В Турция до края на май, когато приключва свещеният за мюсюлманите месец Рамазан, най-вероятно всяка събота и неделя ще се налага забрана за излизане на улицата в 31 големи града, съобщи президентът на страната Реджеп Тайип Ердоган. Турският лидер изрази надежда краят на Рамазана да бъде повод за двоен празник – заради Рамазан Байрама и поради избавяне от епидемията от коронавируса.
В края на тази седмица ще бъде наложена тридневна забрана за излизане от домовете поради сливането на 1 май със събота и неделя, съобщи Реджеп Тайип Ердоган в телевизионно обръщение към нацията след правителствено заседание. Той уточни, че магазините ще работят от 9 до 14 часа в петък.
До 15 юни се отлагат заседанията и други дейности в турските съдилища, посочи турският президент. По-рано определената дата, след която те щяха да подновят работа в пълен обем, беше 30 април.
200 млрд. турски лири (около 60 млрд. лв.) е държавната помощ за справяне с икономическите последици от епидемията в Турция, изтъкна Реджеп Тайип Ердоган. Над 22 млрд. лири са били изплатени на 4 млн. души, занаятчии и дребни търговци са получили над 8 млрд. лири. По-голямата част от общата сума, цитирана от Ердоган, обаче са отложени плащания към бюджета, а не пряко отпусната помощ.
Първоначално обявеният на 19 март от турския президент план за защита на икономическата стабилност на стойност 100 млрд. турски лири (около 30 млрд. лв.) беше критикуван като недостатъчен, тъй като възлиза на около 2% от БВП, докато подобни планове в редица страни бяха на стойност между 5 и 10% от БВП.
Започнатата от президентството на 30 март благотворителна кампания до момента е събрала 1,850 млрд. турски лири, добави още Ердоган.
По време на речта си президентът на Турция остро атакува опозицията. В последните седмици централната власт и опозиционни кметове на големи градове си разменят обвинения и контраобвинения относно действията за справяне с коронавируса.
По време на Рамазана Турция евакуира общо 25 000 свои граждани от 59 страни, припомни турският държавен глава.
Утре Анкара ще изпрати медицински материали на Съединените щати. Турски военен самолет ще транспортира маски, включително от типа N-95, предпазни шлемове, очила, костюми и дезинфектанти отвъд Атлантика. До момента Турция е оказала помощ на 55 страни.
402 души са били задържани заради „провокативни и безпочвени“ постове за коронавируса в социалните медии, съобщи вътрешното министерство на страната в „Туитър“. Почти 6400 профила са били проверени и 855 заподозрени са били установени в последните 42 дни. В броя на задържаните не са включени и задържаните 410 души по подобни обвинения в края на март, посочва АФП, като се позовава на източник в министерството.
Междувременно днес беше регистриран най-високият брой излекувани пациенти за едно денонощие в Турция – 4651 души. Новите потвърдени случаи в последните 24 часа са над 2100 души, като се запазва тенденцията за спад в броя на заразените.
Точно 2900 вече са жертвите на новия коронавирус в Турция, след като днес от него са починали още 95 души. Случаите с летален изход намаляват за осми пореден ден.
След приключилата със скандал среща между американския президент Доналд Тръмп и украинския му колега Володимир Зеленски източници от Белия дом заявиха, че на този етап американският президент не се интересува от преразглеждане или съживяване на сделката за полезните изкопаеми на Украйна. От екипа на Зеленски са отправили молба да подпишат..
Самолетът на украинският президент Володимир Зеленски кацна в ранния следобед на лондонското летище "Станстед" на връщане от САЩ, след злополучната среща с Доналд Тръмп в Белия дом. Зеленски е поканен на срещата на върха на лидерите на страни-членки на ЕС, посветена на европейската сигурност в светлината на войната в Украйна. Киър..
Километрично задръстване се е образувало на магистрала "Хемус" около 24-тия километър в посока Варна, съобщиха от агенция Пътна инфраструктура. Движението е затруднено от катастрофа. На място има екипи на пътната полиция. Затруднено е движението и по пътя София - Варна в района на Български Извор. Причината е катастрофа в района, при..
Протест на румънския крайнодесен опозиционен Алианс за обединение на румънците срещу правителството на премиера Марчел Чолаку, блокира на движението в центъра на Букурещ, съобщава телевизия Диджи 24. Протестът се организира само ден, след като парламентът на Румъния отхвърли вот на недоверие срещу правителството на Чолаку. Новинарският..
Полицията в Гърция задържа мъж на 57 години и жена на 47 години, български граждани, за трафик на пет килограма хероин. Арестът е извършен в квартал на Солун. Властите съобщават, че са разследвали голяма мрежа за трафик на наркотици, като двамата българи са били проследени от границата до крайбрежния град, за да се установи къде оставят..
Първия щъркел се появи в дупнишкото село Червен брег - това станало още в началото на седмицата, каза кметът Славчо Димкин. Местните коментират, че предвестникът на пролетта е подранил доста - това досега не се е било случвало и дано да е добър знак за хубаво време. В Червен брег има няколко щъркелови гнезда. Така е и по съседните села..
Българският трибагреник се развя на 21-метров пилон над Етрополе. Инициативата за поставянето му е на общината. В церемонията по издигане на националното знаме участва президентът Румен Радев. В словото си той посочи: "Днес ние не просто отдаваме почит към символите на българската държавност, към предците ни, които посветиха живота си..
На 49-годишна възраст внезапно почина Янко Маринов - високо ценен пианист и органист, византолог, ерудит, научен изследовател и основател на консорта за..
Председателят на КЗП Мария Филипова е един обикновен лъжесвидетел. Това заяви пред БНР бизнесменът Васил Божков. Фалстарт на делото срещу Васил..
Откакто сме в Шенген, няма кой да контролира разрешителните за превоз. Ние нямаме контролен орган какви разрешителни се използват, от кого, кои..