"Има много разбирателство за мерките, които засега са предприети, но да, бавно започва да има желание за промяна, за край или поне за информация кога ще дойде краят на тези мерки и на тази изолация", каза в предаването "Хоризонт до обед" сънародникът ни Кристиан Христов, който работи в Нюрнберг. Расте страхът от последствията за икономиката, допълни той.
Как протича животът в изолация в Германия и как се възприемат ограничителните мерки?
"По принцип се казва, че е забранено излизането, освен ако човек няма сериозна причина, но сериозна причина е не само работата например, ходенето до магазина за пазаруване, лекари, аптеки, но също така и разходки, спорт, тичане, каране на колело. Дори е разрешено да отидеш до парка и да поседнеш на пейка, но, разбира се, само там или с хора от домакинството, в което човек живее, но не с други", разказа Кристиан Христов.
Големи трудности изпитват еднолични търговци, собственици на ресторанти, кафенета, заведения, хора, които се занимават с изкуство, музиканти, творци, посочи Христов. За много хора това е много голяма екзистенциална криза, в която обаче се раждат и креативни решения.
"Има най-различни креативни, изобретателни решения, например доставка на храна или магазини, които приемат поръчки онлайн и оставят продуктите пред вратата на магазина, вместо да ги изпращат."
800 хиляди фирми са заявили желание да ползват обявените от правителството мерки за подкрепа, отбеляза още Кристиан Христов.
Интервюто можете да чуете в звуковия файл."Румъния диша малко по-свободно, най-малкото защото вече има яснота кой ще ходи на втория тур на президентските избори . Стана ясно, че няма да има размествания." Това каза в предаването "Преди всички" журналистът Лъчезар Вълев, пратеник на БНР за изборите. Конституционният съд на Румъния потвърди резултатите от първия тур на..
Пациентите не знаят точно къде са разпределени техните досиета . Когато не знаеш къде ти е досието, нямаш контакт с тези специалисти – те не са те виждали, това не е най-удачният начин, посочва и Пламен Христов, кореспондент на БНР в Ловеч, сам потърпевш от забавяне в системата. Повече по темата чуйте в звуковите файлове.
В Плевен проведоха кампания „Без страх“. Така магистрати, експерти от Кризисния център за жени и деца, претърпели насилие и от Отдел „Закрила на детето“ и с участието на адвокати, положиха усилия да информират всеки пожелал среща с тях , за правата на жертвите и мерките срещу извършителите на домашно насилие. „В последно време все..
Фотоизложба "Чудеса на надеждата" откри русенската фотографка Мирела Партинова, а в кадрите си е запечатала първите дни от живота на бебета, родени с асистирана репродукция. На 5 декември в Голямата зала на Доходното здание в Русе от 18 ч. ще започне благотворителният концерт "Коледа в сърцето". Автор на сценария и ръководител на..
Столичната община създаде ново пространство за децата и техните семейства в квартал "Христо Ботев". Хъбът за ранно детско развитие е с капацитет за 50 деца и е реализиран с финансиране по проекта "Модел за интегрирано развитие за образование и грижа в ранна детска възраст в град София" чрез..
Започна унищожаването на заразеното с шарка стадо от близо 150 овце в село Желю войвода, сливенско. Близо 60 от тях вече са евтаназирани, научи БНР, като се очаква всичко да приключи в утрешния ден. Днес около обяд на място започна работа група ветеринарни специалисти, които имат за задача по хуманен начин животните да бъдат..
Дълбоко в нас, невидим и често недооценен, живее свят от трилиони микроорганизми – нашият микробиом . Този миниатюрен космос от бактерии, гъбички и вируси е по-сложен, отколкото можем да си представим и влияе на почти всеки аспект от живота ни – от имунитета и храносмилането до настроението и когнитивните ни способности. Но балансът в този свят е..
Определени производства се ориентират към по-евтини дестинации заради новите нива на заплащане у нас - вече не сме заден двор на Европа с ниски..
Ръководството на БСП защитава интересите на Пеевски, Борисов и паралелната държава . Това каза пред БНР бившият депутат от БСП и бивш министър на..
От ветеринарно-медицинска гледна точка не трябва да се вземат трети проби. Ако ще да вземете още 10 пъти пробите , положителните проби не могат..