Журито на „Наградата на германските звукозаписни критици“ отличи с номинация българското клавирно дуо Аглика Генова-Любен Димитров за новия им двоен албум, посветен на творчеството на Сергей Рахманинов за две пиана.
Асоциацията, която стои зад наградата, създадена през 1963 г. в Германия, обединява 160 музикални критици, писатели, музиковеди и редактори от Германия, Австрия и Швейцария, чиято задача е да изберат и отличат най-значимите записи в 32 категории, вариращи от камерна музика и опера, през джаз, до рок и хип-хоп. Четири пъти в годината организацията публикува списък с най-добрите албуми за последното тримесичие, като един месец по-рано се обявяват номинациите.
Именно в списъка на номинираните за второто тримесичие на 2020 г. са и българите Аглика Генова и Любен Димитров - в категорията за клавирна музика. Новият им албум попада в списъка на най-добрите записи заедно с компактдиска на Маурицио Полини с последните три сонати на Бетовен. Присъстват и други интегрални записи в клавирната категория за тази четвърт, като например първият диск на британката Еленор Ходжкинсън от поредицата ѝ, обединяваща всички клавирни произведения на Нино Рота, както и албумът на турския пианист и композитор Фазъл Сай с всички клавирни сонати на Бетовен.
Списъкът с най-добрите дискове за това тримесичие ще бъде обявен на 15 май.
Албумът на Генова и Димитров, чията първа поява беше през февруари на едно от любимите места на Рахманинов – вилата му „Сенар“ в Швейцария, жъне само успехи сред европейските музикални критици: Люксембургският журналист Реми Франк хвали не само баланса и виртуозитета на двамата пианисти, но и лекотата, емоцията и реториката им, а радио Бремен дори сравнява майсторството на родното ни дуо с това на Рахманинов и Хоровиц, които заедно са изпълнили „Симфонични танци“ – последното произведение в диска. Наскоро в. "Франкфуртер алгемайне цайтунг" определи този интеграл като "Великден за четири ръце".
Новият двоен компактдиск на клавирното дуо Аглика Генова и Любен Димитров беше представен лично от двамата музиканти в предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" в началото на месец март.
На световния музикален пазар се появи новият компактдиск на световноизвестното клавирно дуо Аглика Генова и Любен Димитров. Той е двоен и представлява интеграл на всички произведения за клавирно дуо, композирани от Сергей Рахманинов. "Ние с..
Спонтанна импровизация върху музикална графика или строга интерпретация на записан с ноти музикален текст – това са границите, в които се движи музиката, която ще прозвучи в петото издание на фестивала „ТрансAрт“ на „Ориндж фактори“. Трите събития са..
Днес - 26.11, се навършват 115 години от рождението на писателя Йожен Йонеско. Той е ненадминат представител на "театъра на абсурда". "След Втората световна война живеем във все по-атеистични времена. Обществото се потапя в една хедонистична..
Интересът на американския писател Грегъри Магуайър към света на "Магьосникът от Оз" се появява в детските му години. Спомня си с носталгия моментите, в които е гледал, заедно със семейството си, класиката от 1939 по романа на Лиман Франк..
Росен Димитров е родом от Казанлък.Немска езикова гимназия завършва в Бургас, Висше военно училище в Шумен. По образование машинен инженер, по призвание - писател. Живее, твори и работи в Германия. Но широкият му дух не го оставя на мира и..
В седмото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Пренасяме ви в атмосферата на международния оперен конкурс “Николай Гяуров“ в Модена в разговор с един от..
Гьоте институт – България е домакин на премиерата на най-новото видеопредставление на творческия колектив "Метеор" - "Вълшебната гора". Става дума за видеопредставление и пърформанс на живо тази вечер от 19 часа. Събитието обещава да ни отведе към..
На 12 ноември се надършиха 100 години от рождението на цигуларя Петър Арнаудов - български музикант, който дълги години неотменно присъства в концертния живот на страната, същевременно един от най-известните наши цигулкови педагози. Петър..
Имаме абсурди – вторият иска лидерска среща с първия и в същото време не го признава за лидер. За какво е тогава лидерската среща? Това каза..
" Ако приемем, че съдебната система е един камион с ябълки, в него има едно буре гнили ябълки - хора, податливи на корупция, които се ползват от..
И шестият опит да бъде избран председател на 51-вото Народно събрание се провали. Нито един от предложените четирима кандидати не успя да събере..