„Като само беше необходимо да се упоменат материалите и деня, в който е нарисувана картината. Беше призив за съпричастно отношение на всички. Това показва, че когато се обърне внимание на нещо от много хора с позитивизъм, то разрешава положително задачата. Чуваме новините какви са от там. Така че това явно е имало своя смисъл. Това са послания от художници от цял свят, чрез произведения, които те са направили в указания срок и време, за да може това да помогне”, обясни Андрей Янев пред „Хоризонт”.
Какъв е бил неговият принос? „Нарисувах една работа - „Влюбени лотоси” се казва, тъй като всички ние сме крехки като лотосов цвят, който е твърде кратък в своя живот. И ние всичките сме кратки, но носим толкова щастие за себе си и за другите, че като едно лотосово разцъфнало цвете всеки един изживява своя път. И в космичното пространство той е толкова кратък, че трябва да го осмисли. А и може би това сега ще ни насочи да осмислим себе си.”
Ако се обединим в един позитивизъм и една молитва през порталите на времето, то няма как този позитивизъм, тези мисли да нямат резултат, смята Андрей Янев.
„Ако всеки един усети своето сърце като част от световното сърце и да знае, че сърцето на света всъщност е неговото сърце, то това обединение, което трябва да направим и чрез нашето изкуство, защото ние това правим най-добре, и чрез нашата молитва, която всеки един може би сутрин отправя, това ще донесе много повече положителни, добри резултати във всяка една посока, ще елиминира манипулациите, ще изведе на висока позиция духа, който е всетворящ и този, който ни води. И ако пролетта и силата и порталът във времето, който всеки от нас ще премине някой ден, то нека се помолим всички заедно да премине този огън през всички и да бъдам отново щастливи, каквито сме виждали, че сме.”
Двамата със съпругата му – художничката Дарина Янева, в дните на изолация сега са на село, в планината.
„Времето върви много интересно. Не се усеща как преминава денят. В едно ателие, което се намира в зелен двор, сред дървета и храсти, провокацията е да излезеш да се погрижиш за това, което се намира пред теб, а едновременно с това сме разпръснали: Андрей маслените бои, аз – акварелните. Задължително сме отворили компютрите и сме проверили интернет връзката”, сподели Дарина Янева.
Преди години интуитивното ми решение в периоди на тревога бе да не рисувам, спомня си тя. „Когато човек е тревожен, не бива да „запечатва” това, което му се случва вътре, по-добре да влезе в баланс и тогава да рисува. В момента се чувствам в хармония със себе си и мога да рисувам. Не казвам, че съм се изолирала и не знам за цялата суматоха, всичките трудности, всичките катаклизми, които текат в момента.”
„Отворила съм едни великолепни снимки, на които съм заснела едно лято в Твърдица. Бяхме на гости на наши приятели. Андрей беше поканен да рисува възрастния баща на наш приятел. Докато той рисуваше от натура 95-годишния дядо Станчо, аз се поразходих из градината и видях, че дядо Станчо беше отгледал много грозде, смокини, ябълки, имаше едни прекрасни плетени кошове. Започнах да ги организирам в композиции, да ги снимам и сега в момента си пътувам назад във времето и рисувам тези натюрморти.”
Двамата художници, посетили Китай преди епидемията, са пренесли своето усещане в картините си. „Ние имахме късмета да видим едно спокойствие в Пекин, една красота, която ни зареди и сме нарисували серия картини”, каза още Дарина Янева.
"Най-важното за мен е , както на мен са ми подали ръка преди време, някой да повярва в теб ! Да ти каже, че можеш да успееш, че можеш да го направиш, да ти даде този първоначален тласък, който да ти даде тази увереност, че ти може да успееш . Това е особено важно за децата . На "Цветен Камертон" се изявяват толкова талантливи деца. Жалко е,..
Португалският писател Жозе Луиш Пейшото става известен с романа си "Ни един поглед" . Една история за скромни хора с библейски имена, в която творесъществува, но Творецът отсъства. Определят Жозе като едно от най-изненадващите открития на Португалската литература . Жозе бе гост и в България, за да представи историята си, ето какво разказа за БНР и..
Художникът Петър Станимиров е специален гост на "Нощен Хоризонт" . За себе си казва - " Животът ми е посветен на илюстрацията и комиксите , а любимата ми награда е ГРАВИТОН от 1998 година, мотото на която е "За добро въображение и доброта на въображението". Като дете нашият гост е бил невинна душа, която гони вятъра и иска, като..
На 9 юли се навършиха 175 години от рождението на Патриарха на българската литература – Иван Вазов. Пуснаха сребърна монета за 175 години от рождението на Иван Вазов В Берковица продължават инициативите за 175-ата годишнина от рождението на Вазов "Душеспасително е делото на патриарха, за да оцелее българския дух, да имаме..
Кая Иванова - хореограф и танцьор, е посветила живота си на българските народни танци . Повече от 40 години е била преподавател в Държавното хореографско училище. Заедно със съпруга си Христо Иванов (изтъкнат хореограф, в момента художествен ръководител на ансамбъл "Загоре") са ръководели международни семинари по български танци в..
Родителите на Ифан Сунг, които са от Китай, се срещат в София през 90-те години. От любовта им се ражда тя и брат ѝ. Семейство Сунг се установява в София, където отглежда децата си. Ифан е завършила средното си образование у нас. Сега е студент по стоматология. Говори перфектно български език. Рядко пътува до Китай, но се чувства добре в родината на..
Името на проф. Александър Чирков е синоним на модерната кардиохирургия в България. Проф. Чирков не просто основава болница "Света Екатерина", той дарява надежда и живот на хиляди българи. Десетилетия след първата трансплантация на сърце у нас, неговото дело продължава да вдъхновява. „Още от първия ден аз забелязвам каква огромна разлика съществува..
Взаимодействието между ГЕРБ и ДПС-НН е малко вдигане на прах, няма нюанси, все по-черно бяло изглежда. Бойко Борисов вече не се крие в това..
Не е много ясно дали това правителство ще изкара пълен мандат и дали няма да настъпят по-драматични размествания в електоралните нагласи както в..
Кандидатите за поста бяха шестима - рекорден брой до този момент. Това са: Антон Станков, Мария Матева, Джема Грозданова, Димитър Маргаритов, Мая..