Сега семейството, заедно с двете им деца, живее в изолация заради тежката ситуация с разпространението на коронавируса в Ню Йорк. Опитват се да поддържат работен режим, Лора преподава онлайн, а всеки понеделник около 18 часа местно време дуото изнася концерт със сонати за цигулка и пиано от Лудвиг ван Бетовен, който може да се гледа по интернет.
"Така ни хрумна, защото си мислехме как бихме искали да запомним тази година, освен като годината на този вирус. Всъщност основното музикално събитие на тази година е огромната годишнина на Бетовен. И най-тъжното е, че толкова събития, които бяха планирани в чест на Бетовен, се отлагат или направо няма да се състоят. И тъй като ние свирим десетте му сонати и сме ги свирили в концерти на живо, решихме, че бихме искали самите ние да прекарваме това време по време на карантината с музиката на Бетовен и да я споделяме с приятели по интернет." - сподели в интервю за предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" Лора Чекоратова.
Пианистката и преподавателка по пиано признава, че тази непредвидена ситуация изисква от музикантите да свикват с технологиите и да повишават знанията си в тази област. Но с малко усилия и повече желание всичко се получава. И така концертите на дуото Вълчев-Чекоратова, предвидени за тесен приятелски кръг, получават популярност и се гледат от много хора, не само в Ню Йорк, а музикантите започват да обмислят нова техника, по-добри микрофони и дори игра със светлините в стаята, за да бъде по-приятно за зрителите.
Какво още сподели Лора Чекоратова за концертите по време на изолация и защо дуото избра да изпълнява точно музиката на Бетовен - чуйте в звуковия файл.
"Това ми е първата номинация. Бях изненадана от наградата "Икар", обясни пред БНР актрисата Биляна Георгиева. Тя получи Награда за поддържаща женска роля в спектакъла "XXL". Георгиева разказа в предаването "Хоризонт за вас", че утвърждаването в театралните среди при нея не се е получило лесно. "Нещата започнаха да потеглят трудно и..
Преди 20 години, на големия християнски празник Благовещение отваря врати музеят на ул. "Якубица" – последният дом на композитора Панчо Владигеров. В своето завещание от 29 октомври 1976 година, той изразява желанието си мястото да бъде превърнато в музей, където да се съхраняват неговите творби, лични вещи и целият му архив. Изпълнението на волята на..
На 24 март, при възторжен прием от страна на публиката и музикалната критика, се състоя най-новата премиера във Виенската Щатсопер – "Йоланта" от Пьотр Илич Чайковски. Автор на либретото на тази последна творба на композитора е неговият брат Модест Чайковски, а съдържанието е по пиесата "Дъщерята на крал Рене" от датския поет Хайнрих Херц...
Всяка пролет, вече 14 години, в София се събират любители на пианото, които искат да се изявят на сцена, въпреки че не са избрали музиката за своя професия. Конкурсът Vivapiano, организиран по инициатива на пианистката и клавирен педагог проф. Даниела Дикова, им дава шанс, а състезанието постепенно се превръща в среща на съмишленици. 14-ото издание..
Още преди пет години младата цигуларка Зорница Иларионова спечели наградата за активна творческа дейност в националната анкета "Музикант на годината 2019" на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт". Заедно с това беше наградена и в дуо с пианистката Мартина Табакова като "Ансамбъл на годината 2019". Активната творческа дейност на Зорница Иларионова..
На литературния пазар вече може да намерите книгата "Изгревът в деня на жътвата" – предистория на поредицата за "Игрите на глада" с автор Сюзан Колинс. Антиутопията, която се развива в едно евентуално бъдеще, разделено от политически манипулации и насилие, е сред най-успешните литературни и филмови поредици. В предаването "Понеделник..
Тази вечер е последното събитие от поредицата "Българска музика" на Симфоничния оркестър на БНР с главен диригент Константин Илиевски. В Първо студио на Националното радио ще прозвучат три концерта на композиторката проф. Борислава Танева. Те са в жанра "Кончерто пиколо". Идеята на авторката е да създаде инструментална форма,..
Това е един своеобразен данък, който хегемонът налага на света. Така п роф. Иво Христов, социолог и преподавател в Пловдивския университет, коментира..
Недостигът на медицински сестри у нас засяга цялата здравна система. Липсват около 30 000 медицински сестри . Това заяви пред БНР доц. Камелия..
"Очаква се новозеландско, дълбоко замразено агнешко, което вече е влязло в България. Вече е в пещерата на Али Баба, започват да го разфасоват ...