Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Казимир Попконстантинов:

Трудно е да се определи кое и къде е най-старото Христово разпятие

Проф. Казимир Попконстантинов
Снимка: Великотърновски университет „Епископ Константин Преславски“

Велико Търново от векове е зареден с необикновена духовна сила. Неслучайно преди година с решение на Народното събрание получи признание и статут на историческа и духовна столица на България.

Толкова книжовници, толкова велики мислители интелектуалци е излъчила тази духовна столица Търновград и до ден-днешен не е изгасвал този дух“, казва в интервю за "Хоризонт" проф. Казимир Попконстантинов - историк, археолог и богослов.

В епохата на Второто българско царство в Търново са се съхранявали мощите на 13 светци и други свещени реликви. Това направило средновековната столица толкова прочута в православния свят, че константинополският патриарх Калист нарекъл царския град „Втори Константинопол от Третия Рим“.

И до днес се смята, че устойчивостта на Търново векове наред се е дължала не само на уменията и далновидността на средновековните владетели, но и на силата на светите мощи, допълва историкът.

„Тяхното пребиваване в продължение на различни периоди от време си остават като тяхна загриженост и тяхно покровителство на нашия град. Манастирите, в които те са пребивавали чрез своите свети мощи, и до ден-днешен те си битуват“.

За жалост и частиците от светите мощи са обект на посегателства и кражби. Проф. Казимир Попконстантинов, който е завършил и Духовната семинария в София, с болка си спомня, че частица от откритите от него преди 10 години мощи на Св. Йоан Предтеча, е била отрадната при показването на реликвария в Сливен. 

„Бих могъл да предположа, но не мога да съдя, съди Господ само. Дано, не като проклятие, дано този, който се е докоснал, или който е бил посредник за открадването на мощи, да си носи греха, докато е жив. А съдникът - той ще се изправи пред него“.

Преди четвърт век проф. Попконстантинов открива безценни стенописи от манастира, носещ името на Свети Дух, до Преображенския манастир край Велико Търново. Води го негов студент, случайно намерил при разходка в горите парчета от стенописи, изровени от иманяри. Три години продължила работата, намерени са отлично запазени стенописи от XIII век с височина до два метра.

Част от тези стенописи са експонирани в Археологическия музей в експозицията на Велико Търново. Трепетът бе неописуем, защото изтръгваме от земята едно огромно богатство - първо храмът като храм, второ - стенописи в такъв вид, в какъвто са били в продължение, може би, на стотина и повече години на монаси отшелници. Идеята е да се продължат разкопките на този манастир“, разказва изследователят.

Проф. Казимир Попконстантинов е откривателят на мощите на Св. Йоан Кръстител преди 10 години на остров Св. Иван до Созопол - епохално откритие в световен мащаб.

Трудно е да се определи кое и къде е най-старото Христово разпятие, откривано от историци и археолози, подчертава проф. Попконстантинов, който е носител на много национални и международни отличия, включително и на Хердеровата награда - за изключителния си принос в науката. Споделя, че едни от най-старите разпятия, които той е виждал, са от X-XI век в Атон в Азерския манастир.

„Има спекулиране от колеги, че откриват т.нар. енколпиони. Това са бронзови кръстчета, които са от две части, отварят и затварят, и в тях има поставени или частици от мощи, или от дърво и обявяват - Аз открих частица от Божия кръст!“ И тук, колкото и предизвикателно да прозвучи, ако съберем от целия свят обявените частици от Кръста Господен, ще е една влакова композиция, която може да обиколи земното кълбо“.

Вярата е в душата, тя не е показност, изтъква проф. Казимир Попконстантинов.

Целия разговор чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доц. Михаела Мишева - УНСС

УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти

УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти. Стажантска програма "Езиков приятел" е насочена към студенти, които желаят да допринесат за социалната интеграция и успешното развитие на деца мигранти в България. Инициативата се реализира в рамките на проекта Language Buddy. Програмата търси мотивирани и..

публикувано на 18.05.25 в 11:04

София на последно място в международно проучване за безопасно придвижване на деца и подрастващи

София заема последното, 36-о място в международна класация на мрежата "Чисти градове" за безопасно придвижване на деца и подрастващи. Оценката ни е три пъти по-ниска дори от предпоследния в подреждането . В класацията участват големи градове и столици на държави от ЕС. Проучването "Улици за децата, градове за всички" анализира..

публикувано на 16.05.25 в 11:47

Три съседни страни крият изненадващи съкровища - Сърбия, Румъния и Гърция

Александруполис е най-големиятград в Западна Тракия с най-голямото пристанище в региона . Градът, разположен недалеч от българската граница, предлага съчетание от крайбрежна атмосфера, достъпни цени и богати възможности за активен отдих и забавления, посочи за "Пътувай с "Хоризонт" Петрос Кириакидис – заместник-председател на туристическия сектор в..

публикувано на 14.05.25 в 06:00
 Кристиян Салай

Бавария е най-популярната дестинация за българските туристи в Германия

Германия е най-добрата културна дестинация за туристите в Европа по данни на Световната организация по туризъ м. За българските туристи тя се нарежда на трето място след Гърция и Турция. Какво поддържа интереса на българските туристи към Германия и какво предстои през тази година?  За това разказа в "Пътувай с "Хоризонт" Кристиян Салай –..

публикувано на 13.05.25 в 14:32
Снимката е илюстративна

Защо понякога най-изкушаващата туристическа оферта може да се окаже и най-рисковата?

Какви са основните жалби на потребителите, как се извършват проверките, и какви реални санкции могат да понесат туроператори, които работят "на тъмно", посочи за БНР Игнат Арсенов, директор на дирекция "Контрол на пазара" в КЗП . Колко често се получават сигнали и жалби , свързани с туристически услуги и какви са тенденциите в броя им в последните..

публикувано на 13.05.25 в 13:51

Николина Петкова: България няма деца за убиване

В деня на Европа - 9 май, и когато се навършват 40 дни от гибелта на 12-годишната Сияна, която загина при катастрофа на пътя Плевен - Луковит Европейският център за транспортни политики връчи награди в памет на жертвите на пътя, но и напомнящи за общата отговорност по темата. Наградите са гласувани от 9-членния управителен съвет на Европейския..

публикувано на 11.05.25 в 07:27

Денят за безплатни прегледи за рак на кожата е 14 май

Едно силно слънчево изгаряне в детството удвоява риска от рак на кожата в зряла възраст. "Децата ни имат проблем с рака на кожата" под това мото ще се проведе националната кампания за профилактика на рака на кожата. Очаква се случаите на рак на кожата да се повишат с 40% през следващите 25 години. Ден на безплатните прегледи за рак на кожата е 14..

публикувано на 11.05.25 в 06:28