Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Историческият музей в Русе идентифицира уникална колекция от теглилки

Снимка: Фейсбук, РИМ - гр.Русе

В ситуация на извънредно положение експертите от Регионалния музей в Русе работят по идентификацията и обработката на 58 теглилки и 16 комплекта тежести. 


"В момента работим по идентификацията на тези бъдещи културни ценности. Една колекция, която е събирана в последните 15 години, беше ни предложена миналата година за откупка. Намерихме в град Пордим над 400 кантара. Тези теглилки, заедно с множество тежести, наистина са изключително любопитна колекция, да кажем че огромна част от тях се повтарят", каза пред "Хоризонт" проф. Николай Ненов, директор на музея.

За историческия музей темата за теглилките и тежестите е част от модерното развитие на страната. 

"Всъщност в модерната епоха, в края на 19 век, примерно тук в България и в Русе започва стандартизацията. Не всеки да извади собствен аршин и да мери, а напротив - да се улесни търговията чрез единни мерки и теглилки", допълни Ненов.


"Разбира се има такива - лабораторни, които са много специфични, в кутии, за да не духне вятърът и да повлияе на резултата. Има такива за обем, да речем за зърно. Имаме един кантар, който е за бебета, личи, разбира се, по специфичната форма, медицински кантари".

Един от най-старите уреди е произведен в Пловдив от фабриката на Георги Лазов, получил медал на първото българско земеделско промишлено изложение през 1892. Това е прецизен уред за измерване на обем на насипни стоки.


"Човекът е ходил в пазарите и битаците на цяла Северна България. Познава всички битаци по дни, кога излизат. Ходил е на Кубратския, ходил е в Ломския, във Видин, естествено, на панаира. Човекът действително последните 15 години е събрал всичко, което е излязло от мази и тавани", разказа експертът.

"По този начин ние говорим за това как музеите не работят само за публиките. В момента като сме затворени за посетители, ние имаме още множество друга работа и това е в основата на всеки музей - работата с неговите фондове, с неговите колекции", поясни музейният директор Николай Ненов. 

Репортажа можете да чуете в звуковия файл.

Снимки: Фейсбук профил на Регионален исторически музей - гр. Русе



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ангел Иванов (вдясно) в разговор с протойерей Кръстин Апостолов, предстоятел на храм

"Той е, неговото име е...": "Епархийски глас" в "Изотопия" преди избора на нов Български патриарх

Три седмици по-късно: от светски към църковен вот. Преди историческия избор на нов +Български патриарх: Какво означава за нас това и как и къде църковните традиции намират място в ежедневието ни, както и къде се срещат и противоречат ли си православието и съвремието? По тези и други въпроси в "Изотопия" си говорим с Ангел Иванов - писател,..

публикувано на 29.06.24 в 11:22
Даниела Ненова

Даниела Ненова между театъра и любовта към птиците

"Живея извън града, извън Синсинати в гората, място, което рехабилитира хищни птици. Понякога хората се учудват как мога да съчетавам природа и гори, и планини с театър, защото едното изисква голям град, другото изисква спокойствие, но аз съм си намерила място, което съчетава и двете, каза за "Хоризонт" 33 годишната актриса Даниела Ненова гост в 51..

публикувано на 25.06.24 в 10:57

Сприхав и без гащи... Защо 90-годишният Доналд Дък остава попкултурна икона?

Това пък е пародия на "Лошото момче" на Били Айлиш в изпълнение на плюшен Доналд Дък със собствен канал в YouTube . Музикалните пародии с патока са плод и на изкуствен, и на естествен интелект, но не са новост. И в киното, и в игрите, и в комиксите Доналд има сатирични двойници, за част от които Disney се разправя в съда с..

публикувано на 24.06.24 в 22:12

Запазената марка на село Паскалевец е самодивската еньовска ракия

В село Паскалевец, община Павликени, са превърнали делниците в празници. Баби, снахи и внучки пазят и предават българските традиции и обичаи. Селото е създадено преди повече от 550 години и има интересна история. Било е околийски център, а негов мирови съдия е бил прословутият Марко Тотев. Хората в Паскалевец са дружелюбни и с чувство за..

публикувано на 23.06.24 в 06:35

От Враца до Севиля: Постелекторален изотопски преглед

Спецификите на политическите процеси у нас и цялостно в Европа не остават незабелязани от "Изотопия". Изборите за депутати в Европейския парламент няма да направят изключение. Затова решихме да ви поведем на една следизборна разходка, която да ни запознае с някои локални и континентални процеси.   Какво ви очаква: От Испания до Кипър, където ще си..

публикувано на 21.06.24 в 14:38

Следкарнавално: Габровци ще продават вече ненужни макети на политици

Карнавалът в Габрово отшумя, но неговите организатори не спират да се шегуват като обявяват, че ще разпродават кукли на политици - от тези, които видяхме точно преди месец във веселото шествие. Парламентарните избори минаха, някои политически лидери още осмислят резултатите от вота, други вече си подадоха оставките. Габровци обмислят..

публикувано на 21.06.24 в 06:50

Разорани и унищожени полски пътища в Златаришко. Земеделци се жалват, реакция няма

Неправомерно усвоени общински полски пътища в Златарица създават проблеми на земеделски стопани да обработват земите си и да приберат реколтата, създават се предпоставки за пожари и за конфликти между производителите . В Златарица кметът миналата година разрешава на брат си безплатно и безпроблемно да разоре и засее полските пътища. Братът..

публикувано на 20.06.24 в 08:59