Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Манол Пейков: Очаква ни своеобразна книжна Коледа след кризата

Издателствата са намалили или замразили новите заглавия, работят само онлайн книжарниците

Манол Пейков
Снимка: БГНЕС

Каузата да помогнем на книгата днес обедини издателства и книжарници в кампанията „Купи една книга”. Идеята е да се подкрепи спасително книгоиздаването по време на извънредното положение, заради което е блокирана и дейността на издателствата. 

Купувайте книги, подкрепяйте най-вече по-малките, бутиковите издателства. Те работят с много малък ресурс и буквално две-три седмици блокаж на икономиката, а то трае вече доста повече, може да ги „бутне” и може да се наложи да бъдат закрити и да приключат дейността си. Всеки разполага с някакъв ресурс. Важно е да си помагаме в този момент”, апелира в ефира на "Хоризонт" издателят и преводач Манол Пейков.

Практически няма работещи книжарници. Може би 5 или 10 процента от физическите книжарници са отворени и те нямат клиенти, защото хората са си по домовете, изтъкна Пейков. 

Работят само онлайн книжарниците, а това е около 20% от оборота на едно издателство, добави той. 

Много издатели изцяло са блокирали работата си и не пускат нови книги. Ако големите издателства обичайно вадят на пазара по няколко нови книги седмично, то сега това се случва веднъж на две седмици. Малките издателства пък изцяло са замразили новите заглавия, сподели наблюденията си Манол Пейков.

Снимка: БГНЕСПейков прогнозира обратен ефект след края на епидемията, когато ще ни залеят огромен брой заглавия и "ще се получи своеобразна книжна Коледа след кризата"

"Издателският процес не може да спре. Договорите си текат. Някои агенти изпратиха формуляри за временно спиране на действията на договорите, за да не губим пари. Повечето книжарски вериги блокираха почти изцяло плащанията, понеже са тежко затруднени. Повечето издателства в момента се издържат от продажби на собствените си сайтове", така описа ситуацията Манол Пейков он издателство "Жанет 45".

Той прекарва дните на изолация между Пловдив и село в Родопите. Смята, че по време на тази пандемия много хора интуитивно започват да се връщат към важните и изконни неща, едно от които е природата, дори да заключени в пределите на града, и снимка на природна гледка в социалните мрежи например моментално получава стотици лайкове.

В издателството на Пейков са преминали към работа на половин работен ден, а машините вместо книги изработват предпазни шлемове.

„Фирми от всички браншове търсят начин да реализират производството си. Включително търговски компании, които продават съвсем друг тип продукти. Това е хубаво на свободната икономика – тя много бързо се пренастройва, гъвкава е и реагира на тези обстоятелства. Вече трети ден продаваме шлемове. Част от тях ги даряваме”, коментира издателят.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Деян Василев

Деян Василев: Нашата банкова система е по-консервативна

"Събудих се с мисълта "Честит Евровден", така го усетих и много се вълнувах за това, което се случи вчера, защото знаем колко са усилията през годините на десетки различни организации и хора". Това отбеляза пред БНР Деян Василев , управител на Moitepari.bg: "Представих си Васил Левски с неговата мисъл, че можем да бъдем равни на всички..

публикувано на 09.07.25 в 15:19
Любомир Дацов

Любомир Дацов: Трудно е да надскочиш икономиката

"Ще се опитаме предварително да направим някакъв доклад или форма на доклад - страничка с няколко основни предложения, преди започването на бюджетния цикъл и приемането на бюджета. Ние нямаме право да го правим от гледна точка, че това е право на правителството и политиците, които управляват". Това обясни пред БНР Любомир Дацов , икономист, член на..

публикувано на 09.07.25 в 14:32

Бригите Рамбоусек: Битката с медийната свобода е битка за демокрацията

" Определено имаше по-голямо напрежение във вчерашната сесия на Европейската комисия". Това коментира  Ангелина Пискова , кореспондент на БНР за евроинституциите: " Ако досега сме плували в сравнително спокойни води, вече те не са толкова . Не бих казала, че е толкова опасно, че да се удавиш, но определено трябва да се внимава повече . Някак..

публикувано на 09.07.25 в 13:38
Илия Лазаров

Илия Лазаров: В България няма никакво основание да се получи инфлация

"Примерът с  Хърватия  е много важен, защото по същото време, когато имаше инфлация след приемане на еврото в Хърватия, в съседна  Унгария , където си остана флоринтът и не е прието еврото,  имаше по-голяма инфлация , което означава, че тази инфлация към този момент е била не вследствие на това, че Хърватия е влязла в еврозоната, а на..

публикувано на 09.07.25 в 12:43

Какви са изводите за образователната система от резултатите от матурите?

Днес и утре седмокласниците могат да подават документи за участие в първо класиране за прием в гимназиите . Преди три седмици се проведе Националното външно оценяване на учениците, а в края на миналата седмица Министерството на образованието и науката публикува обобщен анализ на резултатите. Съгласно изнесените данни тази година се забелязва леко..

публикувано на 09.07.25 в 11:03
Анета де ла Мар Икономова

Анета де ла Мар Икономова представя две книги в Нов български университет

Анета де ла Мар Икономова , дългогодишен преподавател в Университета Екстернадо де Колумбия в Богота, историк и международен анализатор на Латинска Америка, ще представи книгите "Грипната пандемия 1918 – 1920: исторически анализ от глобалното към локалното“ и "Трансгранични гледни точки между Колумбия и Венецуела: война, мобилност и териториалност“..

публикувано на 09.07.25 в 10:28
Доц. Петър Чолаков

Петър Чолаков: Когато се случи нещо хубаво, политиците гледат да го присвоят

" Когато се случи нещо хубаво, политиците гледат да го присвоят , да обяснят, че те са причината за хубавото, което се е случило, така че можем да благодарим за членството в еврозоната на  Борисов , който ни е завел в сърцето на Европа, както и на  Пеевски . Те двамата са "бащите" на членството в еврозоната. Това е поне, което разбрахме от думите на..

публикувано на 08.07.25 в 17:50