Велико Търново от векове е зареден с необикновена духовна сила. Неслучайно преди година с решение на Народното събрание получи признание и статут на историческа и духовна столица на България.
„Толкова книжовници, толкова велики мислители интелектуалци е излъчила тази духовна столица Търновград и до ден-днешен не е изгасвал този дух“, казва в интервю за "Хоризонт" проф. Казимир Попконстантинов - историк, археолог и богослов.
В епохата на Второто българско царство в Търново са се съхранявали мощите на 13 светци и други свещени реликви. Това направило средновековната столица толкова прочута в православния свят, че константинополският патриарх Калист нарекъл царския град „Втори Константинопол от Третия Рим“.
И до днес се смята, че устойчивостта на Търново векове наред се е дължала не само на уменията и далновидността на средновековните владетели, но и на силата на светите мощи, допълва историкът.
„Тяхното пребиваване в продължение на различни периоди от време си остават като тяхна загриженост и тяхно покровителство на нашия град. Манастирите, в които те са пребивавали чрез своите свети мощи, и до ден-днешен те си битуват“.
За жалост и частиците от светите мощи са обект на посегателства и кражби. Проф. Казимир Попконстантинов, който е завършил и Духовната семинария в София, с болка си спомня, че частица от откритите от него преди 10 години мощи на Св. Йоан Предтеча, е била отрадната при показването на реликвария в Сливен.
„Бих могъл да предположа, но не мога да съдя, съди Господ само. Дано, не като проклятие, дано този, който се е докоснал, или който е бил посредник за открадването на мощи, да си носи греха, докато е жив. А съдникът - той ще се изправи пред него“.
Преди четвърт век проф. Попконстантинов открива безценни стенописи от манастира, носещ името на Свети Дух, до Преображенския манастир край Велико Търново. Води го негов студент, случайно намерил при разходка в горите парчета от стенописи, изровени от иманяри. Три години продължила работата, намерени са отлично запазени стенописи от XIII век с височина до два метра.
„Част от тези стенописи са експонирани в Археологическия музей в експозицията на Велико Търново. Трепетът бе неописуем, защото изтръгваме от земята едно огромно богатство - първо храмът като храм, второ - стенописи в такъв вид, в какъвто са били в продължение, може би, на стотина и повече години на монаси отшелници. Идеята е да се продължат разкопките на този манастир“, разказва изследователят.
Проф. Казимир Попконстантинов е откривателят на мощите на Св. Йоан Кръстител преди 10 години на остров Св. Иван до Созопол - епохално откритие в световен мащаб.
Трудно е да се определи кое и къде е най-старото Христово разпятие, откривано от историци и археолози, подчертава проф. Попконстантинов, който е носител на много национални и международни отличия, включително и на Хердеровата награда - за изключителния си принос в науката. Споделя, че едни от най-старите разпятия, които той е виждал, са от X-XI век в Атон в Азерския манастир.
„Има спекулиране от колеги, че откриват т.нар. енколпиони. Това са бронзови кръстчета, които са от две части, отварят и затварят, и в тях има поставени или частици от мощи, или от дърво и обявяват - „Аз открих частица от Божия кръст!“ И тук, колкото и предизвикателно да прозвучи, ако съберем от целия свят обявените частици от Кръста Господен, ще е една влакова композиция, която може да обиколи земното кълбо“.
Вярата е в душата, тя не е показност, изтъква проф. Казимир Попконстантинов.
Целия разговор чуйте в звуковия файл.Териториалните амбиции на Съединените щати към Гренландия, пряко оспорващи суверенитета на съюзника Дания, са заплаха сама по себе си, но имат последици за цяла Европа. Най-новата история ни учи, че неинтегрираните, неутрални държави не функционират като буферни зони между сферите на влияние. За агресивните велики сили с имперско мислене те..
С наближаването на летния туристически сезон темата за глада за кадри за сезонна заетост отново е актуална. За поредна година в Добрич се проведе трудова борса с такава насоченост, която предоставя възможност търсещи работа да се срещнат с работодатели - хотелиери, ресторантьори, концесионери на плажни ивици и др. Могат ли всички..
Столична библиотека и фондация „Глобални библиотеки – България“ организираха представяне с фокус – ролята на библиотеките в изпълнението на Стратегията за цифрова трансформация на България (2020 – 2030). Участие в събитието взеха представители на ключови за изпълнението на стратегията министерствата, както и на Столичната община. Събитието е..
Когато източният вятър премине през ума и сърцето, той носи със себе си не само думи, но и цяла вселена от значения . Какво означава един поздрав в Корея? Не е просто "Здравейте", а поклон, жест на уважение , хилядолетна традиция, предавана през поколения. Какво значи да изучаваш Кореистика? Не е просто запаметяване на йероглифи и..
В частно училище в периферията на София – в Иваняне, беше открит кабинет по изкуствен интелект. Най–доброто обяснение защо в едно училище трябва да има стая за изкуствен интелект го дават учениците. Виктор, който е петокласник и по-големите му съученици Зулфие и Васил посочват, че така или иначе децата го използват в учебния процес ...
От фондация "Искам бебе“ настояват за промяна в правилата за работа на Центъра за асистирана репродукция и за финансиране от държавата да бъдат включени и пациентите, които имат нужда от донорски генегичен материал . Това заяви председателят на фондацията Мария Янева. Тя поясни, че в началото на седмицата исканите промени са внесени и обсъдени в..
Държавата започна ремонти на домовете за стари хора. Модернизацията се прави с финансиране от Плана за възстановяване и устойчивост. Един от домовете, в които ще бъдат подобрени условията за възрастните хора, е в павликенското село Караисен. Министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов даде началото на ремонта на този дом тази..
Съдебната система се променя през политиката. Политиката обаче не може да оправи съдебната система, тъй като съдебната система не може да дисциплинира..
Към държавността в днешната Република Северна Македония има исторически две трасета . Едното е българско – заличавано, ограничавано, обсебвано...