Според него 85% от средномесечната заработка на малките общински болници не биха били достатъчни дори за покриване на разходите за Фонд „Работна заплата“, тъй като за него в този тип лечебни заведения са необходими между 87% и 90% от бюджетите им.
„Ако ние получим 85% от лимитите, които са ни определени, в голямата част от лечебните заведения трудно бихме могли да изплатим работните заплати.“
Освен това според д-р Тотев малките общински болници се нуждаят от средства, за да се подготвят за работа с пациенти с установен Covid-19, което означава „коренно различно превъоръжаване“ с предпазни средства и дезинфектанти, които завишават разходите.
Според лекарят част от колегите му вече не получават изцяло възнагражденията си.
Д-р Тотев подчерта, че множество малки общински лечебни заведения не разполагат със сграден фонд, който да отговорят на изискванията за инфекциозни отделения, а освен това в много случаи липсват и реанимационни отделения. Но заедно с това е налице и проблем с липсата на квалифицирани специалисти, които могат компетентно да се отнесат към пациенти с Covid-19.
„Има апарати, има и легла, но липсва персонал.“
Според лекаря поемането на пациенти с вируса може да се отрази негативно и на капацитета на общинските болници да се лекуват безотказно третирани досега в тях болести като „банални пневмонии, бъбречни, кардиологични и ендокринологични случаи, различни от пневмонии белодробни заболявания и ред други заболявания“.
Във връзка с подаването на оставки от медици в болниците на Белоградчик и Гоце Делчев отбеляза:
„Всички колеги, с които работим, са хора в пенсионна и предпенсионна възраст – това са лекарите, които останаха по родните си места и продължават упорито да се борят с патологията на населението. Тези хора са в риск. И те, като си ударят чертата, могат да пресметнат, че не си струва да се поеме риск… Има една приказка, колкото и егоистично да звучи - „Най съм си мил на мене си.“. Звучи вулгарно и това общо взето за медиците не е толкова актуално, но явно понякога започва да светва червената лампа и кара хората да преосмислят всичко, което до тук са дали, и дали да продължават в същия дух и стигат до неприятни инциденти, които изправят на нокти обществеността в дадения град – особено в малките градове.“
В момента ние нямаме отговори и чакаме, казва д-р Тотев и отбелязва, че са налице слабости в комуникацията по тези проблеми:
„Общуването е предимно със заповеди, които се свеждат към нас за изпълнение и обратната връзка не знам дали стига до там, където сме я адресирали... Когато няма разговор очи в очи, няма спор с всичките му необходими атрибути – с излагане на доводи и доказване на тези – нещата не стават. И когато се гледа от позицията само на големия град – в случая на столицата – детайлите ни се губят.“
В заключение председателят на Сдружението на общинските болници призова определени болници да се определят като третиращи пациенти с Covid-19 и към тях да се насочи приоритетно финансиране, а други да продължат да лекуват т. нар. „банална патология“.
Цялото интервю чуйте от звуковия файл.
Днес е втората годишнина от масовата стрелба в белградското училище "Владислав Рибникар", когато ученик уби десет души. Сърбия почете паметта на застреляните преди година 9 ученици в Белград На днешния ден преди две години тринадесетгодишно момче откри стрелба в белградското основно училище „Владислав Рибникар“. Загинаха девет деца и..
Организацията на страните-износителки на петрол, известна като ОПЕК+, се споразумя да ускори увеличаването на производството за втори пореден месец през юни с 411 000 барела на ден, съобщиха от групата пред агенция Франс прес. След кратка онлайн среща от групата обявиха, че въпреки спадащите цени и очакванията за по-слабо търсене, основите на..
Върховният представител на международната общност в Босна и Херцеговина Кристиан Шмит е написал в доклад до Съвета за сигурност на ООН, че властите в босненската Република Сръбска застрашават мира в страната и Дейтънското споразумение с действията си. Той предупреди, че действията им са заплаха за стабилността на целия регион. В редовния..
Лекарите от "Пирогов" са се опитали безуспешно да реанимират детето от Ботевград, което е било докарано в състояние, несъвместимо с живота, обясни пред "Хоризонт" директорът на спешната болница д-р Валентин Димитров. Около обед пред болницата възникна напрежение между роднините на починалото дете и лекарите, което доктор Димитров определи като..
САЩ готвят нови санкции срещу "Газпром" и големи руски банки. Мерките целят да засилят натиска върху Москва и да подкрепят усилията на президента Тръмп за прекратяване на войната в Украйна, съобщи Ройтерс, позовавайки се на информирани американски служители. Според представител от администрацията на Тръмп, чието име не се посочва, санкции..
Районната колегия на Български лекарски съюз в Пловдив изразява дълбоката си съпричастност и искрени съболезнования към семейството на починалото преди месец 6-годишно дете след стоматологична манипулация в частна клиника. В същото време от съсловната организация изразяват тревога от зачестилите случаи на публичен натиск и стигматизация на..
Хиляди гости посреща Павликени на 12-ото издание на Празника на яйцето. В различните занимателни игри и при приготвянето на традиционните ястия на 20-е населени места в общината ще бъдат счупени около четири хиляди яйца. Празникът завършва довчера с концерт на "Керана и Космонавтите". Едно яйце – много възможности. Това доказват за..
Дали матурите са реалистичен критерий за оценяване на знанията и уменията на учениците? В дискусията "Матури 2025 – мисията (не)възможна" експерти..
Около 170 хиляди българи са носители на генна мутация за таласемия – рядко наследствено заболяване на кръвта. Смята се, че честотата на носителство у..
" Под въздействието на силно вълнение групата от хора може да бъде неконтролируема . Трябва да си даваме сметка, че в подобен момент може да има..