Община Троян освободи от месечни наеми и такси наемателите на общински имоти и терени, които са преустановили работа, а на останалите намали тези задължения наполовина. това е част от мерките за подпомагане на местния бизнес заради въведените ограничения, свързани с разпространението на коронавируса.
Мярката обаче не засяга голяма част от местните занаятчии, които също са в затруднено положение, защото не могат да реализират продукцията си. Кметът на Троян Донка Михайлова пое ангажимент да се търси възможност и за подкрепа на местните майстори - чрез онлайн търговия и чрез организиране на специални културни събития след пандемията.
"Тази ситуация по някакъв начин има своето очарование, но си носи своите негативи от финансова страна и особено развитие, което съм градила с години. Сега ме връща може би там, където започнах преди 10-12 години", споделя пред "Хоризонт" Ралица Йовкова, която е керамик.
Ралица Йовкова е освободила от работа наетите от нея работници. Занаятчиите разчитат на пролетния базар, за да продадат продукцията си.
"Това е пикът на занаятчиите, тогава е жътвата, както се казва, но за съжаление държавата ни каза - не можете, нямате право това да го правите. Някак си много е нечестно", не крие огорчението си тя.
Според Ралица Йовкова трябва да има обезщетения, а мярката 60:40 е неприложима. "Не смятам, че е приложима, защото ние, работейки, създаваме още нова продукция, която ние не сме продали, тази, която сме направили през зимата", пояснява тя.
Йовкова очаква кризата да не е прекалено дълга. "За всички в този бранш има 6 силни месеци и 6 слаби. От април месец започват шестте силни месеца. След като мине септември трябва да се готвиш за зимата. Ако не си събрал ресурса през лятото, няма да можеш да оцелееш зимата", гласи занаятчийското уравнение.
Въпреки трудностите, Ралица Йовкова е оптимист. "И като оптимистичен човек по природа много ми се иска, душата ми вярва, но невинаги е така, много пъти е лъгана. Не знам, надявам се. Никой не знае какво ще стане. Вярваме, че ще оцелеем".
Интервюто С Ралица Йовкова можете да чуете в звуковия файл.
Насоки и идеи, стъпки и упражнения, които да ни помогнат по пътя за реализацията на нашите мечти, даде в интервю за предаването "Нощен Хоризонт" Анастасия Карнаух - журналист, предприемач и собственик на онлайн бизнеси, както и създател на групата "50 цели за 2025" , в която близки и далечни на нея хора се учат да "целеполагат", т.е. да..
"Нова година - нов късмет!", но в днешно време май е по-коректно да се каже "Нова година - нов цвят от Пантон!", тъй като избраният от тях нюанс Мока Мус буквално ще виждаме в близките над 300 дни навсякъде около нас, включително по дрехите, по аксесоари и дори по домовете ни. Как и нашият дом бюджетно да е в крак с актуалните цветови..
Самото му име загатва интересна фамилна история и автобиография - Аугусто Ечевери Чуковски има колумбийска, френска, българска и беларуска кръв, но се чувства изключително свързан с културата на Полша, защото детството му преминава там. Преподава полски език в Софийския университет, а освен това е и музикант. Как празнуват в Полша и Колумбия,..
Културата на Южна Америка присъства в живота и празниците на семейството на Мануела Панаретова . Тя е испанист, преводач, преподавател по испански и италиански език, а личният ѝ живот е свързан с Чили, където живее по време на брака си с чилиец. Как отбелязват Коледа и Нова година в нейната фамилия и как съчетават българската и чилийската..
Таня Лий e българка, а съпругът ѝ Джегук Лий е от Южна Корея. След като се запознават благодарение на общ познат от корейската общност в България, първоначално ги събират разговорите за Съединените щати и любовта им към тази държава отвъд Океана. Сега вече като семейство Таня, Джегук и синът им Дамин съчетават в ежедневието и празниците си..
В Афганистан Новата година – Навруз , всъщност ще посрещнат на 21-ви март, а не на 1-ви януари, защото празнуват по друг календар. Част от афганистанската общност в България обаче ще отбележи 2025-година заедно с нас. Какви са приликите и разликите в празнуването тук и там, както и как смесват традициите афганистанците в страната ни разказа..
Семейство Даниела Савомолска – Овчарова и Владимир Овчаров са професионални художници, артистични номади, живели са близо 30 години в Съединените американски щати. Решиха да се завърнат в България, но не в родната София. Избраха новият им дом да бъде в бивша бозаджийница във великотърновското Ново село. Преобразената от тях къща в самия център на..
За първи път се внася Закон за бюджета, който не отговаря на законодателната рамка , т.е. той е незаконосъобразен и не би трябвало да може да бъде..
Община Русе дължи отчет за парите от частния паркинг на Дунав мост . Това каза в предаването "Нещо повече" журналистката и политически наблюдател..
Докато политиците се месят и само когато има авария, само тогава говорим за енергетиката, нищо ново не ни очаква . Това каза пред БНР Рамадан Аталай,..