Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Георги Чапкънов: Боя се в заника на живота си да не оплескам работата

7
Георги Чапкънов
Снимка: БГНЕС

Суеверен, той не обича да приказва, преди нещо да се е случило. Затова и не казва много за проекта си за паметник на Левски, върху който работи. Паметникът ще бъде в Троян. 

Георги Чапкънов споделя за предаването „Нощен хоризонт” свои размисли за националния ни герой, за България и познанството си с магьосника на киното Федерико Фелини.

„Левски е друга работа, Левски е изключителна фигура. Досега не съм посмял да направя нищо, тъкмо от страх да не окепазя името. Няма такъв българин, няма.”

Най-важно в една работа за него е началото. „Започнах... Почнал ли съм, значи ще го свърша. Мъка, да му се не види. Дотук съм се опазил от туй, сега в заника на живота си да не взема да оплескам работата. Така, страх ме е”, казва Георги Чапкънов и добавя: „Пък той и дякон, да му се не види. Не е само физическото му присъствие. Духовното е главното.”

Къде е България? Винаги сме били на опашката, и то не на опашката, а под опашката, и то дълбоко. Кой се съмнява, че сме най-бедната държава, най-болната, най-безперспективната? Е, и? И продължава да е така. Ако възкръснеше по някакъв начин Левски, кой знае как би погледнал сега на тия неща”, подчертава обзет от песимизъм Георги Чапкънов.

„Аз съм вече стар човек, много неща са минали през тиквата ми, клета... Мисля, че няма оправия. Много пъти съм имал възможност да я напусна. Не можах. Но времената бяха други. Бяха много страшни”, връща се назад във времето творецът.

Своята привързаност към страната, която критикува, Чапкънов нарича "идиотска". 

Одъртях и вече ми е все едно. Гледам да си довърша, ако мога, работата, а няма сила. Ей го на, тук е пълно с някакви илачи, които, ща не ща, трябва да гълтам, ослепях с едното си око, глух съм – без апаратчето нищо не чувам. Това живот ли е? Не ми трябва”, допълва с горчивина Георги Чапкънов.

Скулптурата винаги е била елитно занимание. Не е писано всекиму да се блъска с нея. Аз твърде добре съзнавам дереджето си. Нямам никакви претенции”, гласи равносметката му.

За познанството си Фелини разказва интересен спомен от Рим.

„Появи се бавно, с един бял шлифер, бавно идва към мястото. Аз предварително съм сложил един статив, натрупал съм една топка глина и го чакам, чакам го само да ми дойде и го обичам толкова много, колкото едва ли някой друг. И аз се засилих към него. Аз знам френски, ама като циганин. Оказа се обаче, че и Федерико го знае точно толкова. И ние си говорихме е така, на френски – нашия специален френски, идеално беше.”

Смъртта ще победи всичко, ама любовта е това, което е до нея”, казва в заключение скулпторът.

Георги Чапкънов е роден на 24 януари 1943 година в град Вълчи дол. Завършва скулптура в България, специализира в Париж. Професор в Художествената академия. Награждаван с орден „Св. Св. Кирил и Методий“. Съавтор е на българския герб, заедно с Кирил Гогов.

Бел. ред. Разговорът с Георги Чапкънов е записан преди инцидента със сина на скулптора.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Лицата на Брюксел в романа на Ирина Папанчева "Брюксел, разголен"

Романът на Ирина Папанчева "Брюксел, разголен" е сред заглавията в лятната кампания "1 град, 19 книги" на обществените библиотеки в Брюксел.  Българката живее в Белгия и има шест романа, детска книга, пише и разкази. За първото си пътуване до столицата тя си спомня: "То беше през февруари 2003 г., когато отидох на стаж в Европейския..

публикувано на 22.07.25 в 14:38
Гергана Дилова в Африка

Гергана Дилова пътува до Африка с различни каузи

Преподава италиански език, танцува балет, занимават я проблеми с околната среда, различни изкуства са част от живота й.   Това е Гергана Дилова, с която ви срещаме отново след поредното й пътуване в Африка. Този път то е различно, защото не става дума само за пътешествие, а за кауза. Там тя се чувства свободна и помага на икономиката, на..

публикувано на 20.07.25 в 06:26
Теди Кацарова

Теди Кацарова: В живота навсякъде има позитивност, въпросът е да не влизаме в ниските вибрации на негативизма

"Най-важното за мен е , както на мен са ми подали ръка преди време,  някой да повярва в теб ! Да ти каже, че можеш да успееш, че можеш да го направиш, да ти даде този първоначален тласък, който да ти даде тази увереност, че ти може да успееш .  Това е особено важно за децата . На "Цветен Камертон" се изявяват толкова талантливи деца.  Жалко е,..

публикувано на 17.07.25 в 09:57
 Жозе Луиш Пейшото

Португалският писател Жозе Луиш Пейшото: Писането е постоянно предизвикателство

Португалският писател Жозе Луиш Пейшото става известен с романа си "Ни един поглед" . Една история за скромни хора с библейски имена, в която творесъществува, но Творецът отсъства. Определят Жозе като едно от най-изненадващите открития на Португалската литература . Жозе бе гост и в България, за да представи историята си, ето какво разказа за БНР и..

публикувано на 14.07.25 в 21:05
 Петър Станимиров

Петър Станимиров за това как се живее като художник

Художникът Петър Станимиров е специален гост на "Нощен Хоризонт" .   За себе си казва - " Животът ми е посветен на илюстрацията и комиксите , а любимата ми награда е ГРАВИТОН от 1998 година, мотото на която е "За добро въображение и доброта на въображението". Като дете нашият гост е бил невинна душа, която гони вятъра и иска, като..

публикувано на 13.07.25 в 19:00
Катя Зографова по време на Литературна разходка в София

Катя Зографова по стъпките на Вазовия стих "корони ази не възпявам" в "Нови хроники на Вазовия род"

На 9 юли се навършиха 175 години от рождението на Патриарха на българската литература – Иван Вазов.  Пуснаха сребърна монета за 175 години от рождението на Иван Вазов В Берковица продължават инициативите за 175-ата годишнина от рождението на Вазов "Душеспасително е делото на патриарха, за да оцелее българския дух, да имаме..

публикувано на 13.07.25 в 08:10