Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Домовете на мюсюлманите ще са места за богослужение през Рамазана

Снимка: БГНЕС

Домовете на мюсюлманите да се превърнат в места за богослужение през Свещения месец Рамазан – за това призовават от Главното мюфтийство, а коментарът е по повод началото на едномесечния период на въздържание, предшестващ големия религиозен празник Рамазан Байрам. 

Отменят се традиционните за Рамазан общи молитви, а службите ще бъдат предавани онлайн, каквато практика се спазва вече от месец, след като груповите посещения в джамиите бяха забранени. Традиционните религиозни ритуали, характерни за Свещения месец, ще бъдат изпълнени, но в съответствие със здравните препоръки. 

И макар че се отлагат голяма част от традиционните ритуали като колективните молитви, общите ифтари, свързани с раздаването на храна с благотворителна цел, вярващите проявяват разбиране и солидарност към предприетите ограничителни мерки. 

Въпреки че джамиите остават отворени за индивидуални посещения, вярващите предпочитат да се съобразят с призивите на Главното мюфтийство и да се останат по домовете си.

Още от началото на извънредното положение Главното мюфтийство отмени общите молитви. Колективната вечерна молитва, която по традиция се изпълнява по време на свещения месец Рамазан, тази година се отлага и ще се извършва обясни говорителят на Главното мюфтийство Джелал Фаик. Друг религиозен ритуал, който не може да бъде изпълняван по обичайния начин, е общата споделена трапеза, свързана с тържествената вечеря, която се организира по залез слънце с благотворителна цел.

Добрият жест, свързан със споделянето на храна, с тези, които нямат, ще се реализира, но при различен сценарий, обясни Мехмед Аля, районен мюфтия на Разград.

Мюсюлманско изповедание подготвя богата онлайн програма за целия период на свещения месец Рамазан, с което ще бъде удовлетворени духовните потребности на общността у нас. Всекидневно в различни времеви диапазони ще се излъчват видео материали, достъпни на страницата на мюфтийството във фейсбук, както и в съответния ютюб канал.

Позовавайки се на текстове от Свещения коран, Джелал Фаик изтъкна, че в дни на пандемия запазването на човешкия живот е основният приоритет.

На този фон и тази година се очаква много хора с двойно гражданство, които живеят в Турция, да се върнат в България, за да посрещнат религиозния празник със своите близки. Препоръката на оперативния щаб обаче беше да се преустановят тези пътувания, защото Турция се намира в изключително тежко състояние, свързано със заразата от Covid-19.

Периодът на въздържание за мюсюлманите продължава един месец. Към вярващите спазващи Рамазан духовникът Мехмед Aля се обърна с думите:

"Хората трябва да осъзнаят и да се върнат към своя Създател. Да бъдат по-добри към другите хора. Тази доброта отново трябва да се върне и пандемията ни дава тази възможност".  

Репортаж на Еленица Маринова в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Замръзналият Дунав - 1940 година

През 1954 г. Дунав замръзва за 74 дни

През 1929 година Дунав при Силистра е бил "ледена пързалка" . По него са минавали с шейни до отсрещния бряг.   Рекордът обаче е от 1954 година, когато реката е скована за цели 74 дни. Според статистиката в периода 1900 - 1964 г. Дунав е замръзвал 27 пъти . След това обаче - през 1985-а това продължава 2 месеца - от 16 януари до 16 март, а..

публикувано на 21.02.25 в 06:10
Изложба с рисунки на деца с епилепсия

Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот"

Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот". Той съдържа насоки и отговори на важни въпроси, свързани с живота и ежедневието на младежи с епилепсия на възраст между 14 и 28 години. На 10.02 организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като отново стана ясно, че липсата на лекарства..

публикувано на 16.02.25 в 06:35
Виктория Бешлийска

Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона

Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона. В каталунската столица тя се срещна с децата и техните родители в разговор за силата на езика и нишките, които свързват българите по света.  Езикът е нашата идентичност и колкото повече изучаваме богатството му, толкова по-близо сме до същността си, каза..

публикувано на 15.02.25 в 11:42

С "Пеперудена прегръдка" мисията на Гого от Перник ще продължи

Мисията да показваш, че различните хора не са опасни, и че всеки човек заслужава шанс, продължава и след смъртта - в това вярват близките и приятелите на пеперудения Георги от Перник, който стана звездичка на небето на крехката възраст от 9 години. В негова памет беше представен филмът "Пеперудена прегръдка", в който участват Гого,..

публикувано на 14.02.25 в 16:24
Анна Малешкова

Поредицата "Бесарабски хроники" с нов том - "Следа в историята"

Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии.  Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Момчил Искренов: Кафето е ритуал, култура и удоволствие за сетивата

Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Росен Гацин: От февруари започва новият цикъл на стопанската година

На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители.  В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството.  На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..

публикувано на 02.02.25 в 10:24