Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Ермионе” от програмата на OperaVision

Снимка: OperaVision

Платформата OperaVision предлага нещо непознато и интересно - рядко изпълняваната опера на Джоакино Росини „Ермионе“ . Музиката е много красива, има великолепни виртуозни арии и дуети, сред които един мъжки дует, предшественик на любимите дуети на Верди, прекрасни ансамбли и остава да се чудим защо тази творба  не е популярна, както повечето от останалите опери на великия Маестро. Причините са много - като се започне с трудните виртуозни арии, особено за сопрана, и това, че двете главни мъжки партии са поверени на тенори, и то такива, които могат да изпълнят изискванията на музиката на Росини. Може би причината е и в това, че операта е със силно драматичен сюжет. На финала почти всички герои умират, а Росини не е имал слабост към трагедиите, въпреки че е написал много опери и по такива сюжети. Знае се, че още при получаването на либретото на „Ермионе“ от  известния Тотола, то никак не му е допаднало, но е имал ангажимент към театър Сан Карло Неапол и не е имало как да се откаже. По същото време е композирал „Жената от езерото“ и е правил третата редакция на „Моисей“ - истински шедьоври на неговото творчество. Премиерата на „Ермионе“ е била през 1819 година в Театър Сан Карло Неапол и поводът да гледаме предлаганата  постановка на същия театър в OperaVision е, че с нея се отбелязва 200- годишнината на тази  красива опера.

Действието се развива в древна Гърция, няколко години след завършването на Троянската война, в Епир, където царува Пиро, синът на Ахил. Неговата съпруга е Ермионе, дъщеря на Елена и Менелай. В затворите има много пленници от Троя, сред тях са Андромаха - съпругата на убития Хектор, и техния син. Пиро се влюбва в  Андромаха, направо е обсебен от нея и иска тя  да  стане негова съпруга. Отначало Андромаха категорично отказва, но Пиро държи в затвора и детето й и я заплашва, че няма да й позволи да го вижда. Изправена пред тази дилема, тя склонява на брак, а Ермионе - изоставената съпруга, страда. В двореца се появява Оресте - синът  на Агамемнон, който отдавна е влюбен в Ермионе и отхвърлен от нея. Но при тази ситуация, тя използва любовта му към нея, за да го накара да убие съпруга й Пиро. Операта завършва с кървава сцена - не само Пиро, но  Андромаха и гостите на сватбата са убити. Необичаен сюжет за Росини!

Постановката на театър Сан Карло е на  високо професионално ниво - много добри певци, хор и оркестър под диригентството на  Алесандро де Марки, признат специалист в областта на бароковата музика, известен и с изявите си като органист и на харпсихорд. Трудната партия на Ермионе изпълнява американският сопран Анджела Мийд, позната ни от излъчванията от киносезоните на Метрополитън /”Семирамида”/. Тя е много известна изпълнителка на белкантов репертоар на сцените на най-големите оперни театри в света. Има мощен, красив глас и стабилна вокална техника. За съжаление визията й е малко шокираща, но в края на краищата - пее великолепно! Достойна партньорка в партията на Андромаха е испанката Тереса Йерволино – мецосопран, също призната белкантова певица. В репертоара й влизат почти всички росиниеви героини и ги пее със завидно майсторство, а е и много артистична и красива на сцената. Колкото до двамата тенори – изявата им бе на ниво, но не може да бъде сравнена с тази на партньорите им. В ролята на Пиро бе американецът Джон Ървин - млад певец с едва 10-годишна кариера, но на сцените на престижните оперни театри в Европа и САЩ. В репертоара му са героите от „Бохеми”, „Ромео и Жулиета”, „Обсадата на Коринт”, “Така правят всички жени“ и др. И партията на Пиро бе изпълнена точно и с много добра вокална техника, но покрай гласовитата си партньорка той се губеше. Обратното, Оресте на  Антонино Сирагуза  бе много гласовит, с малко специфично поднасяне на височините, артистичен. Той е познат на нашите меломани с участията си в спектаклите на опери на Росини, излъчвани по музикалната телевизия “Класика“. Ползва се с името на голям росиниев певец - в репертоара му са почти всички тенорови партии от оперите на композитора. И в по-малките роли имаше добри прояви - Филипо Адами като Пилад, Киара Трота като Чефиза, Гуидо Локонсоло – Феничо, Гайа Петроне - Клеоне. Постановката на „Ермионе“ бе на режисьора Якопо Спиреи и художника Николаус Веберн.

