Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Рискуват ли хората с алергии, използвайки дезинфектанти срещу коронавируса

Проф. Тодор Попов: Симптомите на коронавируса и алергиите са различни

Снимка: БГНЕС

Специалисти алармират за това, че хората, които имат алергии, са изложени на риск заради употребата на дезинфектанти за предпазване от зараза с коронавирус.

Симптомите на хората, които имат сезонни алергични прояви, обикновено намаляват с появата на влага, студ и сняг, тъй като намалява броят на поленовите зрънца в атмосферата.

"Не имаме достатъчно голям опит с алергиите на горните дихателни пътища, нямаме обаче особен опит с коронавирусните инфекции и следим това, което в другите страни се случва, тъй като ние в повечето време следваме това, което другите съобщават", обясни пред "Хоризонт" проф. Тодор Попов, специалист по клинична алергология в Отделението по алергология в Университетската многопрофилна болница за активно лечение "Св. Иван Рилски" в София.

Има няколко важни симптоми на коронавирусната инфекция, които са повече или по-малко различни от тези при една сезонна алергия. Един от тези симптоми е температурата. Главоболието е също водещ симптом на вирусната инфекция, посочи специалистът.

"При алергии също може да има главоболие, но то обикновено се разпознава от пациентите въз основа на техния "исторически" опит от предишни години. Различните болки, които може да има - по стави, по мускули, обикновено не са характерни за алергичните реакции и съответно симптоми. Един от водещите симптоми на коронавирусната инфекция е изключителната умора и изтощение, което се проявява още в първите дни на инфекцията, нещо, което не е характерно за поленовата алергия", допълни специалистът.

Кашлица може да има и при алергиите, и при коронавирусна инфекция, но е водеща при заразата с Covid-19.

"Примерно кихането и обилната секреция не са толкова за вирусната инфекция, но се разпознават по един перфектен начин от страдащите от поленова алергия. Болките в гърлото могат да присъстват и в двата случая, но обикновено са по-изразени при вирусната инфекция и коронавирусната инфекция", каза проф. Тодор Попов.

И пациентите с астма, и пациентите с алергичен ринит трябва да си продължат лечението така, както е назначено от специалистите.

"Всяка една тежка, хронична астма, която има вече някакви трайни изменения в структурата на дихателните пътища, на белите дробове, би могла да се приеме, че е утежняващ фактор, но това не значи че са обречени тези пациенти. Напротив, в големия процент от случаите астмата се лекува по един добър начин с наличните в момента средства, най-вече за инхалаторно приложение и пациентите, които се лекуват с тях, могат да водят едни абсолютно нормален живот", подчерта проф. Попов.

Интервюто можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. д-р на науките Стойко Стойков

Проф. Стойко Стойков: Плагиатството придоби широк мащаб в последните 15 години

"Тогава, когато една държава се развива като модерна държава, в нейната основа е заложено образованието , а един от основните приоритети в това образование, е неговото качество ". Това отбеляза пред БНР проф. д-р на науките Стойко Стойков , инженер и полковник от запаса: "За съжаление, точно плагиатството, което придоби изключително широк..

публикувано на 24.07.25 в 15:33
Протест в Тел Авив, Ирзаел, срещу войната в Палестина и срещу смъртта на деца

Ибрахим Халед: Израел трябва да се оттегли от окупираните територии

" Много е трудна връзката с близките ми в Газа, защото нямат ток и ако успеят да си заредят телефоните, могат на седмица около 20 минути да говорят, колкото да се чуем. Положението е много тежко. Хора падат по улиците , много е тежко наистина. Даже аз имам едно видео, което показва журналист на "Ал Джазира", докато снима на живо, хора падат след..

публикувано на 24.07.25 в 14:44

Ивет Добромирова: ПП спомогнаха за това институциите да бъдат превърнати в репресивен орган

"Продължаваме промяната" имат пълно основание да твърдят, че институциите по някакъв начин злоупотребяват по отношение на тях с правомощията си ". Това коментира пред БНР Ивет Добромирова , журналист, PR експерт: " Проблемът е, че те са част от този проблем . Те спомогнаха за това институциите да бъдат превърнати в репресивен орган и сега се..

публикувано на 24.07.25 в 13:25
Весела Райчинова

Весела Райчинова: "Българска душа на святата земя" не е религиозен фестивал

"Творчески терминал България - Израел" е с четвърто издание сега и е обратна връзка на Международния фестивал на българското изкуство или българските изкуства "Българска душа на святата земя" . Това каза пред БНР Весела Райчинова , кореспондент на БНР в Израел: " Това не е религиозен фестивал . Това е фестивал, който беше създаден под..

публикувано на 24.07.25 в 11:39
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Правителството е стабилно, БСП и ИТН не искат предсрочни избори

"Смяната на противопоставянето от Изток-Запад на статукво-промяна дава възможност за някакъв опит за сближаване, за синхронизация, но в никакъв случай не и на някакви директни общи действия на тези политически сили, защото там различията са прекалено големи, особено между "Продължаваме промяната" - "Демократична България" и "Възраждане" . Това заяви..

публикувано на 24.07.25 в 10:08
Община Плевен

Спор между Община Плевен и местна фирма за неизплатена сума от 70 000 лв.

Плевенска фирма изнесе данни за неплатени суми от Община Плевен  по договор като подизпълнител на "Паркстрой“ . Каква е причината за тази ситуация след твърдението, че Общината няма финансови проблеми? Какво се случва с оранжерията и закупената техника на "Паркстрой“, след като управителят беше освободен от Общинския съвет, но заведе съдебни дела и..

публикувано на 23.07.25 в 15:02
Даниел Генков

Даниел Генков: Самоубийството е израз на екзистенциална субективна криза у личността

" Самоубийството може да бъде израз на много неща , но като че ли на първо място бих могъл да кажа, че самоубойството е израз на екзистенциална субективна криза у личността ". Това обясни пред БНР Даниел Генков , криминален психолог: "Тогава, когато индивидът е изправен пред непреодолима обективна или пък субективно преживяна ситуация, която..

публикувано на 23.07.25 в 13:40