Идеята на нискотарифните авиокомпании е да ви предложат атрактивна цена, посочи той и обясни обаче какво следва:
"В последствие се оказва, че се начисляват различни допълнителни такси. А ако багажът ви е с половин килограм по-тежък от позволеното, на изхода на самолета ще платите огромна сума. В крайна сметка, като теглите чертата, този билет излиза скъп".
Не е ли по-честно цената да бъде малко по-висока, но да се знае, че във всички авиокомпании може да пътувате с един и същи вид багаж, пита Богомил Николов, визирайки предложение в тази посока на Европейския потребителски център.
"За разлика от авиокомпаниите, които имат шарени практики, потребителските асоциации в Европа отдавна са изработили обща позиция през нашата европейска асоциация. Тя е много проста – ние призоваваме за единни стандарти, еднакви правила по отношение първо на обема на багажите, на техния размер и тегло. /…/ Самолетите, които използват тези авиокомпании, са едни и същи. Те са стандартизирани. Мястото под седалките е еднакво, багажниците са еднакви. Каква е тази логика, която налага необходимостта да има различни изисквания по отношение на размерите. За нас най-важната задача е да има единни правила по отношение на багажите и това ще предотврати възможността на някои авиокомпании да злоупотребяват, налагайки различни условия".
Другата част от предложението на Европейския потребителски център към ЕК е въпросът за обезщетенията, отбеляза Николов в интервю за предаването "Хоризонт до обед".
"Там като че ли вече е постигнато съгласие. Да се увеличи срокът на закъсненията и да се намали евентуално размерът на обезщетенията, което хич не е добра новина за потребителите. Ако законодателите смятат да наложат това нещо, нека поне по отношение на багажите да приемат правила, които потребителите искат".
Репортерската проверка на Виолета Борисова и интервюто на Валерия Николова с Богомил Николов в предаването "Хоризонт до обед" чуйте в звуковия файл.
Милиони деца по света продължават да страдат от недохранване. Това сочи доклад по темата на УНИЦЕФ, Световната здравна организация и Световната банка, публикуван тази седмица. Над 150 милиона деца по света под 5-годишна възраст имат проблеми със спиране на растежа заради недохранване, сочат данните в доклада, който обхваща периода от 2000 до 2024 г...
„Комисията за противодействие на корупцията е обвързана с получаването на средствата по Плана за възстановяване от Европейската комисия. Този план, както и законодателната програма, която сме обещали, са одобрени и не подлежат на ревизия, което ще рече, че откажем ли се като държава от Комисията за противодействието на корупцията (КПК), няма да сме..
Цифровото евро няма да отнема права на европейските граждани, а ще им предостави по-голям избор. Това заяви за БНР Алесандро Джованини , съветник на директора за цифровото евро към Европейската централна банка . Още за проекта за цифровото евро и каква е истината за редица фалшиви твърдения, които се разпространяват за него в социалните мрежи,..
"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..
Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат. Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..
Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска". За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър. В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..
Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..
„Комисията за противодействие на корупцията е обвързана с получаването на средствата по Плана за възстановяване от Европейската комисия. Този план, както и..