Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Ермионе” от програмата на OperaVision

Снимка: OperaVision

Платформата OperaVision предлага нещо непознато и интересно - рядко изпълняваната опера на Джоакино Росини „Ермионе“ . Музиката е много красива, има великолепни виртуозни арии и дуети, сред които един мъжки дует, предшественик на любимите дуети на Верди, прекрасни ансамбли и остава да се чудим защо тази творба  не е популярна, както повечето от останалите опери на великия Маестро. Причините са много - като се започне с трудните виртуозни арии, особено за сопрана, и това, че двете главни мъжки партии са поверени на тенори, и то такива, които могат да изпълнят изискванията на музиката на Росини. Може би причината е и в това, че операта е със силно драматичен сюжет. На финала почти всички герои умират, а Росини не е имал слабост към трагедиите, въпреки че е написал много опери и по такива сюжети. Знае се, че още при получаването на либретото на „Ермионе“ от  известния Тотола, то никак не му е допаднало, но е имал ангажимент към театър Сан Карло Неапол и не е имало как да се откаже. По същото време е композирал „Жената от езерото“ и е правил третата редакция на „Моисей“ - истински шедьоври на неговото творчество. Премиерата на „Ермионе“ е била през 1819 година в Театър Сан Карло Неапол и поводът да гледаме предлаганата  постановка на същия театър в OperaVision е, че с нея се отбелязва 200- годишнината на тази  красива опера.

Действието се развива в древна Гърция, няколко години след завършването на Троянската война, в Епир, където царува Пиро, синът на Ахил. Неговата съпруга е Ермионе, дъщеря на Елена и Менелай. В затворите има много пленници от Троя, сред тях са Андромаха - съпругата на убития Хектор, и техния син. Пиро се влюбва в  Андромаха, направо е обсебен от нея и иска тя  да  стане негова съпруга. Отначало Андромаха категорично отказва, но Пиро държи в затвора и детето й и я заплашва, че няма да й позволи да го вижда. Изправена пред тази дилема, тя склонява на брак, а Ермионе - изоставената съпруга, страда. В двореца се появява Оресте - синът  на Агамемнон, който отдавна е влюбен в Ермионе и отхвърлен от нея. Но при тази ситуация, тя използва любовта му към нея, за да го накара да убие съпруга й Пиро. Операта завършва с кървава сцена - не само Пиро, но  Андромаха и гостите на сватбата са убити. Необичаен сюжет за Росини!

Постановката на театър Сан Карло е на  високо професионално ниво - много добри певци, хор и оркестър под диригентството на  Алесандро де Марки, признат специалист в областта на бароковата музика, известен и с изявите си като органист и на харпсихорд. Трудната партия на Ермионе изпълнява американският сопран Анджела Мийд, позната ни от излъчванията от киносезоните на Метрополитън /”Семирамида”/. Тя е много известна изпълнителка на белкантов репертоар на сцените на най-големите оперни театри в света. Има мощен, красив глас и стабилна вокална техника. За съжаление визията й е малко шокираща, но в края на краищата - пее великолепно! Достойна партньорка в партията на Андромаха е испанката Тереса Йерволино – мецосопран, също призната белкантова певица. В репертоара й влизат почти всички росиниеви героини и ги пее със завидно майсторство, а е и много артистична и красива на сцената. Колкото до двамата тенори – изявата им бе на ниво, но не може да бъде сравнена с тази на партньорите им. В ролята на Пиро бе американецът Джон Ървин - млад певец с едва 10-годишна кариера, но на сцените на престижните оперни театри в Европа и САЩ. В репертоара му са героите от „Бохеми”, „Ромео и Жулиета”, „Обсадата на Коринт”, “Така правят всички жени“ и др. И партията на Пиро бе изпълнена точно и с много добра вокална техника, но покрай гласовитата си партньорка той се губеше. Обратното, Оресте на  Антонино Сирагуза  бе много гласовит, с малко специфично поднасяне на височините, артистичен. Той е познат на нашите меломани с участията си в спектаклите на опери на Росини, излъчвани по музикалната телевизия “Класика“. Ползва се с името на голям росиниев певец - в репертоара му са почти всички тенорови партии от оперите на композитора. И в по-малките роли имаше добри прояви - Филипо Адами като Пилад, Киара Трота като Чефиза, Гуидо Локонсоло – Феничо, Гайа Петроне - Клеоне. Постановката на „Ермионе“ бе на режисьора Якопо Спиреи и художника Николаус Веберн.

