Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пет книги за дните на изолация

Даян Шаер
Снимка: Благородна Георгиева

"Моите приоритети в този месец на изолация, като начало, бяха да се фокусирам върху написването на новата ми, четвърта книга и върху това да прочета повече книги, тъй като все не ми оставаше време в това забързано ежедневие.

Предпочитам да чета нови книги. По принцип рядко се връщам към прочетена книга, тъй като има доста книги, които „ме чакат“ така или иначе и много рядко, освен ако не ми е любима, се връщам." Това каза за БНР младата писателка  Даян Шаер:

„Някои мои читатели, след като започнах да правя live-четата „Има ли места в рая“ с презентиране на заглавия, които да четат по време на коронавирус, започнаха да ме молят да презентирам книги за личностно развитие.

Това е един вариант, в който хората четат нещо, което в момента да повдигне духа им, да ги ободри и да насочи мисълта им в някаква по-правилна и градивна посока.

Вариант две, който аз лично предпочитам - художествена литература, която по някакъв начин ме отвежда към дестинации, които в момента не мога да посетя“.

Шаер препоръча и пет заглавия за читателите в изолация:

"На първо място слагам винаги Виктор Пасков и „Балада за Георг Хених“.

Не обичам да я рекламирам, просто защото книгата е много чиста и няма нужда от реклама, а само човек да я грабне и да започва да я чете. Тя е по-скоро автобиографична, за добротата на хората, едно безкористно добро колко може да е красиво и колко краси душата на човека.

На второ място бих сложила като автор Айн Ранд с „Атлас изправи рамене“ в три части и „Изворът“. Изключително впечатлена съм от тази авторка. Не мога да повярвам, че толкова на късан етап се срещнах с нея.

Мога да препоръчам Елиф Шафак като общ знаменател и вече поотделно всеки да си открие книги, които му харесват, тъй като от нейните книги са доста разнообразни и всяка една е като един различен свят и различна врата, която те отвежда на много невероятни места и истории. По принцип препоръчвам „Любов“ като за първа книга.

На четвърто място ще сложа „Хиляда сияйни слънца“ на Халед Хосейни. Много се четат неговите книги, те са свързани с войната в Афганистан. На мен лично тази ми е любима - много силна, разтърсваща за това какво се случва с животите и душите на хората, когато попаднат в обятията на една безпощадна война.

Самата Шаер в момента чете "1984" от  Джордж Оруел, защото следващата ѝ книга ще бъде антиутопична. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Интересни времена в Румъния - президентският балотаж е с неясен изход

"Румъния диша малко по-свободно, най-малкото защото вече има яснота кой ще ходи на втория тур на президентските избори . Стана ясно, че няма да има размествания." Това каза в предаването "Преди всички" журналистът Лъчезар Вълев, пратеник на БНР за изборите. Конституционният съд на Румъния потвърди резултатите от първия тур на..

публикувано на 03.12.24 в 09:27

Живот с увреждане - видими и невидими прегради

Пациентите не знаят точно къде са разпределени техните досиета . Когато не знаеш къде ти е досието, нямаш контакт с тези специалисти – те не са те виждали, това не е най-удачният начин, посочва и Пламен Христов, кореспондент на БНР в Ловеч, сам потърпевш от забавяне в системата. Повече по темата чуйте в звуковите файлове.

публикувано на 03.12.24 в 07:08

Кампанията "Без страх" има за цел да помогне на жените и децата, които са жертви на домашно насилие

В Плевен проведоха кампания „Без страх“. Така магистрати, експерти от Кризисния център за жени и деца, претърпели насилие и от Отдел „Закрила на детето“ и с участието на адвокати, положиха усилия да информират всеки пожелал среща с тях , за правата на жертвите и мерките срещу извършителите на домашно насилие. „В последно време все..

публикувано на 01.12.24 в 08:00

Община Русе е първата в страната, която има своя програма за асистирана репродукция

Фотоизложба "Чудеса на надеждата" откри русенската фотографка Мирела Партинова, а в кадрите си е запечатала първите дни от живота на бебета, родени с асистирана репродукция. На 5 декември в Голямата зала на Доходното здание в Русе от 18 ч. ще започне благотворителният концерт "Коледа в сърцето". Автор на сценария и ръководител на..

публикувано на 01.12.24 в 07:38

Нов хъб за ранно детско развитие отвори врати в квартал "Христо Ботев"

Столичната община създаде ново пространство за децата и техните семейства в квартал "Христо Ботев". Хъбът за ранно детско развитие е с капацитет за 50 деца и е реализиран с финансиране по проекта "Модел за интегрирано развитие за образование и грижа в ранна детска възраст в град София" чрез..

публикувано на 01.12.24 в 07:19

Близо 60 от заразените с шарка овце в село Желю войвода вече са евтаназирани

Започна унищожаването на заразеното с шарка стадо от близо 150 овце в село Желю войвода, сливенско.  Близо 60 от тях вече са евтаназирани, научи БНР, като се очаква всичко да приключи в утрешния ден.  Днес около обяд на място започна работа група ветеринарни специалисти, които имат за задача по хуманен начин животните да бъдат..

публикувано на 29.11.24 в 18:44
Светослав Стефанов Попов

Светослав Попов за здраве и баланс чрез нашия микробиот

Дълбоко в нас, невидим и често недооценен, живее свят от трилиони микроорганизми – нашият микробиом . Този миниатюрен космос от бактерии, гъбички и вируси е по-сложен, отколкото можем да си представим и влияе на почти всеки аспект от живота ни – от имунитета и храносмилането до настроението и когнитивните ни способности. Но балансът в този свят е..

публикувано на 27.11.24 в 14:55