Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Йордан Антов: По време на криза книгата е стока от първа необходимост

Кой кого да спасява по време на криза - книгите нас или ние - книгите

Виктория Бисерова: Книгата е начин да се справим с тревогата от изолацията

Снимка: БГНЕС

Издатели и търговци се обединиха в каузата „Купи една книга“, подкрепена от браншовата асоциация „Българска книга“. 

Инициаторът на кампанията Виктория Бисерова е управител на издателствата „Ентусиаст“ и „Апостроф“.

Читателите са най-важни в семейството на книгата. В семейството на книгата сме ние, заедно с читателите, авторите, преводачи, коректори, редактори, художници, страньори, печатниците, за да бъде книгата близо до нас.“

Тази ситуация изправя всички сектори в много трудно положение, подчертава Виктория Бисерова. „Книгата стана по-трудно достъпна. В сайта на кампанията има пълния списък на всички, които се присъединиха и линкове към електронните им магазини. Аз вярвам, че ако ние в голямото семейство на книгата се обединим и всеки от нас направи малък жест и купи дори една книга – за себе си, за семейството си или за подарък – това ще направи бъдещето на книгата възможно.“

Йордан Антов  Снимка: Площад Славейков

Хората трябва да четат. По време на криза книгата е стока от първа необходимост. Книжарниците трябва да работят и книжарите също да са на първа линия, както всички останали.“ Така мисли Йордан Антов, управител на издателство „Лексикон“. 

Четейки една книга, човек придобива надежда, вижда нещата от друга гледна точка. Вярва, че нещата ще се оправят. По-лесно му е да преживее кризата“, коментира Антов в предаването „Графити по въздуха“.

Издателство „Лексикон“, което залага предимно на български автори, се включва в инициативата „Купи една книга“. Това е чудесно време човек да седне и да прочете книга, споделя Йордан Антов. Сега по думите му е и момент да се пише. „Златно време е според мен. Ако изключиш телевизора, седнеш и се съсредоточиш, до теб са най-близките, семейството. Сядаш и пишеш, твориш. Не знам кога ще има по-добро време. В цялата криза има и нещо положително.

Снимка: БГНЕС

„90 на сто от обектите за търговия с книги са под наем. В момента търговците плащат големи наеми. Една част от книжарниците са в моловете, където наемите са високи по принцип. И ако не са ги предоговорили, за тях просто става страшно. За търговеца е много по-страшно, отколкото за издателя“, заяви Йордан Антов. 

Има ли заплашени от закриване книжарници? „Една част от книжарниците работят и в момента, с по-кратко работно време – примерно в Ямбол, в Троян, в Силистра, в Смолян... По-малък е пътникопотокът, но все пак има хора, които влизат. Проблемът с големите търговски вериги, които работят в молове, с много обекти“, допълни той.

Виктория Бисерова Снимка: БГНЕС

Интернет е единствената възможност и решение на тези проблеми сега, смята Виктория Бисерова, която извежда като дума на извънредното положение „креативност“.

„Оценяваме по време на криза, че скъпите подаръци нямат никакъв смисъл. Малките жестове на внимание са най-важни и книгата ще остане предпочитан подарък. Книгата освен това е начин да се справим с изолацията и с тревожните мисли, защото книгата ни дава бягство“, изтъква Бисерова.

Виктория Бисерова отправи апел към хората в изолация да използват сегашното време за четене и да се обърнат към методите на библиотерапията. „Да си подберат заглавието, да си подберат текста, който в момента ще ги избави от тревожността или ще ги спаси от скуката.“

Как ще оцеле книгата - детайли по темата в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Орязват средства за инвитро, отиват за земеделците

От Фондация "Искам бебе" алармираха, че с постановление се орязват средства от Фонда за инвитро процедури, като е предвидено те да се насочат към земеделските производители . По този повод от "Искам бебе" вчера бяха на среща със здравния министър д-р Галя Кондева.  "Това в никакъв случай не ни противопоставя на другата целева група, към която..

публикувано на 18.12.24 в 11:28

Вълкан Горанов: Българските деца олимпийци се открояват значително на европейската сцена

Изложбата "Фантастични умове", която представя успехите на България в международните олимпиади по природни науки за 2024 г., ще бъде открита днес в зоната за пристигане на Терминал 2 на Летище София .  "Идеята за изложбата е продължение на проекта "Моите будители", който показва различни успехи от образованието и културата", отбеляза пред БНР..

публикувано на 18.12.24 в 10:30

Още търсят 13-годишния Николай от село Конаре. Детето е със синдром на Даун

В предаването "Преди всички" кметът на Община Гурково Кънчо Папазов обяви, че стартира нова вълна от оперативно-издирвателни мероприятия .  " Ще разширим периметъра на действие с повече от 3 км. Рано тази сутрин достигнахме около 3-4 км от централната част на село Конаре". Няма следа , каза със съжаление Папазов и подчерта, че до..

публикувано на 18.12.24 в 06:55

Катерина Василева и Анина Сантова с приз за "Журналист надежда"

За 13-а поредна година бяха раздадени журналистическите награди в конкурса "Валя Крушкина - журналистика за хората". Тазгодишните носителки на наградата за млад журналист - "Журналист надежда", на конкурса, отидоха при Катерина Василева от "Свободна Европа" и Анина Сантова от "Капитал". В интервю за предаването "Преди всички" Катерина Василева..

публикувано на 17.12.24 в 10:20

КТ "Подкрепа": Работещите внасят близо 70% от приходите в бюджета, а фирмите - едва 30%

Работещите внасят близо 70% от приходите в бюджета, а фирмите – едва 30%. Това сочи анализ, изготвен от Конфедерация на труда "Подкрепа". От синдиката изразяват недоволство, че огромната тежест е прехвърлена върху работещите, и припомнят, че над 11% от наетите са и работещи бедни. От КТ "Подкрепа" настояват за промени в данъчната и..

публикувано на 16.12.24 в 13:21

Петко Тотев: Да не се месим в работата на най-великия архитект - природата

Да не се месим в работата на най-великия архитект - природата. Това призова от ефира на "Хоризонт" Петко Тотев, председател на Федерацията по катерене и алпинизъм. В предаването "Хоризонт до обед" той коментира въпросите пред бъдещото управление на природен парк "Витоша".  "Активно участваме във всички обществени обсъждания по отношение..

публикувано на 16.12.24 в 11:44
Д-р Симона Велева

Симона Велева: До 2 години децата да са без екран, след това - поетапно

" За бебетата от 0 до 2 години не бива да се дава никакъв екран , защото техните мозъци все още са много незрели и всяко едно предоставяне на екран по-скоро ще ги престимулира, отколкото да им даде някаква полезна информация". Това заяви пред БНР председателят на СЕМ Симона Велева. Не бива да отричаме устройствата и медиите, напротив - те са..

публикувано на 16.12.24 в 10:31