Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Турция: Катастрофите са около милион годишно, при 13% има смъртни случаи

Полицейска проверка, Истанбул, април 2020 г.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Нарушаването на правилата за пътна безопасност в Турция е сериозен проблем. От 2009 г. насам броят на катастрофите в югоизточната ни съседка е над 1 млн. годишно.

Полицейските статистики сочат, че в периода 2009 – 2018 г. средно при 13% от тях има смъртни случаи. За 10 години при такива инциденти живота си са загубили 53 000 турци, а почти 2,7 млн. са били ранени.

Властите се опитват да затегнат правилата на пътя, за да ограничат катастрофите и жертвите.

Ползването на мобилни телефони при шофиране без устройството „свободни ръце“ е забранено. Носенето на предпазни колани от всички пътници е задължително през цялото време на пътуването. Глобата за неспазване на правилото е 132 турски лири (около 40 лв.).

Ограниченията на скоростта са 50 км/ч за шофиране в населени места, 90 км/ч за междуградски пътища и 120 км/ч за магистралите.

Глобите за неспазване на ограниченията от 1 януари бяха увеличени с над 20%. Те зависят от скоростта над ограничението, с което карате.

Ако карате с между 10 и 30% по-бързо, глобата е 288 лири (около 75 лв.). Ако нарушавате ограничението с между 30 и 50 на сто, глобата е 598 турски лири (около 155 лв.), а превишаване на скоростта с над 50% ще ви лиши от 1228 турски лири (320 лв.).

Отказът на водач да бъде тестван с ръчно устройство за проверка за алкохол или наркотици в кръвта се наказва с глоба от над 3500 турски лири или над 900 лв.

При бързо заплащане на глобите можете да се възползвате от 25% „намаление“.

Глобите, налагани от органите на реда, могат да се заплащат на място или, ако шофирате собствен автомобил, в данъчните и пощенските служби, както и в оторизираните за това банки. За целта представяте фиша за глобата, документ за самоличност и документите на колата.

Истанбул, април 2020 г.

На водачите на транспортни автомобили и тези в обществените служби е забранено шофирането с каквото и да е количество алкохол в кръвта. За шофиращите лични автомобили лимитът е 0,5 промила.

Ако водач бъде заловен да шофира след употреба на алкохол, в зависимост от броя на нарушенията са предвидени не само глоби, но и отнемане на книжката, изваждане на автомобила от движение и дори затвор до 6 месеца.

Първото нарушение води до глоба от 1000 турски лири (около 310 лв.), второто – 1256 турски лири, а третото – 2018 турски лири.

При първо нарушение в рамките на пет години книжката на водача се отнема за 6 месеца, при повторно нарушение – за 2 години, а при трети случай лишаването от свидетелство за правоуправление е за 5 години.

След второ нарушение автомобилът се изважда от движение. При три нарушения е предвидено и 6-месечно наказание лишаване от свобода при лек режим на изтърпяване.

При две нарушения е задължително участието в обучение за подобряване на поведението като шофьор, а водачите с три простъпки преминават през психо-технически тест.

За всяко поредно нарушение се отнемат и по 20 контролни точки.

Шофирането на автомобил, който водачът не може да управлява поради въздействието на алкохол или наркотици, което застрашава живота, здравето или собствеността на други хора се наказва с между 3 месеца и 2 години затвор (чл. 179, ал. 3 във връзка с ал. 2 от турския Наказателен кодекс).


Въпреки че наказанията за шофиране след употреба на алкохол Турция са по-строги, отколкото в повечето страни, предвиденото наказание за непредумишлено убийство е сходно с това в България. Чл. 85 от Турския наказателен кодекс предвижда между 2 и 6 години затвор за това престъпление.

Ако е настъпила смъртта на повече от един човек или има смърт и нараняване на едно или повече от едно лица, тогава наказанието е между 2 и 15 години лишаване от свобода.

Значителна разлика между българската и турската наказателна система е, че при съседите ни наказанията могат да се кумулират, а не се прилага принципът на налагане само на най-голямото наказание.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Явор Божанков

ПП-ДБ искат категорична позиция на НС срещу агресията на Русия към Украйна

Елисавета Белобрадова, Явор Божанков и Стела Николова от "Продължаваме промяната - Демократична България" се появиха в Народното събрание с дрехи в цветовете на украинското знаме и с надписи "Върнете децата обратно", "Те бяха откраднати от Украйна" .   ПП-ДБ няма да подкрепят втория вот на недоверие От парламентарната трибуна Явор Божанков..

публикувано на 17.04.25 в 10:56

"Възраждане" внася проекторезолюция в ПАСЕ. Темата – референдум за еврото

"Възраждане" внася проекторезолюция в Парламентарната асамблея на Съвета на Европа (ПАСЕ). Темата е тяхното искане в България да се проведе референдум за запазване на българския лев и осъждане на репресивните действия на мнозинството около задържането на техни симпатизанти заради нападението срещу сградата на Представителството на ЕК и ЕП у нас...

публикувано на 17.04.25 в 10:46

Община Тунджа организира кампания "Великден за баба и дядо"

За поредна година община Тунджа обяви благотворителната кампания "Великден за баба и дядо". Инициативата е насочена към самотноживеещи възрастни хора във всичките 44 села на общината. Със събраните средства ще бъде осигурен и доставен до домовете им празничен обяд, както и козунаци и боядисани великденски яйца.  Кампанията се организира за..

публикувано на 17.04.25 в 10:42

Жандармеристи подпомагат безопасността на пътя по Великден

Екипи на жандармерията ще участват в осигуряването на безопасността по пътищата в дните преди и около Великден. Полицаи с необозначени коли следят за нарушения по пътищата по време на празниците Два екипа на жандармерията ще бъдат разположени на 17, 18 и 21 април по автомагистралите "Тракия" и "Хемус", в района на Софийска област. От..

публикувано на 17.04.25 в 10:38
Борислав Сарафов

Сарафов разпореди ускоряване на работата по делата със смъртни случаи при ПТП-та

Ускоряване на работата по делата със смъртни случаи при катастрофи, разпореди изпълняващият функциите главен прокурор Борислав Сарафов. До края на май той очаква от апелативните прокуратури информация за причините, довели до спиране на разследвания, неприключени дела преди повече от две години, както и досъдебни производства за пътни инциденти,..

публикувано на 17.04.25 в 10:25
Министър-председателят Росен Желязков и европейският комисар за разширяването Марта Кос направиха съвместно изявление

Съвместно изявление на Росен Желязков и еврокомисаря Марта Кос

"Без интеграция на Западните Балкани европейският проект няма да бъде завършен", заяви премиерът Росен Желязков след среща с еврокомисаря по разширяването Марта Кос.  Еврокомисарят по разширяването на работно посещение у нас "Това е не просто възможност, но и отговорност за нас”, настоя Желязков, като подчерта индивидуалния подход към всяка една..

публикувано на 17.04.25 в 10:09

Изясняват причините за пожара край Алдомировското блато

Продължава изясняването на причините за пожара в сухи треви, храсти и папур, избухнал снощи в района на Алдомировското блато.  Пожар гори в Алдомировското блато Пожарът е загасен. Унищожени са между 500 и 600 декара сухи треви и храсти. В района остава един противопожарен автомобил. От пожарната уточниха за БНР, че е спасена помпена станция..

публикувано на 17.04.25 в 10:00