Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Турция: Законодателен пакет срещу Covid-кризата, освобождават 90 хил. затворници

Полицейска проверка в Истанбул, 12 април 20202 г.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

В турския парламент продължават дискусиите и гласуването на пакет от законодателни промени. Той съдържа над 90 проектопоправки в 12 закона. До момента депутатите в Меджлиса одобриха първите 30.

По-рано пакетът мерки беше гласуван от правната комисия в турския парламент, а миналата седмица бяха завършени обсъжданията в пленарна зала.

Една от най-важните сред поправките ще даде възможност около 90 000 затворници да бъдат предсрочно освободени или поставени под домашен арест. Целта е да бъде намален броят на хората в затворите като превантивна мярка срещу евентуално разпространение на коронавируса в пренаселените места за лишаване от свобода.

Предвижда се предсрочно да бъдат освободени тези, които са изтърпели половината, а не както беше досега – 2/3 от определеното им наказание.

Мярката обхваща възрастни и болни затворници, бременни и жени-затворнички с деца, които се намират с тях зад решетките. Всички предсрочни освобождавания ще бъдат одобрявани от съдия.

Извън обхвата на законодателната промяна остават тежки престъпления като убийства, търговия с наркотици и обвиненията в тероризъм, по които са осъдени или подведени под отговорност и множество политически активисти и журналисти. Сред тях има и хора над 60 години като бизнесмена и филантроп Осман Кавала, журналистът Ахмед Алтан и др.

Журналисти започнаха кампанията „Знаеш ли, че?“, в която настояват за освобождаване на журналистите, правозащитниците, юристите, активистите и други, арестувани заради политически престъпления.

Опозицията критикува промените, включени в пакета, заради опасения за нарушаване на демократични права.

Пакетът включва регулации за предоставяне на данни за интернет-потребителите от страна на доставчиците и електронните услуги; социалните медии да бъдат длъжни да отворят свои местни представителства, ако работят в Турция, като могат да им бъдат налагани глоби, дават се възможности дори въоръжените сили да извършват разследвания, ако „при нужда“ това бъде поискано от тях от телекомуникационния регулатор (ВТК).

При внасянето на проектозакона в Меджлиса миналата седмица от обхвата на предложението за амнистия бяха изключени сексуалните посегателства след натиск от страна на женски и правозащитни организации. Първоначалната редакция предвиждаше извършилите сексуални посегателства също да могат да се възползват от предсрочното освобождаване.

Не става дума за амнистия, а за освобождаване под условие, уточни при дискусиите миналата седмица заместник-председателят на правната комисия в Меджлиса от управляващата Партия на справедливостта и развитието Йълмаз Тунч. По думите му не е правилно тероризмът да се определя като политическо престъпление:

„Може да изглежда като статия или изразяване на мнение, но това не е изразяване на мнение, ако има подбуждане към насилие,“ смята той.

Освободените 90 000 души ще бъдат заменени в затворите от други 90 000, които не се подчиняват на властта на Партията на справедливостта и развитието, коментира от парламентарната трибуна депутатката от прокюрдската Демократична партия на народите Мерал Данъш-Бешташ.

Съветът на Европа в свой доклад посочва, че от страните-членки на организацията Турция е на второ място по брой на затворниците след Русия, която обаче има и значително по-многобройно население.

Турция обаче води по пренаселеност на затворите, като на мястото за 100 души се намират 123 затворници, посочва Съветът на Европа.

В момента в турски затвори се намират почти 300 000 души.

Правозащитници са загрижени и заради качеството на храната и липсата на хигиенни условия в местата за лишаване от свобода.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Лидерът на

Партията на Найджъл Фарадж е с най-голяма подкрепа, сочи социологическо проучване

"Реформирай Обединеното кралство" в момента е най-популярната британска партия. Това е изненадващия резултат от последното социологическо проучване на "YouGov".  "Реформаторите" продължават да разтърсват британската политика. Партията на Найджъл Фарадж се радва на 25-процентна подкрепа, изпреварвайки с един пункт управляващите лейбъристи,..

публикувано на 04.02.25 в 01:30
Доналд Тръмп

Тръмп отлага митата за Канада и Мексикo

Американският президент Доналд Тръмп отлага въвеждането на мита за Канада и Мексико. Това става малко преди новите американски тарифи да влязат в сила. Развитие се очаква и по отношение на Китай - третата включена в указа на Тръмп държава.  Митата, които Съединените щати обявиха, че налагат на Канада и които трябваше да влязат в сила от днес, ще..

публикувано на 04.02.25 в 01:14

КЗП е завела още 5 колективни иска срещу фирми за бързи кредити

Комисията за защита на потребителите е завела още 5 колективни иска срещу фирми за бързи кредити във връзка с неравноправни клаузи в техните договори. Това съобщиха от регулатора в писмо до медиите. От КЗП отбелязват, че се наблюдава тенденция някои от фирмите за бързи кредити да пренасят незаконосъобразните такси в своите тарифи с цел да заблудят..

публикувано на 03.02.25 в 21:47
Кирил Петков

Кирил Петков настоя за 100% връщане на машинния вот

Гласуването на избори трябва да стане 100% с машини и от "Продължаваме промяната" ще настояват за промени в изборните правила, за да бъдат избегнати каквито и да е манипулации с хартиените бюлетини. Това каза на пресконференция в Плевен съпредседателят на ПП Кирил Петков. Кирил Петков каза, че е много важно гласуването на избори да е само с..

публикувано на 03.02.25 в 21:42
Генералният секретар на НАТО Марк Рюте (вдясно) и министър-председателят на Великобритания Киър Стармър - Брюксел, 3 февруари 2025

Генералният секретар на НАТО: Конфликтът не е само между Украйна и Русия

Без Съединените щати НАТО, или както и да се нарича в такъв случай отбранителен съюз на част от Запада, няма да работи. Това заяви днес генералният секретар на НАТО Марк Рюте: "По много причини - в случая с Украйна например - там конфликтът не е само между Украйна и Русия. Проблемът е геополитически и САЩ го разбират. Европейските съюзници - също...

публикувано на 03.02.25 в 21:19
Фридрих Мерц на откриването на конгреса на ХДС - Берлин, 3 февруари 2025

В Берлин започна извънредният конгрес на ХДС

Ще успее ли кандитатът за канцлер на германския консервативен ХДС Фридрих Мерц да обедини партията си зад своята политическа програма само три седмици преди изборите?  Днес той ще получи отговор на този въпрос - в Берлин започна извънредният конгрес на ХДС. Рядко конгрес на ХДС се е провеждал под такава полицейска защита. 700 полицаи охраняват днес..

публикувано на 03.02.25 в 20:33
Генералният секретар на НАТО Марк Рюте

Рюте: За Запада е най-добре да остане единен

Генералният секретар на НАТО Марк Рюте нарече тази вечер "наивни" представите за Северноатлантически алианс без ключова роля в него за Съединените щати. "За Запада е най-добре да остане единен", заяви Рюте и увери, че такава е все още преобладаващата нагласа в Съединените щати, включително в Белия дом. Това единство няма да бъде накърнено от..

публикувано на 03.02.25 в 20:16