Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Кателиева: Наблюдавайте възрастните си родители, опасен е не само Covid-19

Масово хората се страхуват да потърсят медицинска помощ, отчитат спешните медици

Снимка: Ани Петрова, БНР

Истинската грижа за възрастните хора не е само да ги предпазим от поредната инфекция като коронавируса. Грижата се изразява и в това да следим как се развиват хроничните им заболявания, които могат да се окажат не по-малко опасни от него. Това каза в предаването „Преди всички” д-р Десислава Кателиева, председател на Асоциацията на работещите в спешната медицинска помощ.

Масово хората се страхуват да се обърнат към лекар и се „лекуват” по телефона, избягват да търсят спешна помощ, сподели наблюденията си д-р Кателиева. В действителност пневмониите, инфарктите, инсултите, перитонитите, повечето неинфекциозни заболявания си имат постоянен тренд на развитие, напомни тя.

Д-р Десислава Кателиева призова да не оставяме възрастните си родители ненаблюдавани и проследявани само по телефона, за да ги предпазим не само от Covid-19, но и от обостряне на техните хронични заболявания.

Напоследък се сблъскваме с възрастни пациенти с хронични заболявания, които са обострени, но тези възрастни пациенти не ги е поглеждал никой със седмици. Съгласно указанията на Щаба и изолацията, която се налага на тези пациенти, децата им разговарят всеки ден по телефона, носят храна до вратата и нямат реална представа какво се случва в действителност – дали тези хора си пият хапчетата, дали са декомпенсирали хроничните им страдания или не”, обясни специалистът.

Снимка: БТАМного грозна гледка е, когато „Бърза помощ” ти докара напреднал инсулт в рамките на няколко дена и виждаш как този старец е лазил и пълзял, за да стигне до телефона, когато губим пациенти с инфаркти, които бихме могли да излекуваме”, коментира д-р Кателиева.

Не нарушавате указанията на Щаба, ако сте здрави и веднъж седмично с маска, ръкавици и очила посетите възрастните си родители, съветва тя.

Влезте вътре и вижте тези хора как се грижат за себе си, колко от лекарствата си са изпили, колко не са, в какво състояние са, дали могат да се движат спокойно, дали не залитат...”

В момента в спешните отделения се работи много трудно, защото почти на всички хоспитализирани пациенти се правят снимки, за да се изключи разпространяване на зараза вътре в болницата. Работи се по-бавно, но това не означава да не се търси медицинска помощ, подчерта д-р Кателиева и допълни, че от пациентите сега се изисква малко повече търпение.

Млади хора също не търсят медицинска помощ, изтъкна тя и предупреди, че много други болести могат да бъдат смъртоносни колкото коронавируса.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Има по-голяма чувствителност към насилието над жени, но случаите растат

" Има по-голяма чувствителност сред обществото, че насилието над жени е съществен проблем . Последните социологически изследвания показват, че 84% от българите смятат, че имаме сериозен проблем, конкретно и с домашното насилие. За жалост обаче случаите продължава да нарастват. Има 50% ръст на новообразуваните досъдебни производства ". Това заяви..

публикувано на 02.10.24 в 10:52

Около 25% от българите вземат бързи кредити, малко над 1/5 спестяват

73% от хората отчитат, че спестяванията им са намалели заради високата инфлация след средата на 2021 г. Това регистрира социологическо проучване на агенция "Тренд", извършено по поръчка на Експертния клуб за икономика и политика (ЕКИП).  "Правилната форма означава първо да платим на бъдещото себе си, чак тогава да харчим остатъка. При българите,..

публикувано на 02.10.24 в 09:13

Кампания: Агресията в училище може да се преодолее със спорт

Със спорт може да се преодолее агресията в училище. Това е посланието на кампанията на Държавната агенция за закрила на детето "Бъди смел, бъди добър". Б ългарски олимпийци се включиха в инициативата в столичното 140-то училище "Иван Богоров". Ивет Горанова е част от кампанията. Какво по-добре от час по физическо, ако упражненията ти ги води..

публикувано на 01.10.24 в 11:35

"В Северна България – от Видин до Русе, няма никой". Лицево-челюстните хирурзи са на изчезване

Специалността лицево-челюстна хирургия у нас е в криза. За това алармира д-р Лиляна Димитрова, специалист с 40-годишен стаж. "Останаха малко. Вероятно работещите са не повече от десетина. Всички останали вече са пенсионери ", пояснява д-р Димитрова пред БНР. Специалността е в криза . Точките, в които са достъпни подобни специалисти, са..

публикувано на 01.10.24 в 06:59

Иван Анчев: Само Москва има полза от разрастване на конфликта в Близкия изток

Бяха изпуснати много възможности за дипломация , заяви пред БНР експертът по контратероризъм и международна сигурност Иван Анчев, който е и директор на Центъра за изследване на глобални хибридни заплахи. Коментарът му е по повод на увеличаващото се напрежение между Израел и "Хизбула".  Откриха тялото на лидера на "Хизбула" Израелската..

публикувано на 30.09.24 в 10:28
Херберт Кикъл, лидер на австрийската крайна десница.

Крайната десница в Австрия печели за първи път парламентарни избори

Крайната десница в Австрия спечели за първи път парламентарни избори в алпийската република, но не е сигурно, че ще оглави следващото правителство. При преброени 100% бюлетини Партията на свободата получава почти 29 процента от гласовете, но е нежелан партньор от повечето парламентарни партии. Втора политическа сила е Народната партия на..

публикувано на 30.09.24 в 07:28
Любчо Георгиевски

Любчо Георгиевски: Има дежурни, които не позволят отношенията между София и Скопие да вървят напред

Постоянно има дежурни, които се занимават с това да не позволят отношенията между София и Скопие да вървят напред . Това заяви пред БНР бившият македонски премиер (1998-2002 г.) Любчо Георгиевски, лидер на ВМРО-Народна партия. " Всеки път, когато отношенията се подобряват, се случва някой да започне да ги влошава . ... Не знам какво в този момент..

публикувано на 27.09.24 в 18:02