Нарушаването на правилата за пътна безопасност в Турция е сериозен проблем. От 2009 г. насам броят на катастрофите в югоизточната ни съседка е над 1 млн. годишно.
Полицейските статистики сочат, че в периода 2009 – 2018 г. средно при 13% от тях има смъртни случаи. За 10 години при такива инциденти живота си са загубили 53 000 турци, а почти 2,7 млн. са били ранени.
Властите се опитват да затегнат правилата на пътя, за да ограничат катастрофите и жертвите.
Ползването на мобилни телефони при шофиране без устройството „свободни ръце“ е забранено. Носенето на предпазни колани от всички пътници е задължително през цялото време на пътуването. Глобата за неспазване на правилото е 132 турски лири (около 40 лв.).
Ограниченията на скоростта са 50 км/ч за шофиране в населени места, 90 км/ч за междуградски пътища и 120 км/ч за магистралите.
Глобите за неспазване на ограниченията от 1 януари бяха увеличени с над 20%. Те зависят от скоростта над ограничението, с което карате.
Ако карате с между 10 и 30% по-бързо, глобата е 288 лири (около 75 лв.). Ако нарушавате ограничението с между 30 и 50 на сто, глобата е 598 турски лири (около 155 лв.), а превишаване на скоростта с над 50% ще ви лиши от 1228 турски лири (320 лв.).
Отказът на водач да бъде тестван с ръчно устройство за проверка за алкохол или наркотици в кръвта се наказва с глоба от над 3500 турски лири или над 900 лв.
При бързо заплащане на глобите можете да се възползвате от 25% „намаление“.
Глобите, налагани от органите на реда, могат да се заплащат на място или, ако шофирате собствен автомобил, в данъчните и пощенските служби, както и в оторизираните за това банки. За целта представяте фиша за глобата, документ за самоличност и документите на колата.
На водачите на транспортни автомобили и тези в обществените служби е забранено шофирането с каквото и да е количество алкохол в кръвта. За шофиращите лични автомобили лимитът е 0,5 промила.
Ако водач бъде заловен да шофира след употреба на алкохол, в зависимост от броя на нарушенията са предвидени не само глоби, но и отнемане на книжката, изваждане на автомобила от движение и дори затвор до 6 месеца.
Първото нарушение води до глоба от 1000 турски лири (около 310 лв.), второто – 1256 турски лири, а третото – 2018 турски лири.
При първо нарушение в рамките на пет години книжката на водача се отнема за 6 месеца, при повторно нарушение – за 2 години, а при трети случай лишаването от свидетелство за правоуправление е за 5 години.
След второ нарушение автомобилът се изважда от движение. При три нарушения е предвидено и 6-месечно наказание лишаване от свобода при лек режим на изтърпяване.
При две нарушения е задължително участието в обучение за подобряване на поведението като шофьор, а водачите с три простъпки преминават през психо-технически тест.
За всяко поредно нарушение се отнемат и по 20 контролни точки.
Шофирането на автомобил, който водачът не може да управлява поради въздействието на алкохол или наркотици, което застрашава живота, здравето или собствеността на други хора се наказва с между 3 месеца и 2 години затвор (чл. 179, ал. 3 във връзка с ал. 2 от турския Наказателен кодекс).
Въпреки че наказанията за шофиране след употреба на алкохол Турция са по-строги, отколкото в повечето страни, предвиденото наказание за непредумишлено убийство е сходно с това в България. Чл. 85 от Турския наказателен кодекс предвижда между 2 и 6 години затвор за това престъпление.
Ако е настъпила смъртта на повече от един човек или има смърт и нараняване на едно или повече от едно лица, тогава наказанието е между 2 и 15 години лишаване от свобода.
Значителна разлика между българската и турската наказателна система е, че при съседите ни наказанията могат да се кумулират, а не се прилага принципът на налагане само на най-голямото наказание.
Руските власти включиха в списъка на терористите и екстремистите известния галерист Марат Гелман. . През 2022 г. руските власти обявиха Марат Гелман за издирване, без да уточняват престъплението, в извършването на което го подозират. Година по-рано той беше обявен за "чуждестранен агент". От 2002 до 2004-та Гелман е заместник-директор на "Первый канал"..
Въвеждат воден режим в Брезник. Той влиза в сила от 18 ноември, като водоподаването ще бъде преустановено през нощта за времето от 22.00 до 5.30 часа. Освен в Брезник режимно водоподаване ще има и в село Ноевци. Ограниченията се въвеждат със заповед на кмета на общината Васил Узунов. Мярката се налага заради намаления обем на язовир..
Турски гражданин, заподозрян като важен доставчик на оборудване за малки лодки за трафиканти на хора, беше арестуван в Амстердам след съвместна операция на Националната агенция за борба с престъпността на Обединеното кралство и холандската и белгийската полиция, съобщи Би Би Си. 44-годишният мъж е заподозрян в доставка на двигатели и лодки на..
Руските власти наредиха да бъде затворен известният московски музей "История на ГУЛАГ", посветен на жертвите на репресиите от съветската епоха, предаде АФП, цитирана от БГНЕС. Официално закриването е обявено заради предполагаеми нарушения на правилата за пожарна безопасност, но идва на фона на интензивната кампания, която Кремъл..
В салоните на българското посолство в Рим тържествено се отбелязват 145 години дипломатически отношения между България и Италия. Над 150 души са поканените на това значимо събитие, отразяващо отличните взаимоотношения между двете страни. Организирано от българското посолство в Рим и посланик Тодор Стоянов, на тържеството присъстват..
Европейската комисия даде положителна оценка за второто редовно плащане от близо 4,1 млрд. евро по механизма на ЕС за Украйна в подкрепа на макро-финансовата стабилност на страната и функционирането на публичната ѝ администрация. Комисията е стигнала до заключението, че страната е изпълнила задоволително договорените показатели за реформа. Самите..
Специализиран екип военнослужещи от 3-и механизиран батальон в Благоевград са унищожили днес силно корозирала ръчна отбранителна граната, тип "Одринка". За това съобщи Министерството на отбраната. Боеприпасът от първата половина на миналия век беше открит вчера в района на православния храм "Свети Георги" в Петрич.
Не мисля, че задача № 1 е как да се направи правителство с министър-председател Бойко Борисов. Това заяви пред БНР Румен Овчаров...
" Бойко Борисов трябва да докаже днес, че не е в страстна прегръдка с Делян Пеевски и че той не му шепти интимно на ухото с кого да говори, с кого да..
Не се мисли в посока на всяка цена да заработи Народното събрание. Самите партии си дават време за консултации, за да се види може ли да се оформи..