Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Магдалена Гигова: Идва времето на осъзнатия турист

Магдалена Гигова
Снимка: Личен архив

Тя е готова да тръгне „накъдето и да е, по всяко време“. Това е Магдалена Гигова, журналист и пътешественик, автор на предаването „Покана за пътуване“, което в момента е „на трупчета“. Смята, че пандемията е дошла за добро – не за да ни научи на смирение, а на търпение – онова, което най-много липсва на забързания и изнервен съвременен човек.

„Аз правя планове непрекъснато къде да пътувам, така че нищо в моето битие не се е променило. Променило се е това, че излизам много по-малко, много по-малко се виждам с приятелите си“, сподели Маги Гигова в предаването „Графити по въздуха“. 

Особеното на тази ситуация се крие и в това, че тя търси такива вести за коронавируса, които могат да бъдат извор само на оптимизъм. Като например тази за петзвезден хотел във Виена, който ежедневно готви за възрастни хора, а приготвената храна се разнася от кочияшите на града, излезли в принудителна ваканция. „Или пък едни учудващи снимки, но това си е факт, как изведнъж големите градове се населват от диви животни, защото хората не ходят по улицата. Има снимки на глигани в Испания, на прасета в центъра на Париж, на елени в Нара в Япония - те там си живеят в един парк, обаче са плъзнали по булевардите.“

Видяхме как природата се възражда, как започва да се чисти, след като спряхме да се намесваме, отбеляза още Маги Гигова. „Например в Пенджаб за първи път от 30 години насам виждат Хималаите, просто защото го няма смога, въздухът се е избистрил, той се е изчистил. В Инстаграм е пълно със снимки от прозорците на хората, които са в карантина в Пенджаб.“

Магдалена Гигова

За Маги Гигова вече няма „особен гъдел“ в това да посети големите световни центрове, защото не са й толкова интересни колкото далечните посоки. „Защото да видиш още една катедрала, още един красив парк, още един дворец, някак си няма особен гъдел за мен, освен да науча нещо извън двореца, катедралата и парка."

Признава обаче, че "тези градове вече никога няма да са същите, защото и ние няма да сме същите".

По време на карантината човек осъзнава колко малко му е необходимо, а първото, което го напуска, е суетата, изтъква журналистът пътешественик.

"Самите градове, в които се разхождаха пълчища китайци, готови да документират абсолютно всичко, предполагам, че няма да са същите. Може би ще дойдат едни по-различни, по-любознателни посетители, за които не е важно да поставят чавка, че са били в този град, а да научат нещо повече, да се слеят с атмосферата.“

Въпреки неяснотата в коя държава кога ще отпаднат ограничителните мерки, Магдалена Гигова си има дестинации на изчакване.

„Много си мечтая да отида в Ангола, за да направя голям шлем. Понеже съм била в Бирма, Мианмар, при „жените жирафи“, които удължават шиите си с метални пръстени, за да изглеждат по-красиви. Била съм в Тайланд, където друг клон от племето продължава да живее и жените продължават да смятат, че това е висша форма на красота и приближаване до Бога. И третото място, където жените се смятат за красиви с удължени вратове, това е племето ндебеле в Ангола. Така че това ми е „на рафта“, да видим кога ще го осъществя.“

Маги Гигова си е набелязала и Кабо Верде. „И всеки ми казва, който е ходил, че там има един плаж и едно дърво. Но само при мисълта, че Сезария Евора е създавала прекрасната си музика в Кабо Верде, не мога да си представя, че е някакво некрасиво място и неромантично.“

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лицата на Брюксел в романа на Ирина Папанчева "Брюксел, разголен"

Романът на Ирина Папанчева "Брюксел, разголен" е сред заглавията в лятната кампания "1 град, 19 книги" на обществените библиотеки в Брюксел.  Българката живее в Белгия и има шест романа, детска книга, пише и разкази. За първото си пътуване до столицата тя си спомня: "То беше през февруари 2003 г., когато отидох на стаж в Европейския..

публикувано на 22.07.25 в 14:38
Гергана Дилова в Африка

Гергана Дилова пътува до Африка с различни каузи

Преподава италиански език, танцува балет, занимават я проблеми с околната среда, различни изкуства са част от живота й.   Това е Гергана Дилова, с която ви срещаме отново след поредното й пътуване в Африка. Този път то е различно, защото не става дума само за пътешествие, а за кауза. Там тя се чувства свободна и помага на икономиката, на..

публикувано на 20.07.25 в 06:26
Теди Кацарова

Теди Кацарова: В живота навсякъде има позитивност, въпросът е да не влизаме в ниските вибрации на негативизма

"Най-важното за мен е , както на мен са ми подали ръка преди време,  някой да повярва в теб ! Да ти каже, че можеш да успееш, че можеш да го направиш, да ти даде този първоначален тласък, който да ти даде тази увереност, че ти може да успееш .  Това е особено важно за децата . На "Цветен Камертон" се изявяват толкова талантливи деца.  Жалко е,..

публикувано на 17.07.25 в 09:57
 Жозе Луиш Пейшото

Португалският писател Жозе Луиш Пейшото: Писането е постоянно предизвикателство

Португалският писател Жозе Луиш Пейшото става известен с романа си "Ни един поглед" . Една история за скромни хора с библейски имена, в която творесъществува, но Творецът отсъства. Определят Жозе като едно от най-изненадващите открития на Португалската литература . Жозе бе гост и в България, за да представи историята си, ето какво разказа за БНР и..

публикувано на 14.07.25 в 21:05
 Петър Станимиров

Петър Станимиров за това как се живее като художник

Художникът Петър Станимиров е специален гост на "Нощен Хоризонт" .   За себе си казва - " Животът ми е посветен на илюстрацията и комиксите , а любимата ми награда е ГРАВИТОН от 1998 година, мотото на която е "За добро въображение и доброта на въображението". Като дете нашият гост е бил невинна душа, която гони вятъра и иска, като..

публикувано на 13.07.25 в 19:00
Катя Зографова по време на Литературна разходка в София

Катя Зографова по стъпките на Вазовия стих "корони ази не възпявам" в "Нови хроники на Вазовия род"

На 9 юли се навършиха 175 години от рождението на Патриарха на българската литература – Иван Вазов.  Пуснаха сребърна монета за 175 години от рождението на Иван Вазов В Берковица продължават инициативите за 175-ата годишнина от рождението на Вазов "Душеспасително е делото на патриарха, за да оцелее българския дух, да имаме..

публикувано на 13.07.25 в 08:10