Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Приключи най-големият досега хакатон у нас - "Да хакнем кризата"

15 проекта финалисти със спасителни проекти срещу коронавируса получават финансиране

Снимка: Фейсбук

15 проекта получиха подкрепата на журито на най-големия хакатон за идеи за противодействие на кризата, предизвикана от COVID-19, озаглавен "Да хакнем кризата". 

48 часа, над 800 участници, 111 отбора с идейни проекти и десетки професионалисти в качеството им на ментори и жури. Това е само част от равносметката на най-големия хакатон, организиран до момента в България.

"Хакатонът приключи много над очакванията ни", каза Михаела Савова, говорител на оценителите по време на хакатона.

Михаела Савова е посланик на световната инициатива за стимулиране на технологичните иновации в България - Hello Tomorrow.

"Смело можем да кажем, че това е най-големият онлайн хакатон, организиран до момента в България. Имаме 15 финалисти в трите категории - "Спаси животи", "Спаси бизнеси", "Спаси общности" и те получиха финансирането от общо 15 хиляди лева, за да стартират. Разделят си наградата от 15 хиляди лева 15 екипа, като това е само началото", уточнява тя.

"След две седмици - на 11 и 12 април, 15-те компании ще презентират за ново финансиране", обясни Михаела Савова.

Шанс да доразвият своите проекти имат избраните, но и всички останали участници, сред които освен информационно технологични компании има и много лекари.

Представете си колко се чака специалист да разчете рентгеновата снимка, а по определен набор ключови критерии може изкуствен интелект автоматизирано да даде оценка дали образът от конкретен вид възпаление на белите дробове отговаря на този, характерен за коноравируса.

"Към момента всичко, което виждаме като предложения, е на ниво прототип и идея. Имаме "Коронапозитив" и "Онлайн доктор". "Онлайн доктор" дойде от екип доктори - това беше проект, който беше много обсъждан", допълни още Михаела Савова.

Най-голям интерес от страна на менторите и участниците има в категорията "Спаси бизнес". 

Репортажа можете да чуете в звуковия  файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пътуване назад във времето с първа спирка - Военната академия "Георги Раковски"

Пътуваме назад във времето и ще ви разкажем за място в София, където са се провеждали исторически срещи и са се взимали важни решения за съдбата на България - Военната академия "Георги Раковски". Ще поговорим и за макетите като начин да съхраним и популяризираме архитектурните паметници и културно-историческите обекти от миналото. А в края -..

публикувано на 26.11.25 в 15:09
Полина Карастоянова

Поли Карастоянова: 2026-а година ще бъде по-добра за българския туризъм

2025-а година е определена като най-успешната  след последната 2019-а преди пандемията. От Националния борд по туризъм отчитат един ръст, който ще надхвърли 5 процента. "Много по-важно е да отворим очи и да видим разгърнатото портфолио и продуктовото предлагане, фокусът върху онези възможности, които България предлага, свързани с култура,..

публикувано на 25.11.25 в 13:42
Мартин Димитров

Мартин Димитров: Сегашното управление става опасно за финансовата система

"Аз съм озадачен, че предлагат Българският спортен тотализатор да се даде на концесия, защото такава мярка не се предлага между първо и второ четене на бюджета . Прави се сериозно обществено обсъждане. Това ми напомня за тази комисия от 27 секунди, която бяха направили скоро, която е символ на методите на работа на това управление - да няма..

публикувано на 25.11.25 в 09:16
Хранителна банка в САЩ

Кърт Шулц за бъдещето на хранителното банкиране по света и у нас

За бъдещето на хранителното банкиране по света и у нас говорим в рубриката "ИМА ЛИ МЕГДАН" в "Графити по въздуха" с Кърт Шулц, който гостува в България, за да одитира дейността на Българската хранителна банка. Кърт Шулц е консултант по инфраструктура, складове и логистика в Глобалната мрежа на хранителните банки, която подпомага с консултации..

публикувано на 24.11.25 в 15:46

ИИ и туристическите платформи - кое е новото и кое е "забравеното старо"?

Все повече туроператори и туристически платформи залагат на изкуствен интелект - системи, които анализират нашите предпочитания, предлагат персонализирани маршрути и дори предвиждат кога ще потърсим следващата си почивка.  Изкуственият интелект вече може да избере най-изгодния полет, да предложи хотел според личните ни предпочитания, да подреди..

публикувано на 24.11.25 в 14:44

Дигитален туризъм и нови професии на изкуствения интелект в сферата

Българската стопанска камара представи сценарии за развитие на дигиталния туризъм и варианти на новите професии на изкуствения интелект в индустрията на гостоприемството. Експерти прогнозираха, че до 10 години масово персонализираните продукти ще завземат пазара в сектора, резервациите ще се правят през изкуствения интелект, ще работят..

публикувано на 23.11.25 в 11:53
с. Баните, община Баните

Старата минерална баня в Баните ще стане музей на балнеологията

Община Баните стартира амбициозен проект за възстановяване и преобразяване на старата минерална баня в централната част на селото. Целта е да бъде създаден уникален музей на балнеологията, който да привлича туристи и да представя историческото значение на минералните извори в региона. Проектът, който се реализира с подкрепата на..

публикувано на 23.11.25 в 07:45