Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Психиатърът Румен Петров: В затворите не се инвестира в психично здраве

Кръстовището до столичния мол, където стана тежката катастрофа, отнела живота на журналиста Милен Цветков.
Снимка: БТА

Пияни и дрогирани шофьори след осъждането им да изтърпяват първата година от наказанието си в условия на психиатричен затвор – това е едно от предложенията за по-радикални законодателни промени след катастрофата, отнела живота на журналиста Милен Цветков.

Българските затвори са лишени от капацитет да посрещат психично-здравните проблеми, които влизат и допълнително се създават неизбежно в затвора“, коментира в предаването "Преди всички" психиатърът Румен Петров, който сътрудничи на българските затвори и работи в международна мрежа от изследователи практици. 

„Просто не се инвестира в психично-здравната страна на човека в затворите, системна политика в тази насока няма“, поясни той. По думите му никой в затворите няма илюзии, че там ще могат да предложат психично-здравни грижи.

Най-близката до това предложение аналогия по света са т.нар. наркосъдилища – специализирани съдилища, които гледат дела за престъпления, извършени под въздействието на наркотици и се ангажират със системна супервизия на правонарушителя, което е на границата на пробацията и на границата с терапията, отбеляза психиатърът и призова подобни сериозни проблеми да не се решават на коляно и под натиск на общественото мнение

Румен Петров изрази притеснения за използването на „моралната страна на профила на родителите“ на извършителя на катастрофата с Милен Цветков и заяви, че законът трябва да бъде равен „и за бедните, и за богатите правонарушители“.

Всячески трябва да пазим съда от публичното мнение, въпреки че публичното мнение е важно, защото така си създаваме ценностите и ги поддържаме“, коментира Петров.

Подобни инциденти като катастрофата с Милен Цветков стават неприятно често. Сега трагедията с познат човек събужда интерес, профилът на извършителите допълнително, каза още той.

„Подобни казуси от юридическа гледна точка са много познати – за предизвикване на произшествие и факторите, които водят до загубата на контрол. Откакто има автомобили, правото познава тези казуси.“

Нещо, което според специалиста не се коментира, е способността на младите хора да управляват големи машини

Малко говорихме за това дали ако предната кола беше голяма и тежка, а задната – малка и крехка, пак с тези трима души вътре, нямаше да има обратния резултат. Което нямаше да смали отговорността на тези, които са предизвикали този удар.“

Психологически червеният светофар може би не е бил видян от водача, който се вряза с огромна скорост в колата на журналиста, предполага Румен Петров. 

„Или може да е видян, както разбираме – че зачестяват нарушенията на червен светофар сега, когато улиците са празни, може червеният светофар да е видян, но да не е видяна колата, което също е проблем с този тип автомобили, които се движат – с тези габарити и с тези двигатели.“

Напълно безразсъдно изглежда поведението на трима от участниците в това събитие, подчерта специалистът. „Пада перде и се случва това.“

Относно комбинацията на различни видове упойващи вещества, която е установена при 22-годишния шофьор, предизвикал катастрофата, Румен Петров коментира:

Очевидно при определено ниво на комбинация на тези съставки човек може да координира себе си достатъчно, за да включи двигателя, да затвори вратата и да потегли. Нещо, което подсказва, че всяка от тези съставки не е донесла ефекта, който човекът се опитва да си достави. Съчетано с високата скорост, цялата ситуация изглежда като рецепта за утеха, за доставяне на удоволствие с най-различни средства.“

Мнението на специалиста чуйте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
сем. Бибас

Дани Миран: Това, което се е случило със семейство Бибас, е истински геноцид

Снимки на двете рижи момченца Ариел и Кфир Бибас станаха символи на протестите с искане за завръщане на заложниците, които бяха отвлечени в Газа през октомври 2023 година. Напразно в центъра на Тел Авив честваха първия рожден ден на Кфир. Момченцето е било жестоко убито още през миналия декември от терористи от непозната досега ислямистка..

публикувано на 23.02.25 в 06:22

Столична община и Българската хранителна банка осигуриха храна за над 600 бездомни

Близо 600 бездомни хора, настанени в трите центъра за временно настаняване в София, получиха основни хранителни продукти благодарение на съвместната инициатива на Столична община и Българската хранителна банка (БХБ). Кампанията, инициирана от заместник-кмета Надежда Бачева, не просто осигури най-необходимото за хората в нужда, но и изпрати силно..

публикувано на 23.02.25 в 05:44

Доц. Ралица Ганева: Да сравняваме 1 лев от 1984 г. с 1 лев от 2024-та не е коректно

255% е реалното увеличение на заплатите у нас от далечната 1949 г. до 2023 г. Изследване на преподаватели в Софийския университет "Св. Климент Охридски" проследява данни за потреблението и цените на 7 вида стоки за 74-годишния период . Трите периода във фокуса на проучването са комунизъм – до 1989-а, преход към пазарна икономика – до..

публикувано на 21.02.25 в 13:47
 Огнян Исаев

Над 50 на сто от учениците във Враца, които завършват основно образование, не получават диплома за средно

Защо част от учениците, завършили основно образование, не успяват след осми клас ? Например, в област Враца през 2023 година има 918 дванайсетокласници, а когато този випуск е завършвал седми клас през 2018 година учениците са били 1943-ма . Този и други въпроси, свързани с явно и скрито отпадане от училище, поставя и търси отговори проучване на..

публикувано на 21.02.25 в 07:30
Ваня Тагарева

Над 6000 безплатни профилактични прегледи годишно по предложение на Ваня Тагарева

Зам.-председателят на Столичния общински съвет (СОС) д-р Ваня Тагарева и зам.-председателят на ПК по „Здравеопазване“ д-р Антон Койчев представиха първата общинска програма за скринингови изследвания на сърдечно-съдовата система в България. Инициативата има за цел ранна диагностика и превенция на сърдечно-съдовите заболявания сред жителите на..

обновено на 16.02.25 в 06:46
проф. Димитър Костадинов - белодробни болести

В България всяка година от рак на белия дроб се разболяват между 4300 и 4400 души

България е на първо място в Европа по смъртност от рак на бял дроб, каза проф. Димитър Костадинов, началник на Бронхологично отделение в столичната болница „Св. Иван Рилски“. С над 50 хиляди смъртни случая е намаляла смъртността в САЩ след промяна на начина на живот на хората - намаляване на тютюнопушенето, промяна в начина на хранене,..

обновено на 16.02.25 в 06:35
Мария Янева - фондация

Лекари и обществени личности дадоха официален старт на националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“

Специалисти по репродуктивна медицина, общопрактикуващи лекари и обществени личности дадоха официален старт на националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“ в Деня на любовта. „Няма нищо по-хубаво от децата. И няма по-важна кауза от това да подкрепяме двойките по пътя към мечтаното родителство“, заяви доц. Росен..

обновено на 16.02.25 в 05:38