Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Казимир Попконстантинов:

Трудно е да се определи кое и къде е най-старото Христово разпятие

Проф. Казимир Попконстантинов
Снимка: Великотърновски университет „Епископ Константин Преславски“

Велико Търново от векове е зареден с необикновена духовна сила. Неслучайно преди година с решение на Народното събрание получи признание и статут на историческа и духовна столица на България.

Толкова книжовници, толкова велики мислители интелектуалци е излъчила тази духовна столица Търновград и до ден-днешен не е изгасвал този дух“, казва в интервю за "Хоризонт" проф. Казимир Попконстантинов - историк, археолог и богослов.

В епохата на Второто българско царство в Търново са се съхранявали мощите на 13 светци и други свещени реликви. Това направило средновековната столица толкова прочута в православния свят, че константинополският патриарх Калист нарекъл царския град „Втори Константинопол от Третия Рим“.

И до днес се смята, че устойчивостта на Търново векове наред се е дължала не само на уменията и далновидността на средновековните владетели, но и на силата на светите мощи, допълва историкът.

„Тяхното пребиваване в продължение на различни периоди от време си остават като тяхна загриженост и тяхно покровителство на нашия град. Манастирите, в които те са пребивавали чрез своите свети мощи, и до ден-днешен те си битуват“.

За жалост и частиците от светите мощи са обект на посегателства и кражби. Проф. Казимир Попконстантинов, който е завършил и Духовната семинария в София, с болка си спомня, че частица от откритите от него преди 10 години мощи на Св. Йоан Предтеча, е била отрадната при показването на реликвария в Сливен. 

„Бих могъл да предположа, но не мога да съдя, съди Господ само. Дано, не като проклятие, дано този, който се е докоснал, или който е бил посредник за открадването на мощи, да си носи греха, докато е жив. А съдникът - той ще се изправи пред него“.

Преди четвърт век проф. Попконстантинов открива безценни стенописи от манастира, носещ името на Свети Дух, до Преображенския манастир край Велико Търново. Води го негов студент, случайно намерил при разходка в горите парчета от стенописи, изровени от иманяри. Три години продължила работата, намерени са отлично запазени стенописи от XIII век с височина до два метра.

Част от тези стенописи са експонирани в Археологическия музей в експозицията на Велико Търново. Трепетът бе неописуем, защото изтръгваме от земята едно огромно богатство - първо храмът като храм, второ - стенописи в такъв вид, в какъвто са били в продължение, може би, на стотина и повече години на монаси отшелници. Идеята е да се продължат разкопките на този манастир“, разказва изследователят.

Проф. Казимир Попконстантинов е откривателят на мощите на Св. Йоан Кръстител преди 10 години на остров Св. Иван до Созопол - епохално откритие в световен мащаб.

Трудно е да се определи кое и къде е най-старото Христово разпятие, откривано от историци и археолози, подчертава проф. Попконстантинов, който е носител на много национални и международни отличия, включително и на Хердеровата награда - за изключителния си принос в науката. Споделя, че едни от най-старите разпятия, които той е виждал, са от X-XI век в Атон в Азерския манастир.

„Има спекулиране от колеги, че откриват т.нар. енколпиони. Това са бронзови кръстчета, които са от две части, отварят и затварят, и в тях има поставени или частици от мощи, или от дърво и обявяват - Аз открих частица от Божия кръст!“ И тук, колкото и предизвикателно да прозвучи, ако съберем от целия свят обявените частици от Кръста Господен, ще е една влакова композиция, която може да обиколи земното кълбо“.

Вярата е в душата, тя не е показност, изтъква проф. Казимир Попконстантинов.

Целия разговор чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Роботите стават все по-достъпни в българската икономика

Роботиката представлява голяма планина, която участниците се учат да изкачват заедно . По време на това изкачване те учат много за екипната работа, за реалния свят – как когато свържем две жички, напишем малко код и натиснем един бутон, виждаме как това, което сме направили, може да помогне на останалите около нас. Това обясни в интервю за..

публикувано на 27.09.24 в 11:32

Румяна Киризиева: В по-малките населени места са по-отворени към спорта

Последният петък на септември е Европейски ден на спорта в училище. Идеята е да се съчетаят физическа активност и забавление . Това е десето, юбилейно издание на кампанията у нас, в която се включват все повече училища и спортни клубове, отбеляза пред БНР  Румяна Киризиева от пловдивското сдружение "Бъди активен". По техни данни близо 800..

публикувано на 27.09.24 в 11:00
Петко Стоев

Петко Стоев за ролята на технологиите в съвременния свят

За ролята на технологиите в съвременния свят има много какво да се каже. Те стават все по-важна част от нашето ежедневие.  "В момента технологиите се развиват като симбиоза между човека и иновацията , защото винаги целта е технологията да помага на човека да се справя по-добре, да работи по-комфортно, по-удобно, каза за "Нощен Хоризонт"..

публикувано на 26.09.24 в 15:11
 Владислав Николов

На 28 септември във Варна ще се проведе 11-то събитие за събиране на капачки

"Ние никога не сме си мислили, че ще превземем по такъм сърцат начин хората, идеята ни беше да направим нещо от себе си, което да бъде чисто, същевременно полезно, каза за БНР Владислав Николов, създателят на първата в България благотворителна кампания за събиране на капачки в помощ на недоносени бебета "Аз Вярвам и Помагам" .  Всичко започва през..

публикувано на 26.09.24 в 11:45

Студенти от Стопанския факултет на СУ, доброволци и общинари обновиха подлеза на спирка „жк. Изток“

Мръсен, тъмен и издраскан, сборно място на футболни агитки – така доскоро е изглеждал подлеза под бул. "Цариградско шосе" в близост до кръговото на четвърти километър. Случайни минувачи разказват, че подлезът от години е оставен без поддръжка. „Беше ужасно мръсен, всичко беше нарисувано“, каза случен минувач. „Не съм минавала много често..

публикувано на 25.09.24 в 12:02
Ели Маринова

Ели Маринова за суеверията български и мъченичеството на Йоан Кръстител

Искаме или не, есента ще напомня все повече за себе си и нощите ще стават студени . С идването на новия месец ще дойде и края на отпуските и ще трябва да се върнем отново в познатия ритъм. Есента е хубаво време, прибират се плодовете, прави се вино. Подготвя се къщата за по-хладните и къси дни. Това е времето на приказките, на митовете,..

публикувано на 25.09.24 в 11:00

Асаф Кенан е създал електронно приложение, което ограничава ползването на мобилни телефони

В Европа в много държави е забранено ползването на телефон в училище. В Израел възразяват срещу толкова категорична забрана. Преди войната дори имаше ученически демонстрации. На тях средношколците искаха изцяло смяна на концепцията за образование. Смятаха, че е отминало времето, когато учителят по хуманитарни науки да запознава възпитаниците..

публикувано на 22.09.24 в 10:33