Българският лекарски съюз (БЛС) е против предложението на Българския фармацевтичен съюз да бъдат направени законодателни промени, които да дадат възможност лекарствен продукт, който не е наличен в аптеката, да бъде генерично заместен от магистър-фармацевт след съгласието на пациента. Генеричното заместване е възможно само за лекарства без рецепта, смятат лекарите.
Според Българския фармацевтичен съюз има неразбиране на генеричната политика и те предлагат генерично заместване само в случаите, в които едно лекарство се замества с друго, но със същата активна съставка.
БЛС смята, че предложението е в ущърб на пациентите и лекарите и обслужва търговски интереси, заяви пред „Хоризонт“ д-р Иван Маджаров, председател на Съюза. Генеричната замяна може да доведе до сериозни последствия за здравето на пациентите, смята той:
„Лекарят преглежда, поставя диагноза, обсъжда лечението с пациента и след това проследява лечението. Ако някой от пациентите просто иска да си купува лекарства, защо да идва до кабинета? Ако имаше поне малко насоченост към прогенерична политика в предложенията на КРИБ и Българския фармацевтичен съюз, може би щяхме да ги обсъждаме... Ако предложението бъде прието, аптеките ще зареждат само това, което им е изгодно, и ще продават, което те решат. Конкуренцията ще намалее и ще бъде застрашен пациентът“.
От Българския фармацевтичен съюз предлагат да има изключение за генерично заместване за лекарство, обект на специално лекарско предписание, биологични лекарства, имуносупресорите за лечение на трансплантираните, лекарства за лица под 16 години. Председателят на Съюза проф. Асена Стоименова се аргументира:
„В рамките на Европейския съюз генеричната замяна не е позволена само в Австрия и в Малта. И у нас. Във всички зрели общества лекари и фармацевти работят в екип. Има някакво неразбиране какво означава генеричната замяна. Това не е подмяна на тяхната воля, нито изземване на тяхната отговорност“.
Според БЛС генерично заместване трябва да има само когато става дума за медикамент, спрян от от производство или със спрян внос, за което трябва да бъде уведомен първо лекарят, а след това и фармацевтът.
Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.
Зам.-председателят на Столичния общински съвет (СОС) д-р Ваня Тагарева и зам.-председателят на ПК по „Здравеопазване“ д-р Антон Койчев представиха първата общинска програма за скринингови изследвания на сърдечно-съдовата система в България. Инициативата има за цел ранна диагностика и превенция на сърдечно-съдовите заболявания сред жителите на..
България е на първо място в Европа по смъртност от рак на бял дроб, каза проф. Димитър Костадинов, началник на Бронхологично отделение в столичната болница „Св. Иван Рилски“. С над 50 хиляди смъртни случая е намаляла смъртността в САЩ след промяна на начина на живот на хората - намаляване на тютюнопушенето, промяна в начина на хранене,..
Специалисти по репродуктивна медицина, общопрактикуващи лекари и обществени личности дадоха официален старт на националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“ в Деня на любовта. „Няма нищо по-хубаво от децата. И няма по-важна кауза от това да подкрепяме двойките по пътя към мечтаното родителство“, заяви доц. Росен..
Васко от Нова Загора има затруднения в развитието си. Когато установили, че детето се забавя, родителите били едновременно объркани, шокирани и изплашени . Не са знаели откъде да започнат и как да подкрепят детето си. Постепенно, с помощта на специалист те се научават как да общуват с детето и да му помагат. Фокусът на услугата бил в..
Освен тази кампания, БМЧК работи активно и за разширяване на обучението по първа помощ в училищата – защото именно бързите реакции спасяват животи. Темата за здравната просвета и превенцията на рисково поведение също заема ключово място в работата на организацията. Кръводаряването, превенцията на зависимости, подкрепата за..
Ще се отправим на едно пътуване из историята, културата и съвременния живот на една от най-интересните български община - община Елин Пелин . Разположена в източната част на Софийското поле, само на 24 километра от столицата, тя е известна със своето богато културно наследство и като средище на шопските традиции и обичаи. Преди близо три години – в..
Дубай става все по-популярен избор за българските туристи през последните години , защото има все по-достъпни и директни полети от България, лесен е достъпът до визи, често с промоционални такси. "Не на последно място въпреки репутацията си на луксозна дестинация, Дубай предлага възможности за различни бюджети, коментира темата и Ради..
Тревожното е, че ученици в прогимназиална възраст използват вейпове. Това заяви пред БНР Асен Александров, директор на 51-во училище в София,..
" Европа ще се тръмпизира, въпросът е дали ще се тръмпизира докрай ". Това заяви пред БНР журналистът Мария Спирова, която живее в Лондон. Според..
Работим заедно с ИНСАЙТ на СУ "Св. Климент Охридски" по обновяването на суперкомпютъра ни "Дискавърър" и заедно кандидатствахме за създаване на..