Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Николай Бойков: Извънредната ситуация не дава възможност за широка дискусия по ЗРТ

Снимка: Ани Петрова

"Извънредната ситуация, в която живеем, не дава възможност за широка дискусия и обществена консултация, която би следвало подобен важен законопроект да има, тъй като има много гледни точки, които трябва да бъдат взети предвид и да се намери най-доброто решение - в интерес на всички граждани". Това каза пред БНР Николай Бойков, член на Управителния съвет на IAB България, във връзка със становището им, внесеното в парламентарната комисия по култура и медии, с което настояват проектът на депутати от Обединени патриоти за промени в Закон за радиото и телевизията, да бъде отхвърлен. По думите му този законопроект не е координиран с подхода, който и в момента съществува на ниво ЕС, което в последствие би довело до редица проблеми. 

Николай Бойков

В предаването "12+3" Бойков коментира, че текстът, по начина, по който е поднесен, създава редица рискове пред свободата за изразяване на мнение и свободата на информация:

"Фалшивите новини и дезинформацията със сигурност са проблем, с който ние ежедневно се опитваме да се справим. Решаването със законови мерки, при всички положения означава, че ще имаме едно тълкуване, което ще отвори изключително много възможности за последващи мерки, които да ограничат правата ни на граждани, които могат да изразяват свободно мнение".

Николай Бойков посочи, че много ключова е темата, свързана с правомощията на СЕМ:
"След като бъде приет един подобен закон, как той ще се изпълнява и какви ще са правомощията, които се дават в случая на СЕМ. От една страна това означава, че ще трябва да се направят съвсем нови процеси, повече финанси, с които да се обезпечи по-големият ресурс, който ще бъде необходим на органа, който и да е той, за да следи".
По думите му в плана за действие за борба с дезинформацията е посочено, че под дезинформация се разбира "доказуемо невярна и подвеждаща информация, която се създава, представя и разпространява с цел да се извлече икономическа изгода или съзнателно да се въведе в заблуждение обществото, като последиците от това могат да бъдат в ущърб на обществения интерес". Бойков коментира, че това е една широка дефиниция и позволява да бъде интерпретирана по много начини, които в дългосрочен план да предизвикат много проблеми:
"Представете си, че повечето интернет медии дават възможност за коментар от читатели под всяка статия. Това означава, че медията трябва да упражнява някакъв тип контрол или да цензурира мненията на индивидуалните потребители, тъй като те стават неизменна част от информационния поток, който медията предоставя".  
Според него това означава или медията да забрани коментарите, или да инвестира допълнителен ресурс в това да филтрира информацията и да създаде правила, които отново ще стигнат до това да не се даде възможност за допълнителна дискусия.
Той коментира, че Комисията за журналистическа етика е неформален орган, който успява да отсее всякакви казуси, свързани с информацията и с начина, по който се поднасят новини. "Но е и ефективен орган, който позволява на всички медии и на потребителите на медийно съдържание да сме в час с това какво да изискваме от медиите".
Николай Бойков уточн, че на ниво ЕС се разчита повече на саморегулацията:
"Всички да филтрираме по-добре информацията, която получаваме, това е свързано и с обучаване и с критично мислене на всеки един от нас. От друга страна - да не бъдем толерантни към медии и разпространители на медийно съдържание, за да не им позволяваме съдържанието да достигне до широк кръг потребители".
Интервю на Мария Костова с Николай Бойков в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

КС образува дело по искането на президента Радев за три текста от Конституцията

Конституционният съд образува дело по искането на президента Румен Радев за това три текста от Конституцията да бъдат отменени, съобщава БГНЕС. Президентът сезира повторно КС за двойното гражданство и служебното правителство Става дума за новия ред за назначаване на служебен премиер, за парламент, действащ и при служебно правителство и..

публикувано на 21.11.24 в 19:30
Митрополит Арсений

Сливенският митрополит Арсений освети храм в ямболското село Гълъбинци

Сливенският митрополит Арсений освети обновения църковен храм "Св. Архангел Михаил" в ямболското село Гълъбинци.  В Деня на християнското семейство дядо владика кръсти 40 жители на селото на възраст от една до 73 години. В близо 120-годишния храм бяха кръстени 17 деца и 23-ма възрастни. За днешния празник сливенският..

публикувано на 21.11.24 в 19:20

"Каритас" започва ежегодната си кампания "Защото сме хора"

На 25-и ноември "Каритас България" започва ежегодната си кампания "Защото сме хора" "Целта на кампанията е да подкрепим възрастните хора в България", обясни пред БНР  Емануил Паташев, главен секретар на организацията. Благодарение на даренията от кампанията около 500 души годишно получават медицински и социални грижи. Може да изразите..

публикувано на 21.11.24 в 19:19
Снимката е илюстративна, архив

В Смолянска област речните корита през тази година не са почистени от наноси и растителност

В Смолянска област речните корита през тази година не са почистени от наноси и растителност. Причините са комплексни - липсата на финансиране от държавата и законови норми, които не позволяват влизането на тежка техника в речните корита без разрешение от Басейновата дирекция.  Необходими са законови промени, които да позволят почистването на..

публикувано на 21.11.24 в 19:06

Все повече жени у нас се подлагат на забременяване с донорска яйцеклетка

Все повече жени у нас се подлагат на процедура по забременяване с донорска яйцеклетка - това показват данни на агенция "Медицински надзор" за периода 2021-2023 година. В същото време намалява броят на родените деца от такива процедури, което може да е знак за промени в успеха или да се дължи на други външни фактори.  Тенденцията беше..

публикувано на 21.11.24 в 18:50
Милен Керемедчиев

Милен Керемедчиев: Обединяването на Израел и "Хамас" в една заповед на МНС е измиване на ръце

Странна е заповедта на МНС, защото се поставят на едно ниво лидер на организация, обявена за терористична от почти целия свят, и премиер и военен министър на една демократична държава . Не смятам, че трябва да бъдат приравнявани действията им.  Това мнение изказа пред БНР бившият заместник-министър на външните работи и експерт по международни..

публикувано на 21.11.24 в 18:29
Бенямин Нетаняху (вляво) и Йоав Галант (вдясно) на пресконференция в Тел Авив, архив.

След заповедта за арест от МНС Нетаняху се сравни с Драйфус, обвинявайки съда в антисемитизъм

Международният наказателен съд (МНС) издаде заповеди за арест на израелския премиер Бенямин Нетаняху, на бившия министър на отбраната Йоав Галант и на оглавяващия въоръженото крило на "Хамас" Мохамад Деиф.  Тримата са обвинени във военни престъпления и престъпления срещу човечеството. Нетаняху реагира гневно и се сравни с Алфред Драйфус,..

публикувано на 21.11.24 в 18:19