Съветвам ви да видите тази непозната творба и да се запознаете с росиниевия певчески елит!




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Камерен оркестър

Децата от проекта "Музиката вместо улицата" свириха в Женева

Инициаторите на проекта „Музика вместо улицата” - цигуларят Георги Калайджиев и неговата партньорка Мария Хаушилд - вече са убедени, че тяхната кауза носи смисъл и спасение за много деца в Сливен.  На 25 и 26 септември 2024 г. възпитаниците на музикалната школа в кв. "Надежда", ръководена от Радка Кусева, гостуваха в Женева по покана на Постоянното..

обновено на 05.10.24 в 19:10

Фестивал на занаятите и изкуствата започва в Добрич

Тридневен Фестивал на занаятите и изкуствата започва днес в Добрич. Проявата се организира за пети път от Фондация "Добруджанска задруга" и се осъществява с финансовата подкрепа на Община Добрич. На площад "Свобода" своите произведения ще покажат десетки занаятчии и творци от цялата страна. Предвидена е и богата музикална програма. Фестивалът..

публикувано на 04.10.24 в 08:42

Woomb с номинация за наградите Music Moves Europe 2025

Shape Yourself Around Me ще бъде част от To Never Fear the Sun (ЕР-то се очаква да излезе през ноември).  Песента  идва след меланхоличния дебют на Woomb от миналото лято - Pray for the Worst, след показалата по-амбициозната им страна Last Rays и след най-представителната за енергията им на живо - Picture of a Deer.  Музикалните..

публикувано на 03.10.24 в 22:10
Творчески екип на

"Сватбата на Фигаро" - най-новото заглавие на Музикално-драматичен театър "Константин Кисимов"

Комичната опера "Сватбата на Фигаро" от Моцарт е най-новото заглавие в репертоара на Музикално-драматичен театър "Константин Кисимов" във Велико Търново. Спектакълът е поредният голям проект на театъра, а солистите са от Китай, Северна Македония и Сърбия. Режисьор на постановката е Петко Бонев, а диригент е маестро Георги Патриков...

публикувано на 03.10.24 в 11:05

НУМСИ "Христина Морфова" в Стара Загора празнува юбилей

Точно в Деня на музиката, 1 октомври, Националното училище за музикални и сценични изкуства "Христина Морфова" в Стара Загора отпразнува своята 50-годишнина.  Тържественият концерт се състоя в залата на Старозагорската опера в партньорство с оркестъра на трупата. Солисти бяха едни от най-изявените възпитаници на училището през годините, които днес..

публикувано на 02.10.24 в 19:41

Спомен за хоровия диригент Самуил Видас

На 26 септември отбелязваме 100-годишнината от рождението на видния български хоров диригент Самуил Видас.   Неговото име свързваме преди всичко с работата му с хор „Георги Кирков“ - един от най- изявените представители на нашата хорова култура през втората половина на ХХ век. От 1959 г. Самуил Видас е диригент на хора при профсъюзния дом на..

публикувано на 02.10.24 в 19:08

Росен Карамфилов: Човешкият път не може да бъде просто една права линия

От печат излезе новата книга на Росен Карамфилов "Входове и изходи". "Отделните разкази са обвързани с една невидима, червена нишка, която ги направи и едно цяло. Животът е необятен и човешкият път не може да бъде просто една права линия или една отсечка. Той е нещо много по-сложно. Има много завои. Важно е как ги взимаме, за да не се..

публикувано на 02.10.24 в 18:08