Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Трудни дни за занаятчиите

Ралица Йовкова се бори да запази дейността на ателието си

За бранша има 6 силни месеца и 6 слаби, наесен трябва да си готов за зимата

Ралица Йовкова
Снимка: Личен архив

Община Троян освободи от месечни наеми и такси наемателите на общински имоти и терени, които са преустановили работа, а на останалите намали тези задължения наполовина. това е част от мерките за подпомагане на местния бизнес заради въведените ограничения, свързани с разпространението на коронавируса. 

Мярката обаче не засяга голяма част от местните занаятчии, които също са в затруднено положение, защото не могат да реализират продукцията си. Кметът на Троян Донка Михайлова пое ангажимент да се търси възможност и за подкрепа на местните майстори - чрез онлайн търговия и чрез организиране на специални културни събития след пандемията.

"Тази ситуация по някакъв начин има своето очарование, но си носи своите негативи от финансова страна и особено развитие, което съм градила с години. Сега ме връща може би там, където започнах преди 10-12 години", споделя пред "Хоризонт" Ралица Йовкова, която е керамик.

Ралица Йовкова е освободила от работа наетите от нея работници. Занаятчиите разчитат на пролетния базар, за да продадат продукцията си.

"Това е пикът на занаятчиите, тогава е жътвата, както се казва, но за съжаление държавата ни каза - не можете, нямате право това да го правите. Някак си много е нечестно", не крие огорчението си тя.

Снимка: Личен архив

Според Ралица Йовкова трябва да има обезщетения, а мярката 60:40 е неприложима. "Не смятам, че е приложима, защото ние, работейки, създаваме още нова продукция, която ние не сме продали, тази, която сме направили през зимата", пояснява тя.

Йовкова очаква кризата да не е прекалено дълга. "За всички в този бранш има 6 силни месеци и 6 слаби. От април месец започват шестте силни месеца. След като мине септември трябва да се готвиш за зимата. Ако не си събрал ресурса през лятото, няма да можеш да оцелееш зимата", гласи занаятчийското уравнение. 

Въпреки трудностите, Ралица Йовкова е оптимист. "И като оптимистичен човек по природа много ми се иска, душата ми вярва, но невинаги е така, много пъти е лъгана. Не знам, надявам се. Никой не знае какво ще стане. Вярваме, че ще оцелеем".

Интервюто С Ралица Йовкова можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
 Жозе Луиш Пейшото

Португалският писател Жозе Луиш Пейшото: Писането е постоянно предизвикателство

Португалският писател Жозе Луиш Пейшото става известен с романа си "Ни един поглед" . Една история за скромни хора с библейски имена, в която творесъществува, но Творецът отсъства. Определят Жозе като едно от най-изненадващите открития на Португалската литература . Жозе бе гост и в България, за да представи историята си, ето какво разказа за БНР и..

публикувано на 14.07.25 в 21:05
 Петър Станимиров

Петър Станимиров за това как се живее като художник

Художникът Петър Станимиров е специален гост на "Нощен Хоризонт" .   За себе си казва - " Животът ми е посветен на илюстрацията и комиксите , а любимата ми награда е ГРАВИТОН от 1998 година, мотото на която е "За добро въображение и доброта на въображението". Като дете нашият гост е бил невинна душа, която гони вятъра и иска, като..

публикувано на 13.07.25 в 19:00
Катя Зографова по време на Литературна разходка в София

Катя Зографова по стъпките на Вазовия стих "корони ази не възпявам" в "Нови хроники на Вазовия род"

На 9 юли се навършиха 175 години от рождението на Патриарха на българската литература – Иван Вазов.  Пуснаха сребърна монета за 175 години от рождението на Иван Вазов В Берковица продължават инициативите за 175-ата годишнина от рождението на Вазов "Душеспасително е делото на патриарха, за да оцелее българския дух, да имаме..

публикувано на 13.07.25 в 08:10
Хореографът Кая Иванова

Кая Иванова: 40 години в сърцето с българските народни танци

Кая Иванова - хореограф и танцьор, е посветила живота си на българските народни танци . Повече от 40 години е била преподавател в Държавното хореографско училище.   Заедно със съпруга си Христо Иванов (изтъкнат хореограф, в момента художествен ръководител на ансамбъл "Загоре") са ръководели международни семинари по български танци в..

публикувано на 13.07.25 в 06:15
Ифан Сунг

Ифан Сунг избира да учи и да живее в България

Родителите на Ифан Сунг, които са от Китай, се срещат в София през 90-те години. От любовта им се ражда тя и брат ѝ. Семейство Сунг се установява в София, където отглежда децата си. Ифан е завършила средното си образование у нас. Сега е студент по стоматология. Говори перфектно български език.  Рядко пътува до Китай, но се чувства добре в родината на..

публикувано на 06.07.25 в 06:05
проф. д-р Александър Чирков

Проф. Александър Чирков: Човек трябва да има време за духовното и телесното развитие

Името на проф. Александър Чирков е синоним на модерната кардиохирургия в България. Проф. Чирков не просто основава болница "Света Екатерина", той дарява надежда и живот на хиляди българи. Десетилетия след първата трансплантация на сърце у нас, неговото дело продължава да вдъхновява.  „Още от първия ден аз забелязвам каква огромна разлика съществува..

публикувано на 06.07.25 в 05:10
Константин Икономов

Актьорът Константин Икономов от Сатиричния театър: Театър - моя любов!

Актьорът Константин Икономов от Сатиричния театър е гост в поредицата "Магията на театъра" . Той има ярко присъствие на сцената и впечатлява със своите превъплъщения в различните образи. Константин Икономов завършва НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“ през 2005 год. в класа на проф. Пламен Марков . След това работи в театъра в Стара Загора. А по-късно на..

публикувано на 30.06.25 в 11:01