Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Спомени за Кшищоф Пендерецки

Кшищоф Пендерецки (1933 - 2020)

На 29 март 2020 г. от света си отиде един от най-ценените и влиятелни музиканти на нашето време - полският композитор и диригент Кшищоф Пендерецки. Беше на 86 години - изключително уважавана фигура в световната музика, автор на творби, които намират своя път към сърцата на слушателите.

Започнал като ярка част от забележителния полски авангард, Пендерецки преминава през различни етапи в кариерата си, завръщайки се към тоналната музика, за да бъдат творбите му изпълнявани в концертните зали, а да не остават скрити и оценени само от шепа професионалисти. Желанието му се сбъдва и музиката му звучи и ще продължи да живее по световните сцени. За съжаление няма да може да бъде осъществено плануваното гостуване на диригента и композитор през юни в София, когато Софийската филхармония трябваше да изпълни под негово диригентство Симфония №7 "Седемте порти на Йерусалим".

В предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" свои спомени за близки контакти с Кшищоф Пендерецки споделиха музикологът и дългогодишен музикален редактор в програма "Христо Ботев" на БНР Маня Попова и младата цигуларка Лия Петрова.

Маня Попова, която прави интервю с маестрото по време на гостуването му на фестивала "Мартенски музикални дни" в Русе през 2006 г., е имала шанса, заедно с още няколко български музиколози, да бъде гост в дома му през 80-те години, когато политиката и зараждането на независимото синдикално движение и "Солидарност" е основна тема за поляците: "Имахме възможност, например, да видим в неговия зимник как беше подредил всичко - от една страна приличаше на барче, но на голямата стена имаше огромна карта на Полша от времената, когато тя е била едва ли не половин Европа. И, разбира се, това бяха основните разговори."

"Той имаше някакъв сантимент към България, потвърден ми от едно изпълнение на женския хор на Крикор Четинян на "Варшавска есен", когато те изпълниха част от "Политемпи" на Стефан Драгостинов - Стефан по това време много се беше увлякъл по идеите на Илия Кожухаров. Тогава, на пресконференция Пендерецки изрази огромни възторзи и към композитора, и към момичетата от пловдивския камерен хор." - спомня си още Маня Попова.

А цигуларката Лия Петрова свири като солистка на оркестър Симфония Варсовия под диригентството на Кшищоф Пендерецки през 2016 г. във Варшава и Брюксел. "Естествено, когато аз разбрах, че той ще дирижира концерта, бях страшно развълнувана, притеснена, но не съм се страхувала, защото вече бях чувала от мои колеги, че е много симпатичен и не е човек, който се държи грубо. Кшищоф Пендерецки е легенда, а и вече беше на възраст, но се държа с една непринуденост - почти като дете. Разбира се, с много мъдрост подходи към концерта на Бетовен, но беше непринуден, което много ме учуди. Това създаде много приятна атмосфера за работа." - споделя тя и признава, че концертите й под палката на Пендерецки са били незабравимо преживяване.

Чуйте спомените на Маня Попова и Лия Петрова в звуковите файлове.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Валерия Велева

Валерия Велева: Видях всичко в журналистиката

Видях всичко в журналистиката. Това заяви пред БНР журналистът Валерия Велева, която празнува своята 70-та годишнина с представяне на две свои книги – "Рани от власт" и "Ах, тази власт". "Двете книги обхващат периода от падане на власт на Тодор Живков до наши дни.  В едната съм събрала интервюта, които съм правила от 1991 година до днес...

публикувано на 20.01.25 в 17:53
Йордан Славейков

Йордан Славейков: Обичам да правя пиеси, в които на зрителя накрая и малко надежда да му дам!

" Темата в пиесата е това, заради, което хората идват, за да я гледат, а темата за любовта е точно такава, но аз обичам да правя такива пиеси, в които на зрителят накрая малко надежда да му дам , каза за БНР Йордан Славейков, режисьор, писател, драматург и преподавател.  Поводът за срещата ни е най-новото му представление "Прашка" , чиято..

публикувано на 20.01.25 в 12:43

Валентин Григоров - поет, писател, певец и бард

В книгата " Късно завръщане" на Валентин Григоров от София ви докосвам до един позитивен, динамичен и енергичен човек. Тя съдържа лирика, приказки и разкази и от нея лъха ведрият дух на автора. С любимата Венета Терзиева, която преди време съм представяла ,живеят и работят в Берлин, събират българи - писатели в Милано, зареждат хората с..

публикувано на 20.01.25 в 11:43
Мария Тодорова

Експозиция от 38 икони в Художествената галерия на Русе

Експозиция от 38 икони, създадени в периода 17-19 век вече имат самостоятелно зала в Художествената галерия на Русе . Те ще бъдат достъпни за посетителите целогодишно и тази промяна е част от новата концепция на галерията.  С акапелни църковни произведения, изпълнени от камерния хор на Държавна опера - Русе, тържествено и с подобаващо..

публикувано на 19.01.25 в 06:30
Филмов фестивал МЕНАР

Започва филмовият фестивал МЕНАР

Днес в Дома на киното в София се открива филмовият фестивал МЕНАР. Той запознава българската публика с културата и традициите на Югоизтока и ислямския свят. Това е 17-тото му издание. Зрителите да очакват една добра селекция от игрални, документални и късометражни филми, които ще се се излъчват до 30 януари, обясни пред БНР Здравко..

публикувано на 17.01.25 в 12:06

Премиера на "2084. RЕХ. Или последният цар на света" в Пловдив

На сцената на Пловдивския театър тази вечер ще се състои премиерата на спектакъла "2084. RЕХ. Или последният цар на света" . Автор на пиесата е руският драматург Кирил Фокин , а постановката е на македонския режисьор Деян Пройковски .  Ироничната антиутопия ще поведе зрителите към близкото бъдеще – свят, в който човечеството е постигнало..

публикувано на 16.01.25 в 14:50

Елитни музиканти участват в концерт с кауза във виенския Терезианум

На 10 януари в красивата стилна зала на Дома на австрийските инженери в двореца Ешенбах в центъра на Виена се проведе забележително музикално събитие - Новогодишният благотворителен галаконцерт на Виенската гимназия Терезианум. Държавният комплекс Терезианум включва ефектни исторически сгради, датиращи от няколко века и е седалище на..

публикувано на 16.01.25 в 12:25