Българският лекарски съюз (БЛС) е против предложението на Българския фармацевтичен съюз да бъдат направени законодателни промени, които да дадат възможност лекарствен продукт, който не е наличен в аптеката, да бъде генерично заместен от магистър-фармацевт след съгласието на пациента. Генеричното заместване е възможно само за лекарства без рецепта, смятат лекарите.
Според Българския фармацевтичен съюз има неразбиране на генеричната политика и те предлагат генерично заместване само в случаите, в които едно лекарство се замества с друго, но със същата активна съставка.
БЛС смята, че предложението е в ущърб на пациентите и лекарите и обслужва търговски интереси, заяви пред „Хоризонт“ д-р Иван Маджаров, председател на Съюза. Генеричната замяна може да доведе до сериозни последствия за здравето на пациентите, смята той:
„Лекарят преглежда, поставя диагноза, обсъжда лечението с пациента и след това проследява лечението. Ако някой от пациентите просто иска да си купува лекарства, защо да идва до кабинета? Ако имаше поне малко насоченост към прогенерична политика в предложенията на КРИБ и Българския фармацевтичен съюз, може би щяхме да ги обсъждаме... Ако предложението бъде прието, аптеките ще зареждат само това, което им е изгодно, и ще продават, което те решат. Конкуренцията ще намалее и ще бъде застрашен пациентът“.
От Българския фармацевтичен съюз предлагат да има изключение за генерично заместване за лекарство, обект на специално лекарско предписание, биологични лекарства, имуносупресорите за лечение на трансплантираните, лекарства за лица под 16 години. Председателят на Съюза проф. Асена Стоименова се аргументира:
„В рамките на Европейския съюз генеричната замяна не е позволена само в Австрия и в Малта. И у нас. Във всички зрели общества лекари и фармацевти работят в екип. Има някакво неразбиране какво означава генеричната замяна. Това не е подмяна на тяхната воля, нито изземване на тяхната отговорност“.
Според БЛС генерично заместване трябва да има само когато става дума за медикамент, спрян от от производство или със спрян внос, за което трябва да бъде уведомен първо лекарят, а след това и фармацевтът.
Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.
"Румъния диша малко по-свободно, най-малкото защото вече има яснота кой ще ходи на втория тур на президентските избори . Стана ясно, че няма да има размествания." Това каза в предаването "Преди всички" журналистът Лъчезар Вълев, пратеник на БНР за изборите. Конституционният съд на Румъния потвърди резултатите от първия тур на..
Пациентите не знаят точно къде са разпределени техните досиета . Когато не знаеш къде ти е досието, нямаш контакт с тези специалисти – те не са те виждали, това не е най-удачният начин, посочва и Пламен Христов, кореспондент на БНР в Ловеч, сам потърпевш от забавяне в системата. Повече по темата чуйте в звуковите файлове.
В Плевен проведоха кампания „Без страх“. Така магистрати, експерти от Кризисния център за жени и деца, претърпели насилие и от Отдел „Закрила на детето“ и с участието на адвокати, положиха усилия да информират всеки пожелал среща с тях , за правата на жертвите и мерките срещу извършителите на домашно насилие. „В последно време все..
Фотоизложба "Чудеса на надеждата" откри русенската фотографка Мирела Партинова, а в кадрите си е запечатала първите дни от живота на бебета, родени с асистирана репродукция. На 5 декември в Голямата зала на Доходното здание в Русе от 18 ч. ще започне благотворителният концерт "Коледа в сърцето". Автор на сценария и ръководител на..
Столичната община създаде ново пространство за децата и техните семейства в квартал "Христо Ботев". Хъбът за ранно детско развитие е с капацитет за 50 деца и е реализиран с финансиране по проекта "Модел за интегрирано развитие за образование и грижа в ранна детска възраст в град София" чрез..
Започна унищожаването на заразеното с шарка стадо от близо 150 овце в село Желю войвода, сливенско. Близо 60 от тях вече са евтаназирани, научи БНР, като се очаква всичко да приключи в утрешния ден. Днес около обяд на място започна работа група ветеринарни специалисти, които имат за задача по хуманен начин животните да бъдат..
Дълбоко в нас, невидим и често недооценен, живее свят от трилиони микроорганизми – нашият микробиом . Този миниатюрен космос от бактерии, гъбички и вируси е по-сложен, отколкото можем да си представим и влияе на почти всеки аспект от живота ни – от имунитета и храносмилането до настроението и когнитивните ни способности. Но балансът в този свят е..
Определени производства се ориентират към по-евтини дестинации заради новите нива на заплащане у нас - вече не сме заден двор на Европа с ниски..
Ръководството на БСП защитава интересите на Пеевски, Борисов и паралелната държава . Това каза пред БНР бившият депутат от БСП и бивш министър на..
От ветеринарно-медицинска гледна точка не трябва да се вземат трети проби. Ако ще да вземете още 10 пъти пробите , положителните проби не могат..