Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

МО продължава да удължава ресурса на системи на МиГ-овете

МиГ - 29
Снимка: Министерство на отбраната

Министерството на отбраната продължава да удължава ресурса на системи на бойните ни самолети, за да може те да летят. Това е посочено в съобщение на ведомството. 

Страната ни охранява въздушното пространство с руските МиГ-29. Очакват се нови доставки на резервни части, агрегати и консумативи за тях. Но това увеличава „значително усилията за поддръжка на самолетите“, посочват военните. 

Те съобщават, че в четвъртък успешно са преминали изпитания за удължаване на ресурса на агрегати от управлението на още един от самолетите МиГ-29. 

Бойното дежурство и летателната дейност в авиобаза „Граф Игнатиево“ се провеждат без прекъсване в условията на извънредно положение, казват още от МО. 

Миналата година България подписа договор за 8 нови самолета Ф-16 за два милиарда и 200 милиона лева. 

Очаква се в близките години те да поемат задачата за охраната на въздушното пространство.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Румен Радев

Президентът: Миналата година НС задължи МС да закупи техника за гасене по въздуха. Оттогава - безхаберие и снишаване

"Искам да напомня, че миналата година, точно по това време, парламентът прие решение, с което задължи Министерския съвет да закупи специализирана техника за пожарогасене по въздуха. Оттогава досега - безхаберие и снишаване. “Дано да мине”. Това каза в Пловдив президентът Румен Радев.   Властта посреща в Пловдив чуждестранните самолети и..

публикувано на 27.07.25 в 19:42

Пожарът между два квартала на Велико Търново е запален умишлено. Има задържан (Видео)

Пожарът от тази нощ в боровата гора между кварталите "Бузлуджа" и "Чолаковци" във Велико Търново е запален умишлено. Извършителят е задържан. Овладян е пожарът в гората между два квартала на Велико Търново Пожарът, който унищожи 30 декара борова гора и постави под сериозен риск десетки хиляди жители на два от най-големите..

публикувано на 27.07.25 в 19:06

Тараклийският университет стана част от българското висше образование

Министрите на образованието на Молдова и на България подписаха споразумение за прехвърляне собствеността на Тараклийския университет на Русенския университет Ангел Кънчев.  От тази година висшето училище в Молдова стана част от българското висше образование. Премиерите на Молдова и на България присъстваха на церемонията. "Пожелавам в..

публикувано на 27.07.25 в 18:57
Доставка на хуманитарна помощ по въздуха в Газа.

Йордания и ОАЕ са хвърлили с парашути 25 тона хуманитарна помощ в Ивицата Газа

Йордания и Обединените арабски емирства са хвърлили днес с парашути 25 тона хуманитарна помощ в Ивицата Газа. Това е първата подобна въздушна доставка от месеци насам. Палестински здравни служители в град Газа заявиха, че най-малко 10 души са били ранени от падащи кутии с хуманитарна помощ. Египетският Червен полумесец съобщи, че изпраща над 100..

публикувано на 27.07.25 в 18:45

Фон дер Лайен призова Зеленски да подкрепи независимите антикорупционни органи

Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен призова украинския президент Володимир Зеленски да подкрепи независимите антикорупционни органи, като също така обеща да продължи да подкрепя Украйна по пътя й към членство в ЕС. Това съобщи агенция Ройтерс. "Украйна вече е постигнала много по пътя си към Европа. Тя трябва да надгражда..

публикувано на 27.07.25 в 18:41

Пожарът навлезе в Козарево

Особено сериозна стана ситуацията следобед в ямболското село Козарево. Голям пожар навлезе в селото и опожари няколко къщи. Силния вятър не позволява овладяването на огъня, а населеното място е обгазено   Токът в селото е прекъснат, което усложнява ситуацията, тъй като помпите в дворовете не работят и снабдяването с вода е изключително трудно...

публикувано на 27.07.25 в 18:17

Над 5000 декара горска територия обхвана пожарът между Илинденци и Кресна

Над 5000 декара горска територия обхвана пожарът между Илинденци и Кресна. Засега няма опасност за населените места в подножието на Пирин. Нов пожар избухна в една от махалите на град Симитли, като унищожи няколко къщи и бързо се разрази към планината Малешево. Областният управител на Благоевград отново активира системата BG-ALERT с код..

публикувано на 27.07.25 в 18:14