"Като всяко ново нещо и този вирус е нещо объркващо, изглежда като нещо много страшно, като нещо, което може да бъде съдбоносно за съдбата на целия свят. Но всъщност, ако се приложи научният метод, спокойния анализ на фактите, то нещата започват да стават малко по-обясними. Всъщност към всяко едно явление винаги трябва да се прилага един и същи здрав разум и един и същи научен метод." Този коментар направи в предаването "Хоризонт до обед" Владимир Йончев, главен редактор на offnews.bg.
При публикуването на научна информация журналистите носят голяма отговорност, смята Йончев. "Защото науката е едно от нещата, които са най-удобни за манипулация. С точните неща, с математиката особено, с цифрите и с таблиците, каквито тези дни, тези месеци вече четем, много са възможни всякакви манипулации. Числата могат да се тълкуват по най-различен начин и е много важно да се дават верните обяснения, и те да се дават хладнокръвно, спокойно, в правилния контекст", подчерта Владимир Йончев.
Във времена на криза е необходимо да се потопим в свят на наука, свят на закономерности и неща с тяхна вътрешна логика. "Когато веднъж се потопиш и когато си говориш с такива хора, които имат този научен метод, имат тази нагласа за ползването на науката, а не на суеверията, тогава някак си става по-лесно. Иначе такъв вирус очевидно е, че има. Очевидно е, че от него се умира", коментира Йончев.
"Когато става въпрос за комуникация на науката, като че ли днешният повод, времето, в което живеем в момента изтъква най-ярко защо от години вече говорим за това, че учените имат нужда от умения за комуникация, за ефективна комуникация, за "превеждане" на прост, без да бъде опростачен език, на сложните понятия от науката и то не от гледната точка на собствената си личност, а от гледна точка на интересите, знанията, желанията или необходимостта от действие на публиката, на потребителите, на гражданите в обществото", отбеляза Костова в предаването "Хоризонт до обед".
"Щабът за извънредната ситуация не е науката непременно. Това са две различни неща. Политиката за овладяване на кризата не е науката зад самия факт", изтъкна тя.
Любов Костова апелира учените и експертите да обясняват на ясен език какви изследвания се правят за коронавируса. Като дефицит в момента тя открои това, че учените говорят малко за фактите.
"Да повторят точно толкова пъти, колкото е необходимо ние да разберем, защото ефективната комуникация на науката изисква да познаваш публиката си, следователно да знаеш какво ги интересува и по какъв начин да стигнеш до осъзнаване на един факт. И ако това изисква няколко различни подхода, то тогава трябва да бъдат направени няколко различни подхода", подчерта Костова.
Двете мнения чуйте в звуковите файлове.
Кризата, която настъпи заради разпространението на коронавируса не е по-различна от другите кризи, на които сме свидетели. Общественото внимание в случая е по-голямо, защото се поставя акцент върху здравето. Необходимо е да се направи разграничение..
На 6 април 885 г. във Велехрад приключва жизненият път на Свети Методий . Методий заедно с брат си Свети Константин-Кирил създават глаголицата и правят най-важните преводи на християнските богословски книги. В навечерието на успението на Свети..
"Изкуството да си непослушна" e изкуство на жената боец, но и изкуство на акцията, провокацията, критиката, пърформанса, лекцията и научното проучване. Със смях и разум – така от 40 години жените в американския..
Ако на фокус в парламента днес е външната политика, то в последно време някои екзотични въпроси се прокрадват в депутатските глави. Кръв или кърма да се лее в Народното събрание бе само едно от многото им скорошни умотворения. През..
Пазарджик вече има алея на името на проф. Величко Минеков , един от най-популярните български скулптори. Идеята е на Дружеството на пазарджишките художници, подкрепена от гражданска подписка и единодушно приета от местния общински съвет...
В Горна Оряховица е петото международно летище в България . За разлика от София, Пловдив, Варна и Бургас, където са останалите, в Горна Оряховица вече трето десетилетие няма търговски полети на гражданската авиация . Летището е отдадено на..
Българската фолклорна формация „Гергьовден“ - Барселона участва в петото издание на събитието „Хоро да е, в Лондон да е". Концертът събра танцьори от Великобритания, България, Италия, Германия и Испания. Две седмици след концерта в Лондон,..
48-мо основно училище "Йосиф Ковачев" се намира в центъра на София. Будните и любознателни деца, които се обучават в него, са провокирани от отдадени на професията учители, които дават път и на развитието на талантите им. Децата пишат стихове,..
Помощник-фармацевтите настояват за спешни законодателни промени. Това съобщи пред БНР Лиляна Петрова, председател на УС на Българската асоциация..
Голяма част от поддръжниците ни желаят реално нашето участие във властта и категорично заявяваме, че за това, което сме се споразумели, че всички..