Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Богомил Николов: Евтиният самолетен билет е примамка

| Интервю
Снимка: БТА

Евтиният самолетен билет е примамка, предупреди пред БНР Богомил Николов – изпълнителен директор на Асоциация "Активни потребители".

Идеята на нискотарифните авиокомпании е да ви предложат атрактивна цена, посочи той и обясни обаче какво следва:

"В последствие се оказва, че се начисляват различни допълнителни такси. А ако багажът ви е с половин килограм по-тежък от позволеното, на изхода на самолета ще платите огромна сума. В крайна сметка, като теглите чертата, този билет излиза скъп".

Не е ли по-честно цената да бъде малко по-висока, но да се знае, че във всички авиокомпании може да пътувате с един и същи вид багаж, пита Богомил Николов, визирайки предложение в тази посока на Европейския потребителски център.

"За разлика от авиокомпаниите, които имат шарени практики, потребителските асоциации в Европа отдавна са изработили обща позиция през нашата европейска асоциация. Тя е много проста – ние призоваваме за единни стандарти, еднакви правила по отношение първо на обема на багажите, на техния размер и тегло. /…/ Самолетите, които използват тези авиокомпании, са едни и същи. Те са стандартизирани. Мястото под седалките е еднакво, багажниците са еднакви. Каква е тази логика, която налага необходимостта да има различни изисквания по отношение на размерите. За нас най-важната задача е да има единни правила по отношение на багажите и това ще предотврати възможността на някои авиокомпании да злоупотребяват, налагайки различни условия".

Другата част от предложението на Европейския потребителски център към ЕК е въпросът за обезщетенията, отбеляза Николов в интервю за предаването "Хоризонт до обед".

"Там като че ли вече е постигнато съгласие. Да се увеличи срокът на закъсненията и да се намали евентуално размерът на обезщетенията, което хич не е добра новина за потребителите. Ако законодателите смятат да наложат това нещо, нека поне по отношение на багажите да приемат правила, които потребителите искат".

Репортерската проверка на Виолета Борисова и интервюто на Валерия Николова с Богомил Николов в предаването "Хоризонт до обед" чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Над 150 милиона деца под 5-годишна възраст страдат от недохранване, сочи доклад

Милиони деца по света продължават да страдат от недохранване. Това сочи доклад по темата на УНИЦЕФ, Световната здравна организация и Световната банка, публикуван тази седмица.  Над 150 милиона деца по света под 5-годишна възраст имат проблеми със спиране на растежа заради недохранване, сочат данните в доклада, който обхваща периода от 2000 до 2024 г...

публикувано на 27.07.25 в 05:27
Полина Паунова

Полина Паунова: Нe Бойко Борисов, а Делян Пеевски вече е централната фигура в българския политически живот

„Комисията за противодействие на корупцията е обвързана с получаването на средствата по Плана за възстановяване от Европейската комисия. Този план, както и законодателната програма, която сме обещали, са одобрени и не подлежат на ревизия, което ще рече, че откажем ли се като държава от Комисията за противодействието на корупцията (КПК), няма да сме..

публикувано на 26.07.25 в 16:03
Алесандро Джованини

Алесандро Джованини от ЕЦБ: Цифровото евро няма да отнема права на гражданите

Цифровото евро няма да отнема права на европейските граждани, а ще им предостави по-голям избор. Това заяви за БНР Алесандро Джованини , съветник на директора за цифровото евро към Европейската централна банка . Още за проекта за цифровото евро и каква е истината за редица фалшиви твърдения, които се разпространяват за него в социалните мрежи,..

публикувано на 25.07.25 в 06:50

Локалите - феномен или дефицити в общуването между родители и деца?

"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..

публикувано на 17.07.25 в 11:23

Без бележка в лева и евро: Как апаратите на такситата се оказаха в нормативен вакуум

Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат.  Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..

публикувано на 17.07.25 в 08:39
Петър Стоянов

Смърт на мъж след трансплантация: Има ли адекватни мерки срещу вътреболничните инфекции?

Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска".  За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър.  В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..

публикувано на 15.07.25 в 09:30

Gen Z задлъжняват по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях

Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..

публикувано на 15.07.25 в 08:41