкънов е роден на 24 януари 1943 година в град Вълчи дол. Завършва скулптура в България, специализира в Париж. Професор в Художествената академия. Награждаван с орден „Св. Св. Кирил и Методий“. Съавтор е на българския герб, заедно с Кирил Гогов.

Бел. ред. Разговорът с Георги Чапкънов е записан преди инцидента със сина на скулптора.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Венцислав Тотев: Най-ценно е да бъдеш с хората, които обичаш

Най-ценно е да бъдеш с хората, които обичаш, на място, което обичаш и да правиш, каквото обичаш. Така накратко може да се обобщи житейската философия на днешния ни гост в рубриката "Горещи сърца".  Той се казва Венцислав Тотев, по образование ПР експерт, работил като учител и журналист, сега има собствен иновативен бизнес.  Тотев е един от..

публикувано на 26.05.24 в 05:51
Проф. д-р Елисавета Мусакова

Проф. д-р Елисавета Мусакова за средновековната ръкописна книга и палеографията

Палеографията е приложна наука, която изучава стари ръкописи. Улавя онези тънки моменти от мрачната средновековна атмосфера, в които кописти на светлината на свещ са преписвали старите текстове, за да множат знанията, вярата и да положат основата в красотата на писаното слово .  Много старание и култивирани умения са отличавали тези..

публикувано на 24.05.24 в 19:28

Калоян Цветков и географията като неугасващо любопитство и безкрайно пътешествие

Как човек може да превърне пътешественическата страст и любовта към природата в професия? Географът д-р Калоян Цветков е успял да постигне наглед трудната задача. Освен че изследва планетата като учен, Калоян споделя откритията си. Той е главен асистент в СУ "Св. Климент Охридски". Преподава и на децата в Националната..

публикувано на 20.05.24 в 17:26
Венци Йончев

Венци Йончев в "Горещи сърца": Не се принизявайте никога, живейте с дух!

Героят днес в рубриката "Горещи сърца" е с богато минало, усмихнато настояще и светло -  по думите му - бъдеще, въпреки че отдавна е минал 80 -та си годишнина.  Врачани често го срещат по улиците на града и кафенетата. През месец май вече е с загар, който привлича погледа в контраст със спортни къси панталони, маратонки и неизменната..

публикувано на 20.05.24 в 12:25

Сдружение "Добро сърце" е създадено, за да помага на хората

В рубриката „Горещи сърца“ ви предлагаме среща с Борислав Павлов. Той е на 35 години, от Пазарджик, и е председател на сдружение „Добро сърце“, което е създадено, за да помага на хората в нужда.   Идеята за създаването на  благотворителната организация е на трима млади хора, които в годините на Ковид пандемията, решават, че трябва да бъдат..

обновено на 12.05.24 в 06:09
Нургюл Салимова

Нургюл Салимова иска да остане в България, а преди всяка партия се обажда на майка си

"Засега съм тук и се надявам, че ще остана. От най-ранна детска възраст съм казвала, че искам да стана световен шампион с българското знаме. Работя за това и се надявам, че няма да има пречки по пътя ми". Това заяви пред БНР шахматиската Нургюл Салимова и  призна, че е получавала покани да се състезава за друга държава. Важно е шахът да става..

публикувано на 10.05.24 в 19:45
Райна Кабаиванска

Райна Кабаиванска: Стремя се да има предаване на знанията между поколенията!

"Христос Воскресе! Макар че, нямам навика да казвам това, защото съм комунистическо дете, родена съм 1934 г., израснала съм в комунистически режим и нямах понятие от религиозните празници, сподели за БНР оперната прима Райна Кабаиванска, един от най-значимите сопранови гласове през втората половина на XX век, музикална педагожка и общественичка. Тя живее..

публикувано на 07.05.24 в 11:35