Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Центровете от семеен тип - без указания за действие при заразяване

Има спад в даренията, растат разходите за транспорт, персоналът е от уязвимата група

Център за настаняване от семеен тип в Благоевград
Снимка: БГНЕС

Центровете за настаняване от семеен тип, в които се отглеждат деца и младежи, се нуждаят от допълнителна подкрепа. За това алармират пред "Хоризонт" от Фондация "Сийдър". Извънредното положение е истинско предизвикателство за персонала, който трябва да се справя с редица нови трудности и критични ситуации в работата си. Проблемите засягат всички центрове от семеен тип, които осигуряват услуги за близо 3 хиляди деца и младежи.

От Фондация "Сийдър" изразяват опасения, че нямат указания какво да предприемат, ако има случай на заразяване на техен служител или дете от центровете, които управляват. Получили са уверение от Министерството на труда и социалната политика, че ще се опитат да съдействат.

"Проблемът идва от там, че в подобни центрове от семеен тип няма как да се осигури изолация на дете или младеж, който евентуално е заразен с коронавирус, тъй като помещенията не позволяват това, няма отделна стая, санитарно помещение, които да могат да се ползват за изолатор", обясни в предаването "Хоризонт до обед" Александрина Димитрова, изпълнителен директор на Фондация "Сийдър".

Същевременно поставянето под карантина на цял център е немислимо, тъй като тогава поставяме под риск всички деца и младежи от този център, подчерта тя. Стои и въпросът кой ще се грижи за тях, тъй като не могат да бъдат задължени служители да бъдат под карантина две или повече седмици и да се грижат за всичките 10-12 деца и младежи в един такъв център, допълни Александрина Димитрова.

От Фондация "Сийдър" настояват да се осигури допълнително финансово стимулиране на центровете за настаняване от семеен тип. Един от вариантите би бил еднократна финансова помощ. 

"Наистина предизвикателствата пред центровете от семеен тип станаха големи, най-вече заради това, че голяма част от децата и младежите, настанени там, са със сериозни увреждания и други заболявания, което ги поставя в една по-уязвима позиция", изтъкна Димитрова.

"Също така много голяма част от екипите, които са заети в тези центрове са над 60 години, в този смисъл са част от рисковата група. Още повече, че откакто започна извънредното положение, значително се увеличи обемът на работа. Те сега са ангажирани  освен с ежедневната си грижа за децата и младежите, с това да осигуряват непрекъсната дезинфекция на помещенията, да мерят температура и да докладват на личните лекари и на общините", разказа Александрина Димитрова пред БНР.

Центровете за деца и младежи имат нови разходи за храна, необходимо е да се осигури транспорт за служителите, които живеят в селата.

"Търсим възможности за стимулиране на екипите в центровете, финансово стимулиране, но засега не успяваме. Или трябва да търсим такава подкрепа от дарители, тъй като служителите в тези центрове не бяха включени в планираното от Министерството на труда и социалната политика допълнително възнаграждение за социалните работници", отбеляза още Александрина Димитрова.

Има спад в даренията, тъй като фирмите срещат редица затруднения.

"Тези от тях, които се справят добре, насочват даренията си за борбата с коронавируса, съвсем естествено, но пък това се отразява върху организации, каузи като нашата. В момента няма как да организираме събития или кампании, така както го правехме преди. В дългосрочен план няма да можем да наберем тези средства, които са ни необходими на годишна основа, за да осигуряваме качествена грижа за децата и младежите, към които носим отговорност", подчерта Димитрова.

Фондация "Сийдър" управлява 9 социални услуги, като 8 от тях са центрове за настаняване от семеен тип и защитено жилище. Там грижата е 24 часова, деветата услуга е център за социална рехабилитация и интеграция - там се предоставят почасови услуги на млади хора с интелектуални увреждания и техните семейства. В момента този център работи в онлайн режим.

"Екипът в тези центрове е от 90 човека, те са на различни длъжности - социални работници, ръководители екип, арт терапевти, социални терапевти и са ангажирани изцяло с директната грижа за децата и младежите. От всички тези 90 служители, 25 ние успяваме да набавим благодарение на дарители. За останалите заплащането идва от държавното финансиране за социалните услуги", поясни Димитрова.

Интервюто можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Папа Франциск на прозореца си с изглед към площад „Свети Петър“ във Ватикана, 6 март 2022 г.

Ще сбъдне ли новият папа мечтата на Франциск за общ Великден за християните?

Католическата църква преживява исторически момент. На 7-ми май ще бъде конклавът, на който ще бъде избран новият папа. Сикстинската капела се подготвя да приеме 133-ма кардинали от общо 135-ма на възраст до 80 години. Букмейкърите изчисляват, че бял дим от комина ще има между 5-ия и 8-ия път  Монтираха комина на Сикстинската капела в очакване..

публикувано на 05.05.25 в 14:28

Учител поде инициатива за изграждане на военен паметник в Радомир

Славчо Свиленов e учител по история и инициатор за изграждане на военен паметник в град Радомир, който ще бъде в памет на близо 2000 загинали след Освобождението българи . Когато започнали инициативата, нямали очаквания да открият толкова много жертви, казва учителят.  Паметникът ще бъде лъв на постамент и ще бъде поставен на символно за..

публикувано на 05.05.25 в 10:19

Илиян Христов: Липсва държавна политика за военноинвалидите и военнопострадалите

Съюзът на военноинвалидите и военнопострадалите е патриотична, обществена и социална организация, създадена през 1913 г. от пострадали от Балканската и Междусъюзническата войни. В нея членуват военноинвалиди и пострадали от войните и в мирно време. Основна цел на съществуването на организацията е да защитава правата и интересите, както и да оказва..

публикувано на 05.05.25 в 08:55

Локалите - огромна спяща клетка, заровен проблем, вече трудно контролируем

Проблемът с локалите трябва да бъде решен по някакъв начин, но той няма да бъде решен, яко няма сериозен обществен натиск. Това заяви пред БНР Милен Димов, родител, който заедно със съпругата си повдигнаха темата за бандите, локалите, които нападат и тормозят други деца.  "Явно това е една огромна спяща клетка, заровен проблем, който по..

публикувано на 02.05.25 в 15:33

Около 170 хиляди българи са носители на генна мутация за таласемия

Около 170 хиляди българи са носители на генна мутация за таласемия – рядко наследствено заболяване на кръвта. Смята се, че честотата на носителство у нас е висока, а в същото време държавата няма програма за откриването на тези хора и намаляването на риска да се роди дете с тежката форма на болестта. Проблемът и възможните решения бяха обсъдени от..

публикувано на 02.05.25 в 14:50

Частните пенсионни фондове - ключ към разтоварване на системата?

Увеличаването на осигурителната вноска и пенсионната възраст няма да решат проблемите на пенсионната система , смятат експерти и работодатели. Решенията, които предлага държавата, могат само временно да попълнят известен дефицит в бюджета на Националния осигурителен институт за сметка на повишаване на риска от разрастване на сивия сектор и..

публикувано на 01.05.25 в 08:57
Боян Рашев

Боян Рашев: Бъдещето е в управляемия енергиен микс. Зелената енергия не може да доминира!

Българският електроенергиен баланс все повече прилича на испанския. В последно време се инвестира основно в слънчеви мощности. Вятърни нови практически няма изградени в последните години. В система, която има нужда от диверсификация, като инвестираш само в едно нещо, което е неконтролируемо, очевидно ще имаш проблеми . Този коментар направи..

публикувано на 30.04.25 в 07:58