Съветвам ви да видите тази непозната творба и да се запознаете с росиниевия певчески елит!




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Да потънеш в света на Любомир Пипков

Особено ценен и мащабен звукозаписен проект е новият троен албум на пианиста Веско Стамболов, събрал цялото клавирно творчество на композитора Любомир Пипков под заглавието „Ludus Rithmicus“. Той излезе на международния музикален пазар преди броени дни - на 25 април. Издателството е швейцарско, но звукозаписната продукция е реализирана изцяло в..

публикувано на 01.05.25 в 15:44
Изследователи на края на света

"Изследователи на края на света" - БНТ отново с филм за България на Антарктида

Защо ледниците на Ливингстън са почернели, на какво се дължи усиленото им топене, какво откриха изследователите под леда, кой е най-бързият ледник на острова и какво може да кажат сеизмолозите за ледотресенията? Отговори на тези въпроси дава документалният филм на БНТ "Изследователи на края на света".  Това е почти приключенски разказ за..

публикувано на 30.04.25 в 13:00
Габровският камерен оркестър

Има ли бъдеще Габровският камерен оркестър?

На 30 април Габровският камерен оркестър ще изнесе последния си концерт за сезона. Програма е особено интересна - тя включва Струнния квартет от Джузепе Верди във версия за оркестър, пиесите „Хризантеми“ и "Менует" от Джакомо Пучини и Концерт за пиано и оркестър №3 от Филип Глас - премиера за България. Солист е изявената габровска пианистка Ценка..

публикувано на 30.04.25 в 11:30
Филхармония

Филхармония "Пионер" с концерти в София, Братислава и Виена

Филхармония "Пионер", водена от диригента Любомир Денев-младши, ще изнесе концерт в  Първо студио на БНР на 30 април, сряда, от 19.00 ч.  Дни преди да отпътуват за турнето си в Братислава и Виена, младите филхармоници ще представят интересна програма: "Картини от България" от Константин Илиевски (главния диригент на Радиооркестъра), "Импровизация"..

публикувано на 30.04.25 в 10:13
Галина Узунова

Мая Люнде качва залога с книгата си "Краят на океана"

Една от успешните норвежки писателки – Мая Люнде, се среща с българските читатели с книгата си "Краят на океана". Люнде е автор на "История на пчелите", която е световен бестселър. "История на пчелите" - предупреждение за опасностите, които идват, когато пренебрегваме природата      " В книгата за водата тя качва залога . Говорим за..

публикувано на 30.04.25 в 09:55

Шест номинации на финала на конкурса "Роман на годината"

Шест издания стигат до финала на конкурса "Роман на годината", организиран от Националния дарителски фонд "13 века България". Връчването на наградата ще бъде на 19 май в Софийската градска художествена галерия. Номинираните 6 романа са "Ти, подобие мое" от Радослав Бимбалов, "Градинарят и смъртта" от Георги Господинов, "Тезеят в своя лабиринт...

публикувано на 29.04.25 в 17:21
Розита Еленова

Розита Еленова: Димитър Еленов е един съвременен будител

Димитър Еленов е един съвременен будител . Това заяви пред БНР Розита Еленова, която е спътница на големия  актьор и режисьор повече от четвърт век. Тя е и автор на документален филм за Еленов - "Свободен, по-свободен, Димитър". За него получава номинация за режисьорски дебют от  Националния фестивал на българското кино. Да срещнеш Еленов – с..

публикувано на 29.04.25 в 12:45