Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Литургиите в католическите храмове в Пловдивско се предават онлайн

Църквата „Успение Богородично" в Житница
Снимка: Фейсбук

В Пловдивско, където живее най-голямата католическа общност в България, литургиите се предаваха онлайн заради противоепидемичните мерки.

Празникът сега е изцяло в семействата, които станаха едни малки църкви, казваха хората в село Житница. Те се осланят на надеждата за по-добро бъдеще.

Призивът към вярващите на отец Борис, който е свещеник в католическия храм „Успение Богородично“ в Житница,  е за вяра и мир в душите:

"Великденът носи в себе си едно голямо послание на надеждата. Всичко допринася за благото на тези, които се уповават в Бога и го обичат. Дори и това, което ние наричаме зло, болест, изпитание, Бог прави така, че то да допринесе за нашето добро.

Отец Борис

Как празнуват в семейството на Мария Станева:

"Опитваме се да наблегнем на духовния му момент, на това, какво всъщност се случва в този ден - Възкресението на Христос. Към какво ни призовава този ден, към едно наше вътрешно възкресяване, обновяване,  към гледане на света с нови очи, правене на повече добро". 

В дома на 15-годишния Венцислав пожеланията са за:

"Най-важното - здраве, да живеем малко по-скромно, прошката, любовта, те са едно от най-добрите неща в християнския живот".




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Жаир Болсонаро

Полиция нахлу в дома на бившия президент на Бразилия Жаир Болсонаро

Бразилската полиция нахлу в дома на Жаир Болсонаро, след като съдия наложи допълнителни ограничения на бившия крайнодесен лидер и бивш президент на Бразилия. Болсонаро е съден пред Върховния съд на Бразилия по обвинения в заговор за преврат, за да се попречи на президента Луиз Инасио Лула да Силва да встъпи в длъжност през януари 2023 г...

публикувано на 19.07.25 в 10:20
Снимката е илюстративна

За първата половин година: 30 до 50% средна заетост на леглата в хотелите

Между 30 и 50% е била средната заетост на леглата в хотелите през първата половина на годината.  При една трета от тях тя е била в диапазона 50-70%, около една пета посочват заетост под 30%. Това показват данните от проучване на Българската асоциация на професионалистите в мениджмънта на хотели за първата половина на годината. При една..

публикувано на 19.07.25 в 10:12

Щефан Майстер: За Европа ще е сериозен проблем Украйна да остане в сивата зона между Русия и Запада

"За Европа и Съединените щати, руската инвазия в Грузия през 2008 г. беше пропуснат сигнал за пробуждане. По това време Западът не осъзнаваше, че това е част от по-голяма руска кампания за демонтиране на реда след Студената война." Това написа Ека Ткешелашвили, министърка на външните работи на Грузия по време на президента Михаил Саакашвили...

публикувано на 19.07.25 в 10:10

Интензивен трафик на ГКПП "Лесово" и "Капитан Андреево"

За интензивен трафик на граничните пунктове Лесово и Капитан Андреево тази сутрин съобщават от Гранична полиция, цитирани от БТА.  Затворен заради строителни дейности е пътя към границата при Рудозем. През граничните пунктове при Маказа, Златоград и Ивайловград е разрешено преминаването само на леки коли и микробуси до 3,5 тона, предупреждават от пътна..

публикувано на 19.07.25 в 09:51
Андрей Колесников

Андрей Колесников: Путин смята, че има ресурс да продължи

Как се възприема в Москва ултиматумът на Доналд Тръмп? Или по-точно - как го възприема Владимир Путин? Необходим е сериозен анализ, обясни говорителят на Кремъл Песков това, че началникът му още не е реагирал лично в публичното пространство. И отказа да е говорител и на бившия президент Дмитрий Медведев, който първо се подигра на Тръмп за..

публикувано на 19.07.25 в 09:50

Петков след свиждане с Коцев: Той вече става кауза дали България ще е правова държава

Във вторник ще има нов протест в защита на кмета на Варна Благомир Коцев и двамата общински съветници от "Продължаваме промяната" Николай Стефанов и Йордан Кателиев, които съдът остави за постоянно в ареста.  Шествие в подкрепа на кмета на Варна Благомир Коцев се проведе в София Четвърти протест в подкрепа на Благомир Коцев във Варна..

публикувано на 19.07.25 в 09:50

Сблъсъците в Русия и Близкия Изток белязаха седмицата

Русия, Украйна и международна реакция - Президентът Тръмп постави ултиматум на Русия: 50 дни за примирие с Украйна, след което САЩ ще наложат 100% мита, включително върху трети страни, които търгуват с руски стоки. - САЩ ще предоставят "Пейтриът" и оръжия на Украйна, финансирани от НАТО. - В Киев пристигна пратеникът на Тръмп,..

публикувано на 19.07.25 в 09:41