"Ако имаш остави, ако нямаш вземи" е посланието, написано на ръка върху амбалажна хартия и залепено на кашон пред магазин за закуски в квартал "Дъбника" във Враца.
"Идеята дойде изцяло от социалните мрежи, там видях, че инициативата е приложена в други държави. Реших да пробваме това и в България, в нашия град. В началото се притеснявах как ще се приеме инициативата, как ще реагират хората, но много се радвам, че всичко се приема много положително и хората наистина се възползват от кашончето", разказа пред "Хоризонт" Мая Методиева.
Хората, които оставят пакети в кашона, са предимно млади.
"Идват и си взимат хора предимно на средна възраст, много рядко по-млади хора взимат, защото все още се срамуват. Все още не го приемат за нормално. Улицата ни е доста оживена и просто ги е срам да посегнат към кашончето", допълва Мая.
В кашона могат да бъдат оставени пакетирани храни в срок на годност.
"По принцип на нас, българите, в нормални условия ни е трудно да оцеляваме, а сега, когато по-голямата част останаха без работа, положението е доста тревожно, критично. Наистина учудена съм колко много хора в момента са в безизходица и е много жалко да гледаш един родител как се притеснява дали ще има какво да сложи на масата, децата му да се нахранят", коментира Мая Методиева.
Изход Мая Методиева вижда в добрината - ако всеки от нас помогне на близък, на роднина, на съсед в затруднено положение.
"Да ви кажа, като никога нямам особено настроение, защото няма да мога да бъда с близките си - баба ми и дядо ми са на село. Моите останалите роднини са под карантина, защото се завърнаха от чужбина и се очертават едни самотни празници вкъщи, но пък нека да са самотни, но всички да сме живи и здрави. Има време, когато мине карантината да се съберем всички, да се нарадваме и тогава да оценим всъщност колко е важна целувката, прегръдката, ръкостискането. Защото ние ги приемахме за даденост, а сега разбрахме, че те не са даденост."
Репортажа можете да чуете в звуковия файл.
Над 150 се записаха за летните занимания в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян. "Ваканция в музея, научи българското" ще продължи до 25 юли. Заниманията са за деца от 6 до 12 години. Най-интересното е да готвят родопски ястия, разказва Валентина Василева – директор на музея в Смолян. "Залагаме както на традиционни..
Град Левски отбеляза тържествено годишнината от рождението на Апостола на свободата Васил Левски. В честването се включи и президентът Румен Радев. В общината отбелязват и 80 години от обявяването на селището за град. Към събралото се множество тази вечер президентът Румен Радев се обърна с думите: "Историята помни ентусиазма и..
Може би за социалните служби Асаф Ясур да е инвалид,но той е параолимпийски състезател по таекуондо, двукратен световен шампион, двукратен европейски шампион и олимпийски шампион от Париж. Дори в момента е на състезание в Корея - родината на този спорт. На конференция на медицинските сестри и брата на Израел за ролята на медиците в неговия..
С фокус върху паметта, справедливостта и бъдещето Турция отбеляза тази седмица 9 години от неуспешния опит за преврат в страната. Какво е отношението към събитията от 15-и юли 2016 г. близо десетилетие по-късно - можете да чуете в репортажа на специалния пратеник на БНР в Турция Мария Петрова. Това, което можете да чуете в началото на репортажа,..
Какво кара чужденци с различни професии и съдби за учат български език? Как една молдовка сбъдна мечтата на покойните си баща и свекър, които не са успели да целунат българската земя приживе? Защо любимата песен на млад полски славист е “Една българска роза”? Тези лични истории на участници в 48-ия Международен семинар по българистика на..
"Когато снимам, не си гледам фотоапарата. Разчитам на това, което съм заснел. То е усещане – още в момента разбираш, че си направил хубав кадър . Има кадри, които си стоят в главата ми, и чакам с нетърпение момента, в който ще отворя компютъра и ще видя какво съм направил." Това разказа пред БНР авторът на проекта "Хората на София" ("People..
Подаваш сигнал срещу пиян шофьор и се превръщаш в мишена на съдия – това се случва на Анна Адамова, юрист и доктор по конституционно право. Преди 3 години по подаден от нея сигнал идва дежурен екип от 8-о РУ в София, викат КАТ и вземат книжката на водача поради отказ да даде проба за алкохол. Самият водач и партньорката му тогава..
" Самоубийството може да бъде израз на много неща , но като че ли на първо място бих могъл да кажа, че самоубойството е израз на екзистенциална..
Имам документ, в който ми се обяснява, че един съдия не е написал делото си 13 месеца – повече от година, защото е трябвало да отговаря на народния..
През 2020 г. протестът беше граждански, сега е политически ! Това мнение изказа пред БНР адвокат Николай Хаджигенов от "Ние идваме", част от т.нар...