Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доц. Наталия Киселова: Трябва специален закон за коронавируса

Снимка: Ани Петрова, БНР

Ако се премине през промени в Закона за защита при бедствия, какъвто е единият вариант, който премиерът предлага, Националният оперативен щаб ще се промени като формат и един от вицепремиерите ще трябва да го ръководи. Вторият вариант, който се предлага – през Закона за здравето, то всичко ще се стовари върху министъра на здравеопазването и ще се налага да се произнася по въпроси извън компетентността му. Затова смятам, че трябва специален закон, който да е във връзка с това конкретно заболяване“. Това каза пред БНР доц. Наталия Киселова, преподавател по конституционно право. 

Тя подчерта, че никъде в световен мащаб не се говори за лек или за имунитет срещу коронавируса и че трябва да продължим занапред да живеем с този вирус

„Всяко министерство и всеки административен ръководител трябва да адаптират така нещата, че животът да продължи. Същото се отнася за работодателите, за обществения транспорт“.

В предаването „12+3“ доц. Киселова подчерта, че „няма нищо страшно в това извънредното положение да бъде удължено, защото“: 

„Трябва в неговите рамки да се променят законите, дните трябва да бъдат използвани максимално и да се огледат всички аспекти на нашия живот, за да може спокойно да се премине към възстановяване на живота ни след това“.

Доц. Наталия Киселова поясни, че „при конкуренцията между правата на човека и извънредното положение целта е да се запазят и двете“.

Интервюто с доц. Наталия Киселова можете да чуете в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Домашен арест за Стоян Стоянов, нападнал двамата синоптици на връх Мургаш

Софийският районен съд постанови мярка за неотклонение "домашен арест" спрямо Стоян Стоянов, нападнал двама синоптици в метеорологичната станция на връх Мургаш  рано сутринта на 10 март. Решението подлежи на протест и обжалване. Пребиха дежурните метеоролози в станцията на връх Мургаш Съдът посочи, че обвиняемият е със завишена степен на..

публикувано на 11.03.25 в 19:11
Калин Джорджеску

Конституционният съд на Румъния спря окончателно Калин Джорджеску за президентските избори

Конституционният съд на Румъния реши, че Калин Джорджеску не може да се кандидатира на президентските избори през май, съобщи телевизия "Диджи 24", цитирана от БТА. Решението е окончателно и задължително и идва след като Централното избирателно бюро отхвърли кандидатурата на Джорджеску в неделя. Конституционният съд разгледа днес 11 жалби..

публикувано на 11.03.25 в 19:05
Министърът на отбраната на Нидерландия Рубен Брекелманс

Нидерландският министър на отбраната: Европейците нямат много време

Европейско и национално законодателство пречат на укрепването на въоръжените сили и на отбранителната ни промишленост, заяви министърът на отбраната на Нидерландия Рубен Брекелманс: "За да засилим нашата устойчивост и нашите военни и за да ускорим процесите с общите усилия на военните и гражданските ни власти, е нуждо да отстраним законовите мерки, които..

публикувано на 11.03.25 в 18:59

Област В. Търново няма заделени средства за учения за справяне в критични ситуации

Няма бюджети за провеждане на превантивни учения за справяне в критични ситуации. Това стана ясно след днешното заседание при областния управител на Велико Търново Ивайло Здравков, посветено на готовността на институциите в региона за реакция във връзка прогнозите за силен вятър в следващите няколко дни.  На срещата институциите обсъдиха..

публикувано на 11.03.25 в 18:57

Протестен автопоход на "Величие" в София

Протестен автопоход срещу подмяната на вота организират тази вечер от партия "Величие". Симпатизанти и граждани се събират пред паметника на "Цар Освободител" в София, откъдето ще се отправят към Банкя и Бояна. Участниците се събраха в пространството между старата сграда на Народното събрание и паметника на Цар Освободител. Има засилено полицейско..

публикувано на 11.03.25 в 18:45
Димо Алексиев

Софийският районен съд даде ход по същество на делото срещу актьора Димо Алексиев

Софийският районен съд даде ход по същество на делото срещу актьора Димо Алексиев. Той е обвинен за това, че е шофирал в нетрезво състояние, докато е бил в изпитателен срок за същото престъпление. Димо Алексиев отива на съд за шофиране след употреба на алкохол Димо Алексиев с мярка "подписка" Делото ще се гледа по общия ред. На следващото..

публикувано на 11.03.25 в 18:38
Студенти са блокирали централата на сръбската обществена телевизия, Радио телевизия на Сърбия (RTS), в Белград, 11 март 2025 г.

Предаванията на сръбската обществена телевизия РТС са възстановени

Антиправителствени протестиращи и студенти блокираха достъпа до централната сграда на сръбската държавна телевизия РТС в Белград и втория по големина град Нови Сад.  Протестиращи блокираха обществената радиотелевизионна компания на Сърбия Спонтанна блокада на централната сграда на телевизията започна, след като водеща от РТС използва думата..

публикувано на 11.03.25 в 18:27