"Ако имаш остави, ако нямаш вземи" е посланието, написано на ръка върху амбалажна хартия и залепено на кашон пред магазин за закуски в квартал "Дъбника" във Враца.
"Идеята дойде изцяло от социалните мрежи, там видях, че инициативата е приложена в други държави. Реших да пробваме това и в България, в нашия град. В началото се притеснявах как ще се приеме инициативата, как ще реагират хората, но много се радвам, че всичко се приема много положително и хората наистина се възползват от кашончето", разказа пред "Хоризонт" Мая Методиева.
Хората, които оставят пакети в кашона, са предимно млади.
"Идват и си взимат хора предимно на средна възраст, много рядко по-млади хора взимат, защото все още се срамуват. Все още не го приемат за нормално. Улицата ни е доста оживена и просто ги е срам да посегнат към кашончето", допълва Мая.
В кашона могат да бъдат оставени пакетирани храни в срок на годност.
"По принцип на нас, българите, в нормални условия ни е трудно да оцеляваме, а сега, когато по-голямата част останаха без работа, положението е доста тревожно, критично. Наистина учудена съм колко много хора в момента са в безизходица и е много жалко да гледаш един родител как се притеснява дали ще има какво да сложи на масата, децата му да се нахранят", коментира Мая Методиева.
Изход Мая Методиева вижда в добрината - ако всеки от нас помогне на близък, на роднина, на съсед в затруднено положение.
"Да ви кажа, като никога нямам особено настроение, защото няма да мога да бъда с близките си - баба ми и дядо ми са на село. Моите останалите роднини са под карантина, защото се завърнаха от чужбина и се очертават едни самотни празници вкъщи, но пък нека да са самотни, но всички да сме живи и здрави. Има време, когато мине карантината да се съберем всички, да се нарадваме и тогава да оценим всъщност колко е важна целувката, прегръдката, ръкостискането. Защото ние ги приемахме за даденост, а сега разбрахме, че те не са даденост."
Репортажа можете да чуете в звуковия файл.
Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии. Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..
Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..
На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители. В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството. На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..
Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..
Членовете на Ротари клуб интернешънъл в България помагат на децата с онкологични заболявания, за да бъде изградена фотоволтаична централа, която да захранва с електроенергия възстановителния център в село Опицвет. На 7 февруари клубът празнува 20 годишнината си. Ротари Интернешънъл е международна неправителствена организация с нестопанска цел за..
Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов. Роден е в Севлиево. Борис Машалов е четвъртото от шестте деца на Елена и Никола Машалови – честни и трудолюбиви хора, водили нелек живот за да прехранват голямото си семейство. Това ги принуждавало да се местят в различни населени места, докато накрая майката Елена продава..
От 31 януари 2025 г. тръгва първият по рода си подкаст за българските православни църковни общини зад граница – „Мост на вярата“. Идеята е на екипа на програмата за чужбина на Българското национално радио (БНР) - „Радио България“ и се осъществява в сътрудничество с Българската източноправославна епархия на в Западна и Средна Европа. „Мост..
Плевен е застрашен и тази година от воден режим. За това алармира кметът на града д-р Валентин Христов. "Плевен отдавна има сериозен проблем с..
" В момента Десислава Иванчева е заплашвана с убийство от жена, която лежи доживотна присъда, и никой нищо не прави ". Това съобщи пред БНР..
Ще спасим ли малките квартални магазинчета, ако на 13-ти февруари не посетим големите търговски вериги? Няколко организации призоваваха за..