Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Диана Русинова: Системно нарушение на правовия ред доведе до катастрофата с Милен Цветков

Диана Русинова
Снимка: Ани Петрова

"Каквато и грешка да търсим в организацията на движението, в светофари, в настилки, в маркировки, в случая с катастрофата (при която загина журналистът Милен Цветков - бел.ред.) няма да се промени това, че имаме допуснато системно нарушение на правилата за движение и на правовия ред в държавата, които са довели до този инцидент". Това каза пред БНР Диана Русинова от Европейския център по транспортни политики.

Та изрази очакване специалната държавна институция, създадена, за да се грижи за пътната безопасност, да излезе със становище и препоръки по тази тежка катастрофа:

"Надявам се да бъдат по-активни и по разрешаването на нормативните казуси, защото там е тяхната роля. Надявам се в следващите месеци да изградим с тях по-добър диалог и да ги убедим в нашата гледна точка, че в нормативните документи има сериозни пропуски, поправянето на които няма да бъде в полза на някои лобистки кръгове, но ще бъде в полза на пътната безопасност. И съм оптимист, че ще успеем да ги убедим в това", заяви Русинова.  

В предаването "Преди всички" тя коментира, че борбата с пияните и дрогираните шофьори е един от четирите приоритета в последния работен документ на Европейската комисия:

"Проблемът е много по-дълбок от това да кажем, че той е седнал и карал дрогиран и е убил човек. В обществото ни има проблем, защото ние не за първи път допускаме такъв водач да се качи в автомобил и да убие някого. И те стават повече. Много такива случаи остават неизвестни".

По думите ѝ строгостта на закона трябва да стане толкова сериозна, че това да не се случва и да се работи за превенция за борба с този тип престъпления

Русинова заяви, че е изненадана от това, че държавата за първи път се насочи към това, че в автомобила на дрогирания шофьор е имало и други хора и защо са си позволили да се качат при него, а не са сигнализирали за това нещо:

"Не е толкова обичайна практика да се повдигат обвинения на толкова широк кръг от хора. Според мен това е по-правилният път отколкото непрекъснато да завишаваме глобите и санкциите".

Тя коментира и заснетото от видеокамерите на мястото на катастрофата.

Европейският център за транспортни политики и звеното по пътна безопасност на Столичната община ще проведат от 10.30 часа целенасочена инспекция по пътна безопасност в района на катастрофата, при която загина Милен Цветков.

Цялото интервю на Силвия Великова с Диана Русинова в предаването "Преди всички" можете да чуете от звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Свързани новини

Десислава Пешева, майката на младежа, предизвикал катастрофа и убил журналиста Милен Цветков, беше изведена от Трето РПУ в столицата от служители на реда. Кристиан Николов е управлявал джипа под въздействието на наркотици.

Повдигнаха обвинение на майката на Кристиан Николов

Обвиниха Десислава Пешева  - майката на Кристиан Николов, че е позволила на сина си да шофира след употреба на наркотици. Обвинения ще бъдат повдигнати и на двамата спътници на 22 -годишния мъж, който причини тежката катастрофа на Великден, при която..

обновено на 21.04.20 в 19:34
22-годишният Кристиан Николов при извеждането му от 4 РПУ в столицата

Постоянен арест за Кристиан Николов, обвинен за смъртта на Милен Цветков

Кристиан Николов (22 г.) остава в ареста, реши тази вечер Софийският градски съд. Съдът прие, че на този етап има достатъчно данни, че той умишлено е причинил смъртта на журналиста Милен Цветков . Въпреки възраженията на адвоката на Николов,..

обновено на 22.04.20 в 22:58
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна, архив.

Катастрофа с полицейски автомобил на пътя Плевен - Долни Дъбник

Катастрофа с полицейски автомобил затруднява движението по пътя Плевен - Долни Дъбник след село Ясен. Полицейската кола се е блъснала челно с друг автомобил, като предната част е силно смачкана. На място има полицейски екипи.

публикувано на 03.08.25 в 15:01
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Нетаняху e "дълбоко шокиран" от видеоклипове, показващи двама израелски заложници в Ивицата Газа

Израелският премиер Бенямин Нетаняху заяви, че e "дълбоко шокиран" от видеоклиповете, показващи двама израелски заложници в Ивицата Газа. През последните дни "Хамас" и Ислямски джихад публикуваха три видеоклипа с двама души, отвлечени по време на..

публикувано на 03.08.25 в 15:00

Папа Лъв XIV изрази съпричастност към младите хора от Газа и Украйна

В Рим приключи Юбилея на младежта, организиран от Ватикана. На голямата поляна край римския квартал Тор Вергата, пред над 1 милион млади хора, богомолци, свещеници и епископи, Папа Лъв XIV изнесе Светата неделна литургия, която е най-голямото..

публикувано на 03.08.25 в 14:54

Какво ще е времето идната седмица?

През нощта ще бъде предимно ясно, над западните райони с временни увеличения на облачността, но почти без валежи. Вятърът ще е слаб от изток-югоизток, в много райони и ще стихва. Утре главно над Западна България ще се развива купесто-дъждовна..

публикувано на 03.08.25 в 14:45
Полската гранична полиция проверява автомобили на границата с Германия.

Полша ще удължи до 4 октомври проверките на границата си с Германия

Полша ще удължи до 4 октомври срока на проверките на границата си с Германия, съобщи полският министър на вътрешните работи Марчин Кервински, цитиран от полската новинарска агенция ПАП.  Първоначално проверките се планираше да бъдат прекратени на 5..

публикувано на 03.08.25 в 14:19
Гранично-пропускателен пункт

Два камиона с общо над 100 тона дизел се очаква да влязат в Ивицата Газа

Два камиона с общо 107 тона дизел се очаква да влязат днес в ивицата Газа след месеци на силно ограничен достъп до хуманитарна помощ и стоки за палестинския анклав. Това съобщава египетската телевизия "Ал Кахера нюз", цитирана от БТА. Все още няма..

публикувано на 03.08.25 в 14:13

КРС: 251 предприятия предоставят услуги за разпространение на радио- и телевизионни програми у нас

Трите мобилни оператора в страната остават лидери за разпространение на платена телевизия. Това сочи годишният доклад на Комисията за регулиране на съобщенията. 251 предприятия предоставят услуги за разпространение на радио- и телевизионни..

публикувано на 03.08.25 в 14